Klausyti gyvai

08:35 - 09:00

Ši diena muzikos istorijoje

Kas vyksta Sakartvele – protestų dalyvės pasakojimas. Pilietiškumo dėlionė

Sakartvele masinius protestus sukėlė prorusiškos vyriausybės įstatymas pagal Rusijos modelį – pagal projektą žiniasklaidos priemonės ir nevyriausybinės organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. savo finansavimo iš užsienio, būtų turėjusios užsiregistruoti „užsienio įtakos agentais“.

Apie situaciją Sakartvele ir protestus pasakoja Tbilisyje gyvenanti lietuvė Regina Jegorova Askerova, pati dalyvaujanti protestuose. Anot jos, Sakartvelo valdančiosios partijos ketvirtadienį paskelbtas įstatymo atšaukimas nieko nereiškia, nes už jį jau balsavęs ir pritaręs parlamentas, tad pirmiausiai turi būti pakeistas balsavimas.

Vaizdai iš protestuojančio Sakartvelo sklinda po pasaulį. Kas ten vyksta – pasakojimas iš protestų dalyvės lūpų – Regina Jegorova Askerova iš sostinės Tbilisio.

Valdžia nesuprato, kokią galią turi pilietinė bendruomenė ir Sakartvelo jaunimas, kuris yra labai proeuropietiškas, laisvas ir nori matyti savo šalį Europos Sąjungoje, o ne Rusijos zonoje, sako Regina.

Visgi šiandien paskelbtas neva įstatymo atšaukimas yra tik mažas žingsnelis kovoje, teigia FM99 pašnekovė, tačiau tai dar nieko nereiškia. Įstatymo projektas negali būti sustabdytas be balsavimo parlamente, tad tai padaryta norint pertraukos ir siekiant numalšinti protestus.

„Tačiau protestai nežada rimti, visuomenė vienijasi ir mato vakarykštį protestą kaip patvirtinimą savo proeuropietiškoms nuotaikos, nes susirinko tikrai labai daug tūkstančių žmonių“, – pasakoja pati protestuose dalyvaujanti Regina. 

Regina Jegorova Askerova

Protestai išplito ir į regionus, tai nebėra tik jaunų žmonių veiksmas Tbilisyje ir Kutaisyje. Kovo 8-ąją  protestas suliejo ir su moterų teisių protestais visoje šalyje.

Kol įstatymas buvo tik apie užsienio valstybių finansavimą pilietinei visuomenei, paprasti žmonės regionuose, kurie nedirba nevyriausybiniame sektoriuje, žiniasklaidoje, jie nelabai suvokė, kaip tai liečia jų pačių gyvenimus, tačiau tai pasikeitė. Per pastarąsias kelias savaites pradėta aiškinti žmonėms, kaip Sakartvelas priklausomas nuo užsienio partnerių dotacijų.

„Iš esmės visos socialinės programos, verslininkų, agrokultūros darbuotojų asociacijos, mokyklos, infrastruktūros projektai viskas finansuojama užsienio valstybių, dauguma tai yra ES, Jungtinės Valstijos ar Pasaulio bankas, tačiau valdžia to nerodo, jie pristato, kad tai jų veiklos rezultatas, sakydami, kad pilietinė visuomenė yra suklaidinta, o nevyriausybinės organizacijos ir nepriklausoma media yra paveikta „radikaliosios opozicijos“ kaip jie tai vadina,“ – pasakoja Regina.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili būdama Niujorke išreiškė palaikymą pilietinei visuomenei ir pažadėjo vetuoti „užsienio agentų“ įstatymą, tačiau Prezidento institucija Sakartvele nėra labai svarbi politiškai. Prezidentūros funkcija labiau reprezentacinė, tačiau pastaraisiais metais Salomė Zurabišvili tapo labiau vienijanti ir palaikanti pilietinę visuomenę, tad jos žodžiai suteikia žmonėms pasitikėjimo savimi.

Sakartvelą pastaruoju metu užlūdo emigrantai iš Rusijos, tačiau bėgantys nuo mobilizacijos labai nesirodo ir laikosi daugiau tylomis, aktyviai nesireiškia, pasakoja Regina.

Tačiau proteste matėsi ir rusai, kurie su plakatais reiškė savo nepritarimą, jie pabėgę iš Rusijos nuo režimo ir atvykę prieš mobilizaciją bei nepalaikantys Rusijos pozicijos.

Sakartvelas yra labai proeuropietiškas – paskutinėmis apklausomis 86% mato savo šalį europietiškų vertybių sistemoje ar ES, tad protestai nesiliaus ir žmonės sieks tikrų permainų, mano Regina.

Daugiau apie šiandieninį Sakartvelą, moterų situaciją šalyje, Michailo Saakašvilio būklę klausykite „Pilietiškumo dėlionę“.

Kitos naujienos

Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – kviečiame švęsti Dzūkij...

Grupė 

Druskininkų rajone sunkiai apgirtęs vyras smurtavo prieš mažametę mergaitę. Kaip pranešė Alytaus apskriti...

Birželio 25 d. įsigalioja vasaros laikotarpio Alytaus miesto viešojo transporto tvarkaraščiai: da...