Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Susipažinkim, pažinkim, draugaukim!”: drauge išsaugokime ukrainiečių ir lietuvių tautinę kultūrą (IV-oji laida)

Karas Ukrainoje, deja, nesibaigė. Alytuje, iš karo krečiamos šalies atvykstantys ir gyvenantys žmonės ir skaudžios jų istorijos – visai šalia. Laidų ciklas „Susipažinkim, pažinkim, draugaukim!“ pasakoja šviesias ukrainiečių gyvenimo istorijas, įkvepiančias nenuleisti rankų ir neprarasti vilties sugrįžti atgal į gimtą šalį ir kurti ateitį ten. O lietuvaičiams – iš pirmų lūpų sužinoti daugiau apie Ukrainą, jos žmones, tradicijas, kultūrą, mus siejančius panašumus ir maloniai stebinančius skirtumus. Taip pat – išmokti ukrainiečių kalbos svarbiausių žodžių bei frazių, kad galėtume lengviau bendrauti.

Šioje laidoje kviečiame daugiau sužinoti apie Ukrainos folklorą, tautinę kultūrą. FM99 studijoje kalbėjome su Alytuje viešėjusio ansamblio „Družba” vadove Natalija Dziubenko. Miesto šventės metu alytiškiai ir Alytaus svečiai galėjo išvysti nepakartojamą Ukrainos ansamblio pasirodymą – spalvingus, energingus šokius, nuo kurių buvo neįmanoma atitraukti akių! Kaip pasakojo viešnia, Ukraina yra šalis su daugybe skirtingų regionų, tad ir folkloras labai skirtingas. Jeigu pasiklausytume dainų ar pamatytume šokius iš skirtingų Ukrainos kraštų, greičiausiai atrodytų, jog tai visai skirtingų šalių folkloras! „Družba” į Alytų atkeliavo iš Rivne miesto – kalnuoto, pelkių ir miškų turtingo Polesijos regiono. Kadangi nuo mažens vaikai išmoksta šuoliuoti per pelkes, balas, tai persikėlė ir į tautinius šokius, kurie bene patys aktyviausi, energingiausi, gausiausi plačių šuolių visoje Ukrainoje.

N. Dziubenko ir E. Malinauskienė

Ir dabartinei jaunų žmonių kartai svarbūs šuoliai – galimybės koncertuoti, keliauti, šiuo sunkiu šaliai metu, išvykti į užsienį ir skleisti Ukrainos tautinį paveldą, tad tai tampa išties didele paskata jauniems žmonėms burtis į ansamblius. „Družba” – jau ne vieną dešimtį metų skaičiuojantis ansamblis, kuriame šoka apie pusantro šimto jaunų žmonių. Anksčiau grojo ir muzikantai, tačiau šiuo metu tokios galimybės nėra – dėl ypatingai sudėtingos atlikti muzikos, ją galėjo groti tik profesionalūs, suaugę muzikantais, kuriems teko iškeliauti į karo frontą…

Kaip pasakoja gerb. Natalija, Ukrainoje folkloras, tautinė kultūra šiuo metu išgyveną pakilimą, nes žmonės ypatingai stipriai suvokia savo identiteto, šaknų išsaugojimo svarbą. Pasak laidos viešnios, labai svarbu, kad folkloras, tautinė kultūra būtų mums tarsi oda, kad be jos žmogus tiesiog negalėtų savęs įsivaizduoti, todėl būtina tai ugdyti nuo pat mažų dienų. Juk visame pasaulyje kiekvienas kraštas turi savo kultūrą, tuo ir esame, galime būti vieni kitiems įdomūs, išskirtiniai, o kartu – tvirti, kaip medžiai, giliai suleidę šaknis į gimtą žemę.

Žodžiai, kuriuos galime išmokti šį kartą:

šaknys – коріння

folkloras – фольклор

šokiai – танець

daina – пісня

atmintis – пам’ять

Laidas „Susipažinkim, pažinkim, draugaukim!“ iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Kitos naujienos

Turime gerų žinių! Jau greitai net penkių Alytaus pastatų sienos nusidažys ryškiomis spalvomis, o...

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...

Tarp Londono ir Vilniaus kurianti dainininkė ir dainų autorė Aistè po pertraukos atiduoda duoklę ...

Jau gegužės 17-18 dienomis Lazdijuose ir jų apylinkėse įvyks pirmasis šių metų Lietuvos automobil...