Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Naudojant PLAIS sistemą jau išieškota skolų už 148 mln. eurų

Lietuvoje įdiegta unikali, kitose valstybėse analogų neturinti inovacija – piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS). Per šią sistemą vykdomas centralizuotas, proporcingas skolininko lėšų nurašymas visiems kreditoriams užtikrina vienodas galimybes atgauti skolas.

Rugsėjo viduryje pradėta diegti PLAIS leidžia centralizuotai išieškoti pinigines lėšas iš bet kuriame šalies banke ar kredito unijoje skolininko turimų sąskaitų. Sistema duomenis apie piniginių lėšų apribojimą tvarko centralizuotai: perduoda bankams ar kredito unijoms apribojimo bei nurašymo nurodymus ir proporcingai paskirsto skolininko lėšas kreditoriams.

PLAIS pakeitė iki šiol galiojusią tvarką, kai greičiausiai skolininko lėšas atgaudavo tas, kas pirmasis bankui ar kredito unijai pateikdavo pinigų apribojimo bei nurašymo nurodymus. Kiti kreditoriai tuo metu laukdavo eilėje, tad kai kuriems iš jų lėšų atgavimas tapdavo keblus.

Naudojant PLAIS sistemą iš daugiau nei 77 tūkst. skolininkų išieškota per 148 mln. eurų.
Naudojant PLAIS sistemą iš daugiau nei 77 tūkst. skolininkų išieškota per 148 mln. eurų.

Anot Registrų centro, nuo PLAIS veiklos pradžios iš 77 640 skolininkų išieškota daugiau nei 148 milijonai eurų. Pagrindiniai nurašymų šiai sistemai teikėjai yra antstoliai,  nurašymo nurodymus taip pat teikia Valstybinė mokesčių inspekcija, Lietuvos Respublikos muitinė bei SODRA. Naująją sistemą pasiekia Nacionalinės teismų administracijos, Centrinės hipotekos įstaigos, Gyventojų registro bei Juridinių asmenų registro duomenys. PLAIS su Lietuvoje veikiančiais komerciniais bankais bei kredito unijomis susieta per Lietuvos banko LITRAS-KART sistemą.

PLAIS yra sudėtingas, ne tik Lietuvoje precedentų neturintis projektas. Diegiant sistemą sąveikavo ir  duomenimis apie skolas ir jų išieškojimo eigą keitėsi net 18 institucijų ir 117 antstoliai. Visų šių institucijų turimi duomenys buvo renkami, tikslinami ir perduodami. Esame dėkingi Lietuvos antstolių rūmams bei visiems antstoliams, kurie svariai prisidėjo prie to, kad ši sistema pradėtų veikti efektyviai“, – pažymi teisingumo viceministras Julius Pagojus.

PLAIS veiklos pradžią lydėję sutrikimai sukėlė laikinų nepatogumų proceso dalyviams. Dėl minėtų nepatogumų į Registrų centrą su oficialiomis pretenzijomis kreipėsi per tris šimtus gyventojų bei įmonių atstovų. Užfiksuotos problemos buvo siejamos su pačios informacinės sistemos programine įranga, PLAIS pateiktų duomenų apie lėšų išieškojimą kokybe bei ne visuomet sėkminga sąveika su kitų institucijų informacinėmis sistemomis. Daugumos nuo PLAIS veiklos pradžios buvo užregistruotų incidentų priežastys operatyviai pašalintos.

Teisingumo ministerijos informacija

Kitos naujienos

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis su Giedriumi Sakalausku. 

Šį sekmadienį (gruodžio 11 d.) Makniūnuose nuo 10 iki 13 val. vyks Kalėdinis Makniūnų bagažinių t...

Gruodžio 2 dieną Alytaus pataisos namuose 49 m. kinologas specialistas sumušė kitos kinologės 7 mėnesių t...

Lietuvos profesionalai standartinių šokių šokėjai Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitien...