Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Mokesčių našta auga – mokesčiams šiemet dirbsime 5 dienomis ilgiau

Lietuvoje antradienį minima Laisvės nuo mokesčių diena – simbolinė diena, kai mokesčių mokėtojai nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti savo ir šeimos gerovei. Šiemet ji yra penkiomis dienomis vėliau nei pernai ir minima jau 24-ią kartą.

Šią dieną tradiciškai paminės Liberalų sąjūdis, kurio atstovai V.Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės rūmų Laisvės nuo mokesčių dienos proga atidengs paminklą, skirtą atkreipti dėmesį į neveiklumą, mažinant mokesčių naštą Lietuvoje.

Šiais metais Laisvės nuo mokesčių diena į Lietuvą atėjo rekordiškai vėlai – 5 dienomis vėliau nei praėjusiais metais. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skaičiavimais, pernai viešojo sektoriaus išlaidos vienam gyventojui siekė 4355 eurus – 317 eurų daugiau nei užpernai. Visos viešojo sektoriaus išlaidos (be ES lėšų) 2016 metais siekė 12,581 mlrd. eurų – 783 mln. eurais daugiau.

Vidutinę algą (632 eurus „į rankas“) uždirbantis ir juos išleidžiantis žmogus iš viso sumokės 6800 eurų mokesčių per metus. Tokiam žmogui mokesčiams reikės dirbti net iki liepos 13 d. Atitinkamai, uždirbantis 1000 eurų „į rankas“ ir juos išleidžiantis, mokesčiams sumokės daugiau kaip 11 000 eurų, ir tam jam teks dirbti iki liepos 17 d.

4243 eurus – tiek vidutiniškai statistinis gyventojas, įskaitant vaikus, senjorus, bedarbius ir visus nemokančius mokesčių, šiemet atseikės mokesčiams.

Vidutinę algą uždirbantis lietuvis mokesčiams sumoka daugiau nei maistui, būstui ir drabužiams kartu sudėjus. Anot Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertų, nematyti jokių tendencijų, kad mokesčių mokėtojai ateityje galėtų lengviau atsikvėpti. „Valdžia ignoruoja savo pačios pažadus mažinti darbo santykių apmokestinimą ir „laikinai“ padidintą PVM tarifą. Dar blogiau – ji didina mokestinę naštą savarankiškai dirbantiesiems, kelia akcizus, rinkliavas. Neramu, kad mokesčiai bus didinami ir prisidengiant lengvatų naikinimu. Kaip vėliava mojuojama neapmokestinamojo pajamų dydžio kėlimu, tačiau to efektas yra mažas palyginti su kitais mokesčiais, kurie arba jau padidinti, arba kuriuos planuojama didinti”, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikė Ieva Valeškaitė.

Rimtą signalą valdžiai siunčia patys žmonės – jie netiki valdžios gebėjimu tinkamai panaudoti  mokesčių mokėtojų sunkiai uždirbtus pinigus. Lietuvos laisvosios rinkos instituto užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikta apklausa rodo, kad, gyventojų manymu, tik pusė – 52 procentai – biudžeto lėšų yra išleidžiama efektyviai.

„Tai labai aiškiai rodo – žmonės valdžia nepasitiki. Į tai negalima numoti ranka. Tai mažina pasitikėjimą valstybe, skatina žmonių įsitraukimą į šešėlinę ekonomiką. Ne vienam mokesčių mokėtojui kyla klausimų. Kodėl gyventojų mažėjant savo pačios išlaikymui valdžia skirs net 70 milijonų eurų daugiau? Kodėl Viešųjų pirkimų tarnyba ir Valstybės kontrolė kasmet nustato švaistymo atvejų už šimtus milijonų eurų? Biudžetas nėra valdomas taip efektyviai, kad valdžia galėtų reikalauti dar daugiau. Valdžia vis labiau spaudžia mokesčių mokėtoją, tačiau kyla klausimas, ar prieš kišdama ranką į žmogaus kišenę valdžia susitvarkė savo darže?“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Šiemet visos viešosios išlaidos didėja 772 mln. eurų ir sieks 13 milijardų eurų (be ES lėšų). Vidutiniškai vienam gyventojui tai kainuos apie 4600 eurų, t. y. 330 eurų brangiau nei pernai. LLRI Laisvės nuo mokesčių dieną skaičiuoja nuo 1993 metų. Tuomet ji buvo minima balandžio 13-ąją.

 

Kitos naujienos

„Wolves“ klubas toliau tvirtina savo pozicijas LKL. Savo arenoje patiesę Kauno "Žalgirį" vilkai r...

Savaitgalį Alytuje vyko Lietuvos kulkinio šaudymo, pneumatiniais ginklais, komandinis Čempionatas...

Alytaus statybos bendrovė „Dzūkijos statyba“ Kauno technologijos universiteto prašymu įtraukta į Viešųjų ...

Šį sekmadienį (Vasario 12 d.) Makniūnuose vėl nuo 10 iki 13 val. vyks Makniūnų bagažinių turgelis...