Klausyti gyvai

13:00 - 16:15

Savaitgalio promenada

Pusiaužiemis Lietuvoje! Kokia bus likusi žiema? Atsako meteorologas.

Sausio 25-oji – pusiaužiemis Lietuvoje! Anksčiau mūsų senoliai šią dieną įdėmiai stebėdavo orus, tikėjo, kad priešpiečio oras atitinka pirmąją, o popietinis – antrąją žiemos pusę. Jeigu saulė šviesdavo, buvo spėjama, kad atkeliauja graži vasara ir geri metai, jeigu diena debesuota – prasidėjusiais metais daug žmonių mirs, o jeigu krituliai aplanko, lyja ar sninga, – bus didelis brangymetis, nes javai supus. Nepraleisdavo senoliai ir vėjų stebėjimo, sakydavo, kad jeigu smarkus vėjas pučia, tarp žmonių galintys kilti dideli neramumai.

Šiais laikais jau mažais kas seka mūsų protėvių skaičiavimus ir spėjimus, kur kas greičiau įsijungia interneto erdves ir pasidomi tiksliomis orų prognozėmis. Taigi, kokia bus likusi žiema, atsako meteorologas Gytis Valaika!

www.day.lt rašo: Buvo sakoma, kad sausio 25 d. iš žiemos miego atsibundanti meška ir apsiverčianti ant kito šono. Jeigu apsidairiusi pamato savo ilgą šešėlį, taria dar toli esant pavasarį, vėl gulasi ir užmiega. Tada ir pavasaris būnąs vėlyvas, o antroji žiemos pusė šaltesnė ir sunkesnė žmonėms. Jeigu diena ūkanota, ir meška nemato šešėlio, tada mano, jog jau metas keltis, ant antrojo šono miegoti nebesigula. Tuomet kita žiemos pusė būnanti šiltesnė, o pavasaris ankstyvas. Tad liaudis sausio 25 d. laikė pusiaužiemiu.

Liaudies tikėjimai aiškiai rodo šį kalendoriaus momentą buvus naujo virsmo metu. Manyta, kad šią dieną gyvatės atgyja ir iš girių šliaužia į namus, avilyje pradeda vaikščioti bitės. Todėl kai kur Šv. Pauliaus atsivertimo diena dar vadinta kirmėline, kirmių diena ir Krikštais.. Mokslininkai daro išvadą, kad ta diena aiškiai siejasi su senovine pagoniškąja Kirmių švente, kai prie vaišių stalo buvo kviečiami naminiai žalčiai tam, kad, visų valgių paragaudami, juos pakrikštytų, vadinasi, palaimintų, kartu palaimindami žmonių naujųjų metų darbus ir jų vaisius. Vadinasi, Krikštai turėję būti metų pradžios šventė. Tada suprantama, kodėl žmonės tokią didelę reikšmę skyrė kai kuriems tos dienos draudimams.

Palangiškiai žemaičiai vengė tądien iš miško malkų vežtis, kad kartu neparsivežtų kirminų, vabzdžių vikšrų, kurie paskui visus metus nuo lubų į dubenį krisią. Tą dieną ir vilnų neverpė, jų nekaršdavo, kad vasarą kandys drabužių nesuėstų. Varėniškiai dzūkai sausio 25-ąją bulvių nevalgydavo, kad jos vasarą nekirmytų. Priekuliškiai Šv. Pauliaus dieną vengė bet ką su kirviu dirbti, gręžti, sukti, vis bijodamiesi kandžių. Žemaičiai tądien būtinai papurtydavo sodo obelis, taip žadindami jas iš žiemos miego. Tikėjo tada būsiant didesnį obuolių derlių. Visa tai rodo senovėje šį metą buvus realaus posūkio į pavasarį pradžia ir žmones stengusis naują laikotarpį sėkmingai pradėti, kad pradžia lemtų visų metų sėkmę. XX a. antrojoje pusėje liaudiškasis sausio 25-osios svarbos prisiminimas išsitrynė iš žmonių atminties.

Komentarai (2)

  1. Arnas prieš 3 mėnesiai

    ...ATSAKO METEREOLOGAS... Tai kur tas jo atsakymas?

  2. Talmontaite Laima prieš 3 mėnesiai

    Metereologo įžvalgos geros

Comments are closed.

Kitos naujienos

Sekmadienį apie vidurdienį Naujosios - Raudonkalnio gatvių sankryžoje prie Alytaus sporto ir rekreacijos ...

Naktį iš penktadienio į šeštadienį policijai Alytuje įkliuvo du jaunuoliai su narkotinėmis medžiagomis.  ...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...

Remiantis Alytaus policijos iškvietimų statistika, saugiausios naktinės pasilinksminimo vietos Al...