Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Mirė prezidento V. Adamkaus žmona, buvusi Lietuvos pirmoji ponia Alma Adamkienė

Mirė buvusi Lietuvos pirmoji ponia Alma Adamkienė, sekmadienį pranešė Prezidentūra.

Atsisveikinimas su velione ponia Alma Adamkiene vyks Prezidento rūmų Kolonų salėje pirmadienį, gegužės 22 d. 18.00 – 21.00 val., ir antradienį, gegužės 23 d. 9.00 – 11.30 val.Karsto išnešimas planuojamas antradienį 12.10 val. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje 12.30 val. už velionę bus aukojamos šv. Mišios.
Laidotuvės vyks antradienį 16.00 val. Kaune, Petrašiūnų kapinėse. Norinčiųjų atsisveikinti su ponia Alma prašome nenešti gėlių, o joms skirtus pinigus, tęsiant Almos Adamkienės gyvenimo ir darbų dvasią, paaukoti filantropiniams tikslams.

„Su dideliu liūdesiu pranešame, kad po sunkios ligos, eidama 97-uosius metus, mirė buvusi Lietuvos pirmoji ponia Alma Adamkienė“, – skelbiama pranešime.

Alma Adamkienė gimė 1927 metų vasario 10 dieną Šiauliuose. Kaip skelbiama pranešime, ji augo Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje. Almos Adamkienės tėvas Stasys Nutautas, savanoriu įstojęs į besikuriančią Lietuvos kariuomenę, dalyvavęs kovose su bolševikais, buvęs sužeistas, už parodytą narsą gavęs viršilos laipsnį, vėliau vadovavo Vakarų Lietuvoje veikusiems prekybos namams.

1944 metais, artinantis antrajai sovietų okupacijai, Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje. 

Anot Prezidentūros, pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi. Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 metais JAV, Čikagoje.

Nuo 1962 metų Alma Adamkienė net 25 metus vadovavo Tabor Farmos vasarvietei, kuri tapo svarbiu lietuvybės centru JAV. Čia daug metų vyko lietuvių išeivių organizacijos „Santara-Šviesa“ suvažiavimai, rašoma pranešime.

Ir 1997 metais, ir 2004 metais, vyrui apsisprendus kandidatuoti prezidento rinkimuose, Alma Adamkienė aktyviai jungėsi į jo komandą, o po pergalės rinkimuose ištikimai padėjo jam eiti valstybės vadovo pareigas.

„Savo žmogiškumu ir nuoširdumu pirmoji ponia A. Adamkienė pelnė visos tautos simpatiją ir meilę“, – skelbia Prezidentūra. Anot pranešimo, 15 metų pirmoji Lietuvos ponia Alma Adamkienė vadovavo Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondui, suteikusiam milijoninės vertės paramos daugybei Lietuvos kaimo mokyklų, vaikų ligoninėms ir vaikų globos namams. 

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda skaudžios netekties valandą reiškia nuoširdžią užuojautą prezidentui Valdui Adamkui ir ponią Almą mylėjusiems žmonėms.

Prieš pora metų išleistos biografinės knygos „Adamkus“ autorius, istorijos profesorius Egidijus Aleksandravičius sako, kad pabendravęs su Adamkais prisimena fenomenalią jų darną ir tarp šių asmenybių gali dėti lygybės ženklą. 

„Aš tarp Almos Adamkienės ir Valdo Adamkaus dėčiau daug lygybės ženklų. Kitaip sakant, išsilavinimo, erudicijos, skaitomų knygų, pakeliamų temų ir rūpesčių, meninio skonio. Galų gale, to kasdienio gyvenimo grožio, kurį kartu kūrė, ir grožio, kuris visados bus santaikoje su gėriu“, – BNS sakė istorikas, sekmadienį pranešus apie pirmosios ponios A. Adamkienės mirtį.

„Tarp grožio ir gėrio aiškiai matėsi darna. Tai sukuria žmogiškumo apvalkalą viskam, ką V. Adamkus visiems smarkiai matomai darė, o kartu sudėjus tame labiau privačiame gyvenime, kur daug žmonių nematė, bet artimiau bendravę matė, tai A. Adamkienės ir V. Adamkaus darna yra tiesiog fenomenali“, – teigė knygos autorius. 

Knyga „Adamkus“ išleista 2021 metais, minint V. Adamkaus 95-ąjį jubiliejų. Nors pagrindinis dėmesys joje skirtas šalies prezidentui, jame atspindimas ir A. Adamkienės paveikslas bei jos vaidmuo V. Adamkaus gyvenime. Pasak E. Aleksandravičiaus, tas paveikslas vietomis derėjo ir paaiškino prezidento kelią, kurio artimiausia bendražyge buvo pirmoji ponia.

„A. Adamkienė pabrėždavo: visu kūnu ir dvasia aš šito vyro neturėsiu, nes jis priklausys visuomenei, veikimui, bus šurmulyje. Nuo pat pradžių tai suvokė ir vertino, kaip labai retas kas po sovietmečio Lietuvoje gyvenantis“, – pasakojo istorikas.  E. Aleksandravičiaus teigimu, A. Adamkienė turėjo „savo stiprią asmenybės sandarą, kita vertus, labai aiškiai pasirinko kelią padėti vyro karjerai“. „Šiandien, tame moderniame feministiniame kontekste, sakytum pasirinko pagalbininkės vaidmenį sąmoningai, nors turėjo kuo puikiausiai stiprų savo moralinį, intelektualinį stuburą ir išsilavinimą“, – teigė profesorius. 

Anot jo, prireiktų ilgų pasakojimų, kaip A. Adamkienė iš „savigarbios ir tikrai jokiais nevisavertiškumais nedvelkiančios aplinkos pasirinko didelio vyro didelės pagalbininkės kelią“, o V. Adamkaus žodžiai, kad jo gyvenimo sėkmei didelę įtaką turėjo jo žmona, yra labai nuoširdūs ir tikri. „Tai yra viena iš standartinio humanistine psichologija ir istorine sociologija grįsta elgesio forma. Ji, žinoma, labai smarkiai prisidėjo prie V. Adamkaus, net sakyt, karjera, per paprasta, per formalu – karjera plius, gal taip reikėtų sakyt. Prie gyvenimo, viešojo veikimo, karjera yra tik sudėtinė dalis. Kitaip sakant, V. Adamkus yra visiškai nuoširdus ir taiklus šiuo atveju, čia ne patetika“, – kalbėjo E. Aleksandravičius. 

BNS inf.

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...