Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
„Meistriškumo pamoka” (Maria Callas) Alytaus miesto teatre spalio 19 d. 18 val. Apie laukiantį ypatingai gražų, gilų, gyva muzika skambantį spektaklį FM99 eteryje kalbame su teatro ir kino aktore Nijole Narmontaite.
Spektaklis „Meistriškumo pamoka” po dvidešimt trejų metų Alytaus miesto teatre bus rodomas paskutinį kartą. Tai yra jau atsisveikinimo susitikimas, kuris įtrauks žiūrovą nuo pat pirmos akimirkos iki paskutinės. Kaip pasakojo FM99 eteryje N. Narmontaitė: „aš esu visiškai rami atsisveikindama su šiuo spektakliu, kai jis yra aukštumoje, kai skamba ypatingai gražiai, – dainininkai dainuoja puikiai. Žiūrovai pamatys, kaip vyksta M. Callas pamoka solistams, kurioje išaiškėja visi skauduliai: ir nelaiminga meilė, ir jos skausmingi dalykai apie balso praradimą. Spektaklis yra ir gerų humoro akimirkų, ir skausmo akimirkų, ir nepaprastai gražios muzikos, kuri skamba iš scenos”.
Šį vakarą Alytaus miesto teatre nuotaikingame scenos darbininko vaidmenyje išvysime patį režisierių Gytį Padegimą, kuris šiemet švenčia kūrybinės veiklos penkiasdešimtmetį. Taip pat žiūrovai bus lepinami reta prabanga – gyvai atliekama muzika spektaklio metu. Vaidmenis spektaklyje atlieka MARIA CALLAS – Nijolė Narmontaitė, SOFI, I sopranas – Ona Kolobovaitė, Aistė Pilibavičiūtė, Monika Kučinska, Ieva Vaznelytė, ŠERON, II sopranas – Ieva Simonavičiūtė, Vilhelma Mončytė, TONIS, tenoras – Povilas Padleckis, Kęstutis Alčiauskis, Mindaugas Zimkus, Egidijus Bavikinas, MANIS, akomponuotojas – Justas Šervenikas, MAIKLAS, scenos darbininkas – Gytis Padegimas, Jonas Braškys.
Po spektaklio aktorė Nijolė Narmontaitė susitiks pabendrauti su spektaklio žiūrovais: „Aš atsivešiu naujausią savo knygą ir po spektaklio išeisiu pas žiūrovus, juos matysiu, kaip ir vakar mačiau Utenoje, kaip mačiau Šiauliuose. Ir matau tas akis, tai yra taip brangu, su ne vienu žiūrovu apsikabinam… ” – kalba N. Narmontaitė.
Kaip pasakojama Alytaus miesto teatro afišoje: „Absoliuti primadona“, „neprilygstamoji“, „dieviškoji“ – tai tik keletas didžiosios praėjusio šimtmečio operos primadonos Marios Callas meistriškumą apibūdinančių epitetų. „Tai žvaigždžių žvaigždė, karalienė, valdovė, ragana, burtininkė, lakštingala“, – žavėjosi garsusis madų imperijos kūrėjas Saint Laurent‘as. Tačiau kiti ją vadino prisukama lakštingala, cirkininke, diletante, nebyliojo kino aktore… Kalbėjo, kad ji gadina publikos skonį, garbius žiūrovus paversdama fanatikų sambūriu, o teatrą – stadionu ar koridos aikšte.
Callas išties sugriovė gražaus dainavimo tradiciją, bet kaip tik dėl tos priežasties visi kiti sopranai jos gerbėjams atrodė tik blankūs pakaitalai. Didžiausia jos stiprybė glūdėjo gebėjime atskleisti draminę personažo esmę, aistringai išgyventi pačių skirtingiausių herojų likimus.
Pačios primadonos gyvenimas buvo ir dramatiškas, ir pasakiškas, primenantis bjauriojo ančiuko virtimą gulbe. Nerangi mergiotė virto neatremiamo grožio ir žavesio moterimi, kurios balsas skambėjo visose didžiosiose pasaulio operos scenose: Romos operoje, Milano „La Scala“, Londono „Covent Garden“, Paryžiaus „Grand Opera“, Čikagos „Lyric Opera“, Niujorko „Metropolitan Opera“. Tačiau šią pasaką lydėjo drama: konfliktai su jos nemylėjusia motina, žiauri profesinė kova, santuoka su 30 metų vyresniu ir jos talentą išnaudojusių plytinių savininku, pagaliau tiek šią santuoką, tiek pačią Callas sužlugdžiusi jos beprotiška ir nelaiminga meilė graikų milijardieriui.
Amerikiečių dramaturgas Terrence‘as McNally pjesėje „Meistriškumo pamoka“, apdovanota prestižiniu „Tony Award“ prizu, atkuria 1972 metus, kai dainininkė vedė meistriškumo kursus garsiojoje Niujorko Juilliardo mokykloje. Maria Callas vaizduojama savo šlovės saulėlydyje, jau praradusi savo įstabųjį balsą, bet ne dvasinį maksimalizmą, kurio ji reikalauja ir iš savo studentų. Ją nuolat užplūstančiuose prisiminimuose regime ir ankstesnį triumfą, ir asmeninio gyvenimo peripetijas. Emocijų proveržiai, kandus sąmojis ir skrydis muzikos garsais atveria primadonos talentą, stiprybę ir pažeidžiamumą.
„Miesto informatorius“