Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

SMS atrodo patikimiau nei elektroninis laiškas: „Sminghing” pavojai

Elektroninių nusikaltimų rūšys nuolat kinta, o viena iš naujausių ir sparčiai populiarėjančių yra „smishing” arba apgaulingi mobilieji tekstiniai pranešimai. Ši sukčiavimo forma naudoja manipuliacijas per SMS arba pranešimų siuntimo programėles, siekdama apgauti žmones atsisiųsti kenkėjiškas programas, dalytis jautriais duomenimis arba net sumokėti pinigus kibernetiniams nusikaltėliams.

Informacija mobiliuoju atrodo patikimesnė

Daugelis organizacijų ir vartotojų yra pažeidžiami šiam tipui elektroninio sukčiavimo. Tyrimai parodė, kad 2023 metais net 76 proc. organizacijų ir asmenų susidūrė su skausmingais smishing atakų padariniais. Ši naujausia sukčiavimo forma nuolat tobulinama, siekiant išnaudoti žmonių pasitikėjimą mobiliaisiais įrenginiais.

Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl „smishing” toks populiarus, yra tai, kad žmonės dažnai reaguoja į SMS pranešimus. Skirtingai nuo el. laiškų, kuriems žmonės dažnai skiria mažiau dėmesio, SMS pranešimai gauna didesnį dėmesį. Tyrimai rodo, kad vidutinis el. laiškų paspaudimų rodiklis yra tik 1,33 procento, tuo tarpu SMS pranešimai pasiekia net 15,4 procento paspaudimų rodiklį.

Koks pavojus?

Bet kaip gi „smishing” gali kelti grėsmę jūsų asmeniniam saugumui? Kai žmogus paspaudžia nuorodą ar atsisiunčia failą iš apgaulingo tekstinio pranešimo, tai gali lemti įrenginio užkrėtimą kenkėjiškomis programomis. Tokios programos gali gauti prieigą prie įvairių jautrių duomenų, tokių kaip slaptažodžiai, prisijungimo duomenys prie banko sąskaitų, kreditinių kortelių informacija ir asmeniniai duomenys.

Bando užsidirbti

Uždarbis internete ir „smishing” atakos susiję tarsi dvi ginkluotos pusės. Daugelis žmonių, siekdami papildomo pajamų šaltinio, susiduria su įvairiomis galimybėmis užsidirbti internete. Tačiau kartu su galimybėmis atsiranda ir didėjanti grėsmė tapti „smishing” auka, ypač jei neįtraukiate saugos priemonių.

Vienas populiariausių būdų uždirbti internete yra dalyvavimas apklausose, reklamos peržiūroje arba tiesiog paspaudimuose ant nuorodų. Naudodamiesi šiomis galimybėmis, žmonės gali gauti nedidelį uždarbį, tačiau tai tampa terpe potencialioms „smishing” atakoms. Daugelis sukčių bando pritraukti žmones pasiūlymais uždirbti lengvai ir greitai, naudodamiesi įvairiomis apgaulingomis nuorodomis. Lietuvoje tokie įvykiai kartais nuo karto įvyksta, ir jų kiekis didės.

Sukčiai gali siųsti „smishing” pranešimus, žadančius lengvą ir didelį uždarbį internete per nuorodas, kurias reikia paspausti. Kai žmogus nusprendžia pasinaudoti tokia galimybe, jis tampa potencialia „smishing” auka. Paspaudęs nuorodą, jis gali ne tik patirti nuostolių finansiškai, bet ir tapti pavojingų kenkėjiškų programų auka, kurios gali įsilaužti į jo įrenginį ir gauti jautrią informaciją.

Būkite atidūs ir kritiški

Saugumo priemonės tampa kritiškomis, norint apsisaugoti nuo šių potencialių pavojų. Kai gaunate pasiūlymą užsidirbti pinigų internete, būkite kritiški ir atidūs. Niekada nepaspauskite įtartinos nuorodos ar neparsisiųskite failų iš nežinomų šaltinių, tikrinkite pasiūlymus pasitelkdami saugumo priemones, pvz., antivirusinę programą.

Saugumas turi būti prioritetu, siekiant užsitikrinti sklandų ir saugų uždarbį internete. Mokymasis atpažinti potencialias grėsmes, būti budriam ir laikytis saugumo taisyklių gali padėti išvengti nepatogumų ir apsaugoti jūsų asmens duomenis bei finansines lėšas nuo „smishing” atakų ir kitų internetinių sukčiavimo būdų.

Švieskite vaikus ir vyresnius žmones

Didžiausias potencialus „smishing” aukų yra vaikai ir senjorai. Jie gali būti lengviau įtikinami paspausti nuorodą ar atsisiųsti failą, nes trūksta patirties arba informacijos apie elektroninių sukčių gudrybes. Todėl būtina išmokyti visus šeimos narius, ypač labiau pažeidžiamus, kaip atpažinti potencialius „smishing” atakų požymius ir elgtis saugiai naudojant mobiliuosius įrenginius.

Geriausias būdas apsisaugoti nuo „smishing” – būti budriam ir nepasitikėti nežinomais SMS pranešimais ar nuorodomis. Jei gausite įtartinas žinutes, geriau nedelsdami praneškite apie tai savo mobiliojo ryšio operatoriui ir pagal galimybę blokuokite savo mobiliame įrenginyje siuntėją ir trinkite tokius pranešimus. Saugumas yra atsakomybė, kuriai privalome atiduoti ypatingą dėmesį, siekdami išvengti nepageidaujamų pasekmių, prarasti savo pinigus, asmeninius duomenys, sąskaitas, reputaciją.

Autorius: Arūnas Girdziušas, Baltic Amadeus kibernetinio saugumo ekspertas

Kitos naujienos

Turime gerų žinių! Jau greitai net penkių Alytaus pastatų sienos nusidažys ryškiomis spalvomis, o...

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...

Tarp Londono ir Vilniaus kurianti dainininkė ir dainų autorė Aistè po pertraukos atiduoda duoklę ...

Jau gegužės 17-18 dienomis Lazdijuose ir jų apylinkėse įvyks pirmasis šių metų Lietuvos automobil...