Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė siekia beveik 200 tūkst. gyventojų. Šiuo metu sprendžiamas klausimas dėl socialinių išmokų emigrantams bei Didžiosios Britanijos santykio su Europos sąjunga. Kalbėdama apie siūlomų reformų nuotaikas Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sakė: „nuotaikos dvejopos: vieni visiškai nesirūpina, dirba savo darbus ir nelabai tiki, kad JK išstos ir Europos sąjungos. Kiti – tokią galimybę mato ir rūpinasi savo rezidento statusu“.
Europos lyderiams pradedant derybas dėl britų reikalavimų reformuoti Europos Sąjungą (ES), Britanijos lietuviai sako, kad jiems didžiausią nerimą kelia ne galimas išmokų mažinimas, o Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES perspektyva. Ketvirtadienį prasidedančio viršūnių susitikimo išvakarėse diplomatai derino nuostatas, kurios leistų britams iki ketverių metų riboti priemokas mažai uždirbantiems lietuviams ir kitiems ES piliečiams. Pagal projektą, Lietuvoje likusiems emigrantų vaikams taip pat būtų mokamos mažesnės vaikų išmokos nei britams ir turtingesnių kitų ES šalių piliečiams, nes būtų įvesta išmokų indeksacija pagal pragyvenimo lygį. Rytų Europa siekia įsipareigojimo, kad ir ši nuostata būtų taikoma tik naujiems atvykėliams.
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sako, kad pašalpos jau metus ribojamos. Paklausta ar lietuvių bendruomenės nariai kalba apie grįžimą į Lietuvą ji tuo stebisi, bet grįžtančių yra. Vieni grįžta auginti vaikus, kiti dėl to, kad tiesiog pasiilgsta gimtinės .
2011 metų surašymo duomenimis, Anglijoje gyveno daugiau nei 95 tūkst. lietuvių. Be mažesnių išmokų imigrantams, britai taip pat siekia svaresnio balso klausimais, kuriais dažnai tariasi vien euro zonos šalys, ir patikinimo, kad jie nėra įsipareigoti dalyvauti tolesnėje politinėje ES integracijoje. Jei susitarti pavyks, referendumas gali būti surengtas dar birželį. Lietuvai Europos Vadovų Taryboje Briuselyje atstovaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį sakė, kad derantis su Britanija svarbu užtikrinti, jog būtų nediskriminuojami Europos Sąjungos piliečiai.