Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Komisaras V.Sinkevičius: Medžiai miestuose ne tik taršos prevencijos, bet ir šešėlio natūrali priemonė

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius radijui FM99 – apie oro taršos ir žaliojo kurso ateitį, kas vyksta su Baltijos jūros tarša,  Ukrainos grūdus ir rusiškus automobilius pasienyje. Kalbėjomės Europos Parlamente Strasbūre, plenarinės sesijos metu.

Medžiai miestuose ir oro tarša

„Skaudu matyti, kai tie sprendimai neapgalvoti ir netoliaregiški priimami – iškertami senieji medžiai, ten betonuojama asfaltuojama ir pasodinama kažkokia invazinė rūšis, kuri net neturi daug vilčių prigyti ir bandoma dirbtinai kurti kažkokius parkus. Tai ne tik taršos prevencijos natūrali priemonė, bet ir šešėlio natūrali priemonė.“ – sako Aplinkos komisaras Virginijus Sinkevičius.

Šią vasarą lankantis Italijoje komisarui pirmą kartą teko susidurti su tokiais karščiais ir tuo, kai mieste tik asfaltas be jokios žalumos, kai neįmanoma net kvėpuoti, asmenine patirtimi dalinosi komisaras. 

„Gaila, kad apie tai susimąstoma tik po to, kai sunaikinamos žaliosios zonos, norėtųsi, kad būtų pagalvojama iš anksto, bet manau, kad čia labai svarbus savivaldybės ir nekilnojamojo turto vystytojų susiderinimas ir jiems labai aiškių ribų apibrėžimas“, – sako komisaras.

Anot jo, žiūrint į Lietuvos įstatyminę bazę kartais girdisi skambių politikų pareiškimų, bet vėliau tie nusikaltimai įvertinami juokingai, o baudos neatgrasančios.

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius

Baltijos jūros užterštumas

„Pirmiausia ką pavyko padaryti, tai aktualizuoti klausimą, kad visuomenė būtų įsitraukusi“, – džiaugiasi Virginijus Sinkevičius.

Jis mano, kad pavyko pasiekti ambicingą veiksmų planą, o rezultatai bus matuojami po kurio laiko.

Tačiau, anot jo, norėtųsi labai konkrečių projektų, tam bus skirta ir Baltijos konferencija rugsėjo gale. 

Pavyko pasiekti žyvininkystės taršos mažėjimo, nitratų patekimo, bet reikia kalbėti ir apie nesprogusią amuniciją, sako eurokomisaras.

„Tai galėtų būti konkretūs projektai tiek apie sužymėjimą, tiek apie iškėlimą nesprogusios amunicijos, kurios Baltijos jūroje priskaičiuojama per 300 tūkstančių tonų. Kai kurios geriau neliesti, bet kai kur yra galimybė ištraukti“, – viliasi V.Sinkevičius, o tai prisidėtų prie švaresnės Baltijos jūros.

Ukrainos grūdų eksportas

Penkios Europos  valstybės blokuoja Ukrainos grūdų vežimą per jų teritorijas – Lenkija, Bulgarija, Rumunija, Slovėnija ir Kroatija. Lenkija buvo ta šalis, kuri nuosekliai laikėsi pagalbos Ukrainai linijos, tačiau dabar jų pozicija pasikeitusi prieš vidaus rinkimus.

„Tai labai pragmatiškas rinkiminis paskaičiavimas, todėl manau, kad bus labai sunku rasti argumentų juos perkalbėti. Jeigu tų argumentų nepavyks rasti, tai greičiausiai bent laikinai teks pratęsti draudimą pardavimui jų vidaus rinkoje, bet mums svarbiausia užtikrinti tranzitą“, – sako V.Sinkevičius.

Sankcijos turi būti įgyvendinamos

Apie situaciją pasienije su Rusijos piliečiais, ar turi būti atiminėjami automobiliai ir technika iš bandančių į Lietuvą įvažiuoti rusų, tam turi būti tikslus teisinis išaiškinimas, kad nebūtų spekuliuojama, sako komisaras.

„Bet sankcijos turi būti įgyvendinamos ta apimtimi, kuria ir buvo priimtos“, neabejoja Virginijus Sinkevičius.

Klausykite plačiau interviu.

Kitos naujienos

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino 

Alytaus jaunimo centro bendruomenė kreipėsi į Alytaus miesto merą ir tarybos narius. Kreipimąsi p...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais antrokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos