Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Padidėjęs šernų gaišimas Alytaus rajone privertė sunerimti – gyvūnus leista medžioti ištisus metus

sernasPadidėjęs šernų gaišimas Alytaus rajone, Kalesninkų, Gedimino ir Varčios miškuose privertė sunerimti veterinarijos specialistus. Apie pirmąjį gaišusių šernų atvejį buvo pranešta praėjusių metų lapkričio mėnesį, kai buvo rasti 3 negyvi šernai Kalesninkų miške (Alytaus raj.), esančiame apie 40 km nuo sienos su Baltarusija. Medžiojant žvėris šernai rasti nugaišę ankščiau, ištirti mėginiai užkrečiamosios ligos neparodė.

Gruodžio mėnesį taip pat buvo pranešta, kad gretimuose Gedimino ir Varčios miškuose (Alytaus raj.) rasti keli kritę šernai, kai kurie jau suirę. Paimtuose mėginiuose taip pat nenustatyta nei afrikinio, nei klasikinio kiaulių maro užkrato. Praėjusią savaitę buvo gautas naujas pranešimas apie Varčios miške aptiktus 5 seniai nugaišusius, suirusius šernus, kurių liekanos mėginiams buvo netinkamos, tačiau iš to paties miško masyvo buvo paimti 8 sumedžiotų šernų mėginiai, kuriuos  ištyrus ligos sukėlėjų nerasta.

Pokalbio su Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininku, kuruojančiu medžioklės situaciją Pietų Lietuvos regione Evaldu Dainausku klausykite paspaudę šią nuorodą:

Alytaus rajone 2013 metais buvo paimti ir ištirti 176 kiaulių ir šernų mėginiai afrikiniam kiaulių marui (94 šernai ir 82 kiaulės) ir 165 kiaulių ir šernų mėginiai klasikiniam kiaulių marui (86 šernai ir 79 kiaulės) nustatyti. Nei viename mėginyje šių ypač pavojingų ligų sukėlėjų nenustatyta, tačiau Alytaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sustiprino kiaulių laikymo vietų kontrolę. Be to, glaudžiai bendradarbiaujama su Alytaus rajono medžiotojų būreliais bei Aplinkos ministerijos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentu, siekiant išsiaiškinti galimas šernų gaišimo priežastis.

Nors užkrečiamoji liga nepatvirtinta, tačiau medžiotojai raginami būti budrūs ir nepamiršti afrikinio kiaulių maro grėsmės. Kol diagnozė nepatvirtinta, raginama medžioti ir tirti kiekvieną šerną nepriklausomai nuo jo amžiaus. Radus kritusius šernus, reikia nedelsiant pranešti veterinarijos specialistams.

Lietuva apsisaugoti nuo agresyvaus afrikinio kiaulių maro šiemet prašo 3,3 mln. eurų (11,39 mln. litų) Europos Sąjungos paramos.

Šiandien pasirodė pranešimai, kad afrikinis kiaulių maras priartėjo prie Lietuvos sienos – įtariama, kad privačioje fermoje Baltarusijoje juo susirgo dvi kiaulės. Baltarusijos žiniasklaida pranešė apie įtarimus, kad nustatytas naujas afrikinio kiaulių maro protrūkis Smurgainių rajone, Bojarskio kaime, pranešė Maisto ir veterinarijos tarnyba. Šis kaimas yra beveik už 56 kilometrų nuo Medininkų pasienio posto. Baltarusijoje įtariant naują afrikinių kiaulių maro židinį, Lietuvoje ketinama gerokai sumažinti šernų populiaciją. Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sako, kad būtų idealu, jeigu šalyje liktų 5-10 tūkst. šernų. Anot jo, Lietuvoje gaištant šernams, ketinama ieškoti šio reiškinio priežasčių, bet pavojingų ligų kol kas nenustatoma. Valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis teigė, kad visi gruodį Alytaus rajone rasti nugaišę ir sumedžioti šernai nebuvo užsikrėtę afrikiniu ar klasikiniu kiaulių maru.

Kitos naujienos

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...