Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“: kaklaraiščius kolekcionuojančio Juozo Šalkausko vizitinė kortelė – balsas

Radijo diktorius, žurnalistas, redaktorius, fotografas, laidų ir renginių vedėjas Juozas Šalkauskas – įdomi ir spalvinga asmenybė. Šiandien su juo ir geriame puodelį arbatos.

Juozas Šalkauskas visiems labiausiai pažįstamas dėl savo balso – 44 metus jis dirbo radijo diktoriumi.  Juokaudamas sako: „Kai su draugais nueidavome išgerti alaus bokalą, tai jie sakydavo „pradėk tyliau kalbėti, nes žmonės žiūri, kur čia išjungti radiją.“ Tokių smagių situacijų diktoriaus gyvenime pasitaikiusi ne viena.

 

J. Šalkauskas ir Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius
J. Šalkauskas ir Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius

J. Šalkauskas sako, kad taisyklingos kalbos mokėsi ir vis dar mokosi bei stengiasi tobulėti, domisi kalbos pakeitimais ir naujienomis.  Nors radijuje jau nebedirba, tačiau įgarsina filmus ir knygas, skaito įvairius tekstus, todėl privalo žinoti visas taisykles. J. Šalkauskas kilęs iš Joniškio, todėl sako, kad vaikystėje kalbėjo nelabai gražiai: jonaviškiai linkę trumpinti ilguosius balsius, ilginti trumpuosius, „nukąsti“ galūnes. Vienas pagrindinių diktoriaus mokytojų buvo diktofonas: „Įrašydavau, įskaitydavau, pasiklausydavau, ir stengdavausi ištaisyti.“ Jis sako niekada nesivaikęs populiarumo ir nesiekęs tapti žinomu. Ne visada svarbus buvo ir užmokestis: „Svarbiausia man buvo, kad išmokčiau tą darbą dirbti“, – sako žinomas diktorius. – Kai įgyji patirties, susikuri vardą, tada tas vardas pradeda dirbti tau.

Dar viena J. Šalkausko asmenybės pusė – fotografija. Paklaustas, kas jį labiausiai žavi šioje srityje,  diktorius sako: „Akimirkos, kurias užfiksuoji.“ J. Šalkauskas penkeriose olimpinėse žaidynėse dirbo fotografu, su žmona yra paruošęs 11 fotoknygų.

Kaklaraiščių paroda Alytaus miesto savivaldybėje
Kaklaraiščių paroda Alytaus miesto savivaldybėje

O ar žinote, kad Juozas Šalkauskas turi kaklaraiščių kolekciją? Joje per 1300 eksponatų, o šiuo metu Alytaus miesto savivaldybėje, antrojo aukšto fojė, parodoje galima pamatyti 133 kaklaraiščius. Kiekvienas kaklaraištis įdomus ir turi savo istoriją.

 

DSC_0151

J. Šalkauskas sako, kad kaklaraiščių kolekcionavimas susijęs su jo darbo radijuje pradžia. Kaklaraištis – ta kostiumo dalis, kurią dažniausiai ir greičiausiai galima pakeisti. „Kai pradėjau dalyvauti įvairiuose renginiuose, pastebėjau, kad yra ne tik klasikinių kaklaraiščių – brūkšneliais, žirneliais ar kvadratėliais – bet ir profesinių.“ – radijo stočiai „FM99“ pasakojo diktorius. Kolekcijoje, be įprastų medžiaginių, yra ir kitokių kaklaraiščių: medinis, gintarinis, geležinis, odinis. Juozas Šalkauskas ir pats prisideda prie savo kolekcijos – kuria piešinius, formas kaklaraiščiams. Vienas pirmųjų pagal jo idėją sukurtų – Lietuvos tūkstantmečiui 2009 m. skirtas kaklaraištis. Diktorius šiuo metu laukia kolekcijos papildymo – su krepšiniu susijusių kaklaraiščių. Tarp J. Šalkausko turimų kaklaraiščių yra ir vienas su Alytaus užrašu.

Na, o smalsuoliams ši paroda išties įdomi. Tiesa, daugiausia lankytojų yra moterys. Kokie jų įspūdžiai? Pasiklausykite:

DSC_0152

Jeigu dar nematėte parodos, būtinai apsilankykite, ji eksponuojama iki lapkričio 23 dienos. Galbūt ir Jūs sugalvosite ką nors kolekcionuoti.

Laida „Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ kartojama šeštadieniais nuo 19 val.

SRTRF-logo

 

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...