Klausyti gyvai

17:30 - 18:15

Savaitgalio promenada

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ – paauglystės džiaugsmai ir iššūkiai

Daugelis tėvų, auginančių paauglius, skundžiasi, kad sunku su jais rasti bendrą kalbą. Paauglystė prasideda brendimo metu, kada iš vaikystės žengiama į suaugusiųjų pasaulį. Berniukai ir mergaitės pradeda vystytis kūno augimu, daugiau plaukų ir stipresnių kūno kvapų bei dideli nervų sistemos pokyčiai, tad paaugliui ir jo aplinkoje esantiems šis periodas nėra lengvas.

Pokalbis FM99 laidoje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ su multidimensinės šeimos terapijos specialiste Daiva Raginyte apie paauglystę, šiame etape kylančius iššūkius, pagalbą vaikams ir tėvams.

Yra stiprūs tie tėvai, kurie pripažįsta savo ribotumus ir kreipasi, nes mato, kad reikia pagalbos ir iš išorės.

Daiva Raginytė
Daiva Raginytė

Paauglystę galime skirstyti į tris etapus, kurie yra kupini fizinių, psichologinių, emocinių ir socialinių pokyčių. Visi etapai yra svarbūs, nes tai kelias, vedantis juos į suaugusiųjų pasaulį. Jie formuoja savo tapatybę tiek fiziškai, tiek protiškai. Nuo paauglystės niekur nepabėgsi, nes ją turi išgyventi visi, kad taptų suaugusieji. Tik vieniems šis brendimo procesas yra sunkesnis.

Ankstyva paauglystė gali prasidėti 10-11 metų ir tęstis iki 15 metų, nors mergaičių atveju tai būna dar anksčiau, ypač atėjus pirmosioms mėnesinėms. Tiek daug pokyčių vienu metu daro juos akivaizdžius, o tai dažnai priverčia vaikus lygintis su bendraamžiais. Juk keičiasi balsas, kūnas, pradeda atsirasti ant veido spuogų. Paauglystėje dažnėja konfliktai su šeimos nariais, o paaugliai vis daugiau laiko praleidžia su savo draugais. Toki pokyčiai tęsiasi iki vidurio paauglių arba maždaug 14-16 metų. Šiuo laikotarpiu labai svarbus tampa savo vertės klausimas. Paaugliai jaudinasi dėl savo išvaizdos, gebėjimų, nuolat lygina save su kitais, nori jaustis daug galintys. Paaugliai jaudinasi dėl kylančių konfliktų, ginčų, netinkamo tėvų ar savo elgesio. Tapdami savarankiškesni pradeda kitaip bendrauti, dažniau prieštarauja artimiesiems, tad tėvams sunku neįsivelti į konfliktus su jais. Multidimensinės šeimos terapijos specialistė pataria tėvams kuo daugiau bendrauti su paaugliu, nors ir reikia perlipti per save. Tėvai turėtų bandyti po konkflikto užmegzti pokalbį pirmi, nes taip gali ir nesulaukti, kada paauglys prieis ir norės išsikalbėti, o galiausiai gali ir užsisklęsti savyje.

Prie laidų „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje“ finansavimo prisideda Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kitos naujienos

Seimo rinkimuose iki 16 val. savo valią pareiškė daugiau nei 41 proc. rinkėjų, rodo Vyriausiosios rinkimų...

Spalio 12 d. baigėsi Lietuvos futbolo federacijos organizuojamos Lietuvos senjorų 60+ futbolo pirmenybės....

Įpusėjus Seimo rinkimų dienai sekmadienį, jų aktyvumas viršija balsuojančiųjų skaičių renkant parlamentą ...

Tos moterys, kurios išdrįsta kalbėti, kurios gali pasidalinti savo patirto smurto namuose istorij...