Klausyti gyvai

21:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Lietuva – 19 metų Europos Sąjungoje

Lietuva:

  • ES nuo 2004 m. gegužės 1 d.
  • Šengeno erdvėje nuo 2007 m. gruodžio 21 d.
  • Eurozonoje nuo 2015 m. sausio 1 d.

Pradžia

1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiajai Tarybai priėmus Aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“, Europos Parlamento politinės grupės užmezgė santykius su Lietuvos parlamentu ir jo frakcijomis. 1991 m. rugpjūčio 27 d., iškart po pučo Maskvoje žlugimo, Europos Bendrija oficialiai pripažino Lietuvos Respubliką.

1995 m. gruodžio 7 d. Seimas priėmė pareiškimą „Dėl Lietuvos Respublikos paraiškos tapti Europos Sąjungos nare“. Kitą dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybė įteikė oficialią paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje.

Pasiruošimas

Europos Komisija 1997 m. pateikė šalių kandidačių pasirengimo įvertinimą, Lietuvos tarp pažangiausių tuomet nebuvo, tik Čekija, Estija, Lenkija, Slovėnija ir Vengrija.

Lietuvai reikėjo įgyvendinti daugelį reformų – pavyzdžiui, panaikinti mirties bausmę ir įsipareigoti uždaryti nesaugią Ignalinos atominę elektrinę. 

1998 m. gruodžio 9 d. Konstitucinis Teismas pripažino, kad Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 105 straipsnio sankcijoje numatyta mirties bausmė prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, po to mirties bausmė buvo panaikinta, o paskutinis, kuriam ji buvo įvykdyta – „Vilniaus brigados“ vadeiva Borisas Dekanidzė. 

1999 m. spalio 13 d., Europos Komisija teigiamai įvertino Lietuvos pasirengimą pradėti derybas dėl narystės, o gruodžio mėn. Helsinkyje vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime Lietuva buvo pakviesta pradėti derybas, drauge su kitomis 5 šalimis kandidatėmis – Bulgarija, Latvija, Malta, Rumunija ir Slovakija.

Derybos dėl narystės

Oficialiai derybos prasidėjo 2000 m. vasario 15 d. Dėl bendro tikslo tuomet sugebėjo susitarti visos partijos.

2003 m. balandžio 16 d. iškilmingoje ceremonijoje Atėnuose tuometinis Lietuvos premjeras Algirdas Brazauskas  ir užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pasirašė Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sutartį.

Po stojimo sutarties pasirašymo, 2003 m. gegužės 10–11 dienomis Lietuvoje surengtas visuotinis referendumas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 63 proc. balso teisę turinčių piliečių, iš kurių daugiau kaip 91 proc. pritarė Lietuvos narystei Europos Sąjungoje. Alytuje pritariančių skaičius buvo didžiausias visoje Lietuvoje – TAIP pasakė 95.24%.  Bendras Lietuvos pritarimas buvo – 91,07 % (1504264 rinkėjai).

Labiausiai nepritarė Lietuvos narystei ES Šalčininkų rajono gyventojai – NE balsavo 20,60 % rinkėjų.

Referendume buvo parengtas toks teiginys: Pritariu Lietuvos Respublikos narystei Europos Sąjungoje. Rinkėjai žymėjo TAIP arba NE skiltis.

Lietuva tapo ES nare 

2004 m. gegužės 1 d. oficialiai įsigaliojo 2003 m. balandžio 16 d. Atėnuose pasirašyta ir visų šalių ratifikuota stojimo į ES sutartis, tad nuo tos dienos Lietuva oficialiai tapo ES nare.

Kitos naujienos

Remiantis Alytaus policijos iškvietimų statistika, saugiausios naktinės pasilinksminimo vietos Al...

Jau tradiciniu tapęs festivalis gamtoje „Vidur girių“ ir šiemet kviečia patirti bundančią Dzūkijos gamtą ...

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.