Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Lietuvių „Gamtos biblioteka“ nugalėjo tarp 1400 Europos projektų

Igno Kazlausko ir Gintarės Kapočiūtės (agentūra BLUMA) projektas „Gamtos biblioteka“ pelnė prestižinį New European Bauhaus: beautiful, sustainable, together 2023 m. apdovanojimą. 

BLUMA įkūrėjai ir projekto autoriai Ignas ir Gintarė atsiėmė apdovanojimą oficialioje ceremonijoje Briuselyje. 

„Labai džiaugiamės, kad esam vieninteliai iš Lietuvos, kurie reprezentuoja šiame konkurse“, – džiaugiasi Gintarė. Anot jos, dabar jie tapo naujojo bauhauzo idėjos ambasadoriais.

Gamtos biblioteka

Naujojo Europinio Bauhauzo vertybėmis paremtas projektas „Gamtos biblioteka“ siūlo per mažas meno instaliacijas integruoti gamta paremtus sprendimus į miestų erdves.

„Tai yra meno instaliacija Vilniaus senamiesčio širdyje Augustinų komplekse, instaliacijoje naudojame gamta paremtus sprendimus, instaliacija siekia edukuoti vietos bendruomenes, gyventojus, vilniečius, apie gamta paremtų sprendimų naudą. Instaliacija surenka lietaus vandenį nuo stogų ir panaudoja laistymui augalų, kurie ten pasodinti“, – pasakoja architektė Gintarė Kapočiūtė. 

„Visa tai sukuria meditatyvinę aplinką, kuri tarnauja kaip viešoji erdvė bendruomenei, kadangi Augustinų vienuolyno kompleksas turi labai įvairialypę bendruomenę,(…) norėjom sukurti tokį epicentrą, kad bendruomenė ten galėtų būti, pailsėti, susitikti ir kad mokytųsi apie gamtą, kad lietaus vandenį galima panaudoti, nebūtina išleisti į nuotekas“, – apie vertę bendruomenei priduria urbanistas Ignas Kazlauskas. 

„Labai džiaugiamės, kad priėmė šią idėją, tikimės, kad panašios idėjos labiau pasklis ir tai leis komunikuoti gamtos privalumą miestuose dar labiau“, – viliasi Ignas. Projektas turi ir savo vystymo planą – bus kalbama su bendruomene, planuojama jį įgyvendinti toliau. 

Nugalėjo tarp daugiau nei 1400 projektų

Apdovanojimuose dalyvavo beveik pusantro tūkstančio projektų iš visos Europos, iš kurių atrinkti 61 finalininkas ir birželio 22 dieną Briuselyje „NEB regionuose ir miestuose“ ceremonijoje buvo paskelbti 15 nugalėtojų.

Diena prieš apdovanojimus vyko konferencijos, renginiai skirti profesionalams, kur daug dėmesio buvo skirta Ukrainos atstatymui. Ukrainiečių atstovai dalyvauja ir Naujojo bauhauzo iniciatyvoje, kur kuriami planai visiškai sugriautų Ukrainos miestų atstatymui, siekiant įtraukti vietos bendruomenes, išsaugant atmintį ir kartu statant naują ateitį.

„Trečius metus iš eilės NEB apdovanojimais pripažįstamos iniciatyvos „iš apačios į viršų“, apimančios NEB vertybes: grožis, tvarumas, įtraukumas. Pagrindiniai sanglaudos politikos principai taip pat yra pertvarkyti ir gerinti žmonių gyvenimą, taip pat suteikti galių vietos bendruomenėms. Todėl nuo pat pradžių rėmėme NEB bendruomenę. Džiaugiuosi, kad šiais metais, be NEB apdovanojimų, taip pat skelbsime papildomą paramą novatoriškiems sprendimams, kad visų dydžių miestai galėtų geriau gyventi, specialiai investuodami į naujojo europinio bauhauzo projektus pagal Europos miestų iniciatyvą. NEB ir Sanglaudos asociacija šviesias idėjas paverčia įkvepiančiais projektais.“ – kalbėjo nugalėtojus apdovanodama Sanglaudos eurokomisarė Elisa Fereira.

NEB apdovanojimų finalistai ir nugalėtojai

„Gamtos biblioteka“ nugalėjo „Kylančių naujojo europinio bauhauzo žvaigždžių“ kategorijoje, kurioje varžėsi jaunesni nei 30 metų kūrėjai. Šios kategorijos nugalėtojams skirtos 15 000 EUR premijos.

Naujojo bauhauzo apdovanojimai teikiami trečią kartą. Šįkart gauta daugiau kaip 1 400 paraiškų iš ES valstybių narių ir pirmą kartą sulaukta iniciatyvų iš Vakarų Balkanų. Iš 61 finalininko atrinkti 15 laureatų, pateikusių pavyzdines naujojo europinio bauhauzo iniciatyvas, kurie gavo iki 30 000 EUR premijas ir komunikacijos priemonių rinkinį, padėsiantį jiems toliau plėtoti ir populiarinti savo projektus ir koncepcijas. 

Apdovanojimai skiriami už jau vykdomus projektus ir jaunų talentų idėjas, kurie yra įkvepiantys pavyzdžiai, skatinantys padaryti Europą tvaresnę, gražesnę ir įtraukesnę. Visą informaciją apie finalininkus ir jų projektus rasite NEB apdovanojimų tinklalapyje.

Kitus šios kategorijos laureatus ir visus finalistus galite surasti šioje nuorodoje.

Kas yra Bauhauzas?

Bauhauzas buvo įtakinga ir revoliucinga modernistinės meno, dizaino ir architektūros mokykla, veikusi tarp 1919 ir 1933 metų Vokietijoje. Bauhauzo mokyklos vadovas ir įkūrėjas architektas ir dizaineris Walteris Gropius. Ši mokykla sujungė meną, amatus ir technologiją, siekdama sukurti naują integruotą meno ir dizaino kryptį.

Bauhauzo filosofija buvo paremta funkcionalumu, minimalizmu ir eksperimentavimu su naujomis medžiagomis ir formomis. Jos tikslas buvo sujungti meną su pramonės gamyba ir sukurti daiktus, kurie būtų praktiški, estetiški ir pasiektų visuotinį pripažinimą. Mokykla siekė sukurti harmoningą santykį tarp individualumo ir masinės gamybos.

Bauhauzo mokykla siūlė įvairias programas, kuriose studentai gaudavo platų meninio ir dizaino išsilavinimą. Mokykloje dirbo žinomi meno ir dizaino mokytojai, tokiuose srityse kaip architektūra, tapyba, skulptūra, fotografija, grafika, baldų dizainas ir kt. Tarp garsių Bauhauzo mokyklos mokytojų ir dėstytojų buvo Vasilijus Kandinskis, Paulius Klee, Lyonelis Feiningeris, Mies van der Rohe ir kt. Jie buvo šiuolaikinio meno ir dizaino inovatorių ir eksperimentuotojų, kurie pakeitė meninio kūrybos ir dizaino sampratą, pavyzdžiai.

Bauhauzas taip pat turėjo didelę įtaką architektūros srityje. Modernistinės architektūros principai, tokie kaip minimalizmas, geometrinės formos ir funkcionalumas, buvo svarbiausios Bauhauzo architektūros bruožai. Klasikiniai Bauhauzo pastatai, tokie kaip Dessau mokykla arba Bauhauzo teatras Vėliname, tapo modernios architektūros ikoniniais pavyzdžiais.

Nepaisant to, kad Bauhauzas egzistavo tik apie 14 metų, jo įtaka menui, dizainui ir architektūrai yra labai didelė. Bauhauzo principai ir idėjos buvo plėtojamos ir pritaikomos daugelyje kitų šalių ir meno krypčių, palikdamos ilgalaike įtaką moderniam dizainui ir architektūrai.

Naujasis europinis bauhauzas

Naujasis europinis bauhauzas (angl. New European Bauhaus) yra aplinkos, ekonomikos ir kultūros projektas, sujungiantis dizainą, tvarumą, prieinamumą, įperkamumą ir Europos žaliojo kurso įgyvendinimą.

Naujasis europinis bauhauzas siekia perteikti idėjas ir įkvėpimą, kad būtų galima sukurti tvarias, įtraukias ir gražias gyvensenos formas, atitinkančias šių dienų iššūkius.

Naujasis europinis bauhauzas yra susijęs su iniciatyva „Renovacijos banga” bei su ES miestų darbotvarke ir siekia didinti pastatų renovaciją ir energijos vartojimo efektyvumą, skatinti integruotą miestų plėtrą, atsižvelgiant į tvarumo, įtraukties ir estetikos aspektus. Naujasis europinis bauhauzas taip pat yra susijęs su priemone „Next Generation EU”, kuri skatina ekonomikos gaivinimą ir investicijas. Šios priemonės lėšos gali būti naudojamos remti projektus, kurie atitinka naujojo europinio bauhauzo principus ir siekia tvarumo, įtraukties ir estetikos.

Kitos naujienos

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...

Balandžio 28 d. miškuose šalia Kazlų Rūdos įvyko lankininkų klubo „Ugninė strėlė“ organizuotos WA Field l...

Trečiadienį paskelbus mobilizaciją didžiausiose nacionalinėse Lietuvos kariuomenės pratybose „Perkūno gri...

Aplinkos ministras patvirtino