Klausyti gyvai

17:15 - 18:15

Savaitės Tema

Skulptoriaus Saadios Bahato akmens ir medžio skulptūrų parodą Alytuje

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bahato akmens ir medžio skulptūrų parodą. S. Bahatas gimė 1928 m. Alytuje, advokato Mendelio Bokšickio šeimoje. 1939 m. šeima persikėlė gyventi į Vilnių. Antrojo pasaulinio karo tragiški įvykiai įsuko šeimą į savo verpetą. Visi šeimos nariai pateko į Vilniaus getą, kuriame žuvo abu tėvai. S. Bahatą išvežė ir kalino keliose koncentracijos stovyklose Estijoje, vėliau Štuthofe, Lenkijoje. Fm99 studijoje pasakoja muziejininkas Vilmantas Dunderis.

Po Antrojo pasaulinio karo S. Bahatas išvyko į Izraelį, dalyvavo nepriklausomybės kare. Baigęs mokslus, dirbo inžinieriumi gynybos pramonės įmonėse. Išėjęs į pensiją užsiėmė mėgstama veikla – pradėjo kurti skulptūras. S. Bahato asmeninis pavyzdys įveikiant visus gyvenimo sunkumus yra žmogiškumo ir nepalaužiamos stiprybės liudijimas. Prieš ketverius metus Izraelyje apie S. Bahato gyvenimą sukurtas dokumentinis filmas „The sun shines for me as well“, išleista biografinė knyga „Nuo vaikystės rojaus iki pragaro, ir atgal“. S. Bahato draugų iniciatyva ši knyga išversta į lietuvių kalbą, parodos atidarymo metu ji bus pristatyta lankytojams.

Knygos pristatyme dalyvaus specialiai iš Izraelio atvykstantis Saadia Bahatas, knygos vertėjas Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vedėjas Žilvinas Bieliauskas, smuikininkas Vytautas Mikeliūnas, publicistas Donatas Puslys, Pasaulio tautų teisuolių Juknelevičių sūnus Romualdas Juknelevičius. 

Rugpjūčio pabaigoje Vilniaus žydų viešosios bibliotekos labdaros ir paramos fondo išleistoje autobiografinėje knygoje – Saadios Bahato gyvenimo istorija, kupina sunkiausių išbandymų Holokausto metais. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui knygos autoriui buvo 11 metų. 1941 m. rugsėjo 6 d. Saadia su motina bei seserimi Lilija buvo atskirti nuo tėvo ir įkalinti Vilniaus gete.

Naciams likviduojant getą S. Bahatas 1943 m. rugsėjį buvo išvežtas į Soskį – darbo stovyklą Estijoje. Iš dešimčių tūkstančių žmonių, kalėjusių darbo stovyklose, knygos autorių likimas atvedė į vienintelį laivą, kuris buvo skirtas žydams išgabenti iš Estijos į Štuthofo koncentracijos stovyklą. 1944-ųjų rugpjūtį pasiekus Štuthofo stovyklą, šešiems berniukams pavyko išvengti kelionės tiesiai į Aušvico–Birkenau dujų kameras. Vienas jų – šios knygos autorius.

Dabar vienintelis Alytuje to meto liudininkas yra Bokšickių namas, dar vadinamas „namu su liūtukais“ – Vilniaus g. 27

Štuthofo koncentracijos stovykloje iškeitęs duonos kepalėlį į kito žmogaus vardą ir numerį, S. Bahatas išgyveno iki pat karo pabaigos. 1946-ųjų vasarį pagaliau pasiekęs Palestiną jis pateko į priešakinių karinių pajėgų būrius, kovojančius už Izraelio valstybės įtvirtinimą. Po to visą gyvenimą dirbo karo pramonės inžinieriumi, o išėjęs į pensiją tapo skulptoriumi.

S. Bahato tėvai Mendelis ir Šeina Bokšickiai buvo nužudyti Paneriuose (tėvas 1941 m. rugsėjį, mama – 1943 m. spalį). Iš didelės Bokšickių giminės liko gyvi tik Saadia ir jo sesuo Lilija, kuriai pavyko pabėgti iš Vilniaus geto. Neseniai 94-ąjį gimtadienį atšventusio Lietuvos žydo asmeninis pavyzdys yra vilties, žmogiškumo ir nepalaužiamos stiprybės liudijimas.

„Kartais naktimis aš vis dar išgyvenu tas baisias akimirkas, kurias man teko patirti. Tačiau mano gyvenimas visada yra nukreiptas į ateitį, – savo knygoje rašo inžinierius, skulptorius S. Bahatas. – Kai atsigręžiu atgal, stengiuosi prisiminti ir mėgautis džiugiais dalykais. Žinojau, kad esu vienas pasaulyje, tačiau turiu stengtis, kad išlikčiau gyvas.“

S. Bahato gyvenimo istorija prasideda 1928 m. Alytuje, kur jo tėčio šeima gyveno jau nuo XIX a. pradžios. Gimtinė Saadiai tokia brangi, kad ir dabar atvykęs jis vis dar pasijunta tuo mažu berniuku iš Alytaus. Bokšickių šeima Alytuje buvo labai gerbiama. Autoriaus tėvas – advokatas Mendelis Bokšickis – buvo Lietuvos patriotas ir visų gerbiamas Alytaus šviesuolis, savo visuomeninę veiklą pradėjęs dar prieš 1918 m. Tarp daugelio jo nuveiktų darbų yra ir Alytaus savanorių ugniagesių komandos įkūrimas. Dabar vienintelis Alytuje to meto liudininkas yra Bokšickių namas, dar vadinamas „namu su liūtukais“ – Vilniaus g. 27. Apie jį kalba ir Audiovizualiųjų menų centre (buvusioje Alytaus sinagogoje, trečiame aukšte) veikianti paroda „Šalom, Alytau“. 

Parodose S. Bahatas pradėjo dalyvauti nuo 1989 m. Surengė virš dvidešimt individualių parodų Izraelyje. 2012 m. jo kūrinių parodos pristatytos Vilniuje, Kaune, Ukmergėje ir Alytuje. Taip pat jo darbai pristatyti grupinėse parodose JAV, Japonijoje, Vietname, Austrijoje, Italijoje ir Prancūzijoje. Darbai įvertinti keliais tarptautiniais apdovanojimais.

Kitos naujienos

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...