Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Rusijai sankcijos pratęstos, grėsmė pripažinta, dėl kandidatų į aukščiausius ES postus sutarta nesutarti

Susirinkę 27 ES šalių vadovai sutarė nesusitarti dėl aukščiausių Europos Sąjungos postų ir rinksis vėl birželio 30 dieną. ES Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sulaukė ir priekaištų, kad ne tokio proceso – už uždarų durų vykstančių vadovų derybų – tikisi rinkėjai, kurių aktyvumas per pastaruosius Europos Parlamento rinkimus rodo padidėjusį entuziazmą dėl ES. Turima omenyje vadinamoji Spitzenkandidaten procedūra, kuri buvo pritaikyta prieš penkerius metus, kai EK vadovu tapo didžiausio europarlamentarų palaikymo sulaukęs Europos liaudies partijos iškeltas Žanas Klodas Junkeris.

Tačiau situacija buvo kitokia ir EP – balsai buvo labiau susikoncentravę didžiausių frakcijų rankose ir nereikėjo plataus palaikymo iš įvairių politinių jėgų.Žanas Klodas Junkeris – dabartinis Europos Komisijos vadovas nepraleido progos spaudos konferencijoje bakstelti tarybai, kad praėjusį kartą – t.y., kai Europos Komisijos vadovu išrinktas jis pats, procesas buvo skaidresnis ir aiškesnis rinkėjams.Didžiausia problema susitarti yra Vokietijos ir Prancūzijos vadovų nesutarimas dėl kandidato. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir toliau palaiko Spitzenkandidaten procedūrą ir Europos liaudies partijos kandidatą Manfredą Vėberį, tačiau panašu, kad jis turi nedaug šansų sulaukti plataus palaikymo – socialistai ir liberalai jau viešai pareiškė, kad nepalaikys M.Vėberio.

Beje, Lietuvai ir kitoms mažesnėms valstybėms ta skaidrioji procedūra gal ir nėra palankiausia, nes kai tariamasi tarp šalių narių, visada ieškoma balanso. Tarp rytų ir vakarų, naujų ir senų, ir net moterų – vyrų. Tad lemia įvairūs faktoriai ir į aukščiausius postus patekti galimybę turi ganėtinai įvairūs kompromisiniai kandidatai. Tačiau jei lemia tik didžiųjų partijų koalicijos ir iškelti kandidatai, situacija keičiasi. Ir ne tik tai. O kas bus, jei europinius rinkimus laimės ir Europos Parlamento daugumą kažkada sudarys euroskeptiškos partijos, ar tikrai šalių vadovai ir tuomet sutiks, kad eurosketikai išsirinktų dar ir Europos Komisijos vadovą? FM99 pasakoja Lietuvos Užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius – apie diskusijas dėl EK vadovo ir kitų postų.

 

Tad kol kas aišku tiek, kad niekas neaišku ir diskusijos vyks toliau.

Tačiau sutarta dėl kai kurių kitų dalykų – be didelių įtikinėjimų daugmaž visiems aišku, kad Rusija yra grėmsė, kad dezinformacija yra pavojingas reikalas ir reikia su tuo kovoti, ir kad tai yra kibernetinio saugumo dalis. 27 šalių vadovų darbotvarkėje šis klausimas buvo įrašytas atskira eilute ir šaltiniai taryboje sako, kad susitarti dėl tokių išvadų nebuvo sunku.Sutarta pratęsti besibaigiančias sankcijas Rusijai dar metams, Rytų partnerystės svarbos klausimas taip pat vis akivaizdesnis visiems, ne tik Lietuvai ir mūsų kaimynėms. Ši eilutė darbotvarkėje taip pat atsirado. Nepamaišė ir kaip tik prieš dieną paskelbti olandų tyrimo rezultatai dėl prieš trejus metus numušto Malaizijos oro linijų lėktuvo, kur įvardintos konkrečios Rusijos piliečių pavardės.FM99 pasakojo Jovita Neliupšiene – Lietuvos ambasadorė Europos Sąjungoje.

 

Klimato kaita eina sudėtingiau, Lenkija, Estija, Slovakija nelabai patenkintos “carbon free” ateitimi ir investicijomis, kurias reiktų dėl to padaryti.Nustatyti prioritetai ateinantiems penkeriems metams – piliečių ir laisvių užtikrinimas, siekis stiprios ekonomikos, klimatui draugiška, žalia ir socialiai atsakinga Europa bei Europos interesų ir vertybių tinkamas atstovavimas pasaulyje. Finansinė perspektyva, be abejo, orientuojama ta pačia kryptimi.Apie Brexitą niekas nieko naujo pasakyti negali, tik tiek, kad ES savo pozicijos keisti nežada ir susitarimo deryboms vėl atidaryti neketina, nes tai būtų Pandoros skrynia. Visi laukia naujo Jungtinės Karalystės atstovo, kuriuo panašu bus Borisas Džonsonas.Na ir dar rumunų pirmininkavimo ES pabaiga, sako, visai neprastai jiems pavyko, nors ir pirmas kartas. Beje, mūsų pirmas kartas 2013 metais taip pat buvo itin sėkmingas.FM99 Vilija Kvėdaraitė ,Briuselis.

Kitos naujienos

Alytaus miesto savivaldybės tarybos dauguma gausiai į tarybos salę susirinkusių švietimo bendruom...

Alytaus miesto savivaldybėje šiandien apsilankęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas...

Spalį bibliotekoje karaliaus tapyba ir spalvos, nes 4 d. 16 val. Jurgio Kunčino viešosios bibliot...

Rugsėjo 30-osios naktį esame kviečiami atrakinti kodus, atsineštus iš vaikystės, - mus stabdančiu...