Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: Pasaulinė autizmo supratimo diena, – pakalbėkime apie pagarbą ir supratimą kiekvienam žmogui

Prenumeruokite FM99 radijo podcastą ir visos naujienos Jus pasieks iškart!

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Balandžio 2-oji pasaulinė autizmo supratimo diena! Puiki proga daugiau domėtis, atrasti, mėginti suprasti ir puoselėti pagarbą bet kuriam žmogui. Juk visi esame tokie ypatingi, skirtingi ir individualūs! FM99 eteryje apie tai kalbėjome su Alytaus pedagoginės psichologinės tarnybos psichologe Kristina Baranauskiene, pradedant nuo to, o ką gi svarbiausio mes turėtume suprasti apie autizmą?

Jeigu yra žodis autizmas, man iš karto, kad tai yra žmogus. Ar vienoks, ar kitoks, bet jis tiesiog yra žmogus. Jeigu kalbam apie supratimą, kas tai yra supratimas? Man vėlgi pirmiausia tas žodis pagarba. Jeigu aš suprantu kitą žmogų, – žmogus ir iš karto pagarba jam”.

K.Baranauskienė

Augant supratimui, norisi linkėti mums visiems ir augiau atvirumo. Atvirumo minčių, atvirumo išeinant iš savo komforto zonos ir nuoširdžiai stengiantis autistiškam žmogui jaustis suprastam, priimtam, padėti įsilieti į kasdienį gyvenimą su įvairiausiomis jo spalvomis. O juk „suprasti, gerbti žmogų mes turim visada, kai su juo susitinkam. Su savo komentarais mes paprastai dar labiau skaudinam. Savo žodžiais duriam ir, deja, nepasiekiam savo tikslo. Mūsų užduotis, jeigu tik turim drąsos, paklausti, gal galėčiau padėti? Bet tikrai ne komentuoti. Tuomet mes galim išlaikyti pagarbą tiek netinkamai besielgiančiam autizmo spektrą turinčiam žmogui, tiek ir tam, kuris šalia (K.Baranauskienė).

Autizmo supratimo dienai pasipuošęs Alytaus „Drevinuko” mokykla-darželis („Drevinuko”nuotr.)

www.lietausvaikai.lt: Esama žmonių vienišių, kurie preciziškai domisi viena kuria nors tema ar sritimi, tačiau jiems sunkiau įsijausti į kito žmogaus būseną ir tinkamai bendrauti – dažnai jie apibūdinami kaip vengiantys socialinio kontakto. Kai šie autistiški bruožai tokie ryškūs, kad stabdo vaiko vystymąsi, kalbame apie „autizmą“ kaip apie sunkų raidos sutrikimą.

Žodis autizmas kilęs iš graikų kalbos „autos“ – pats, „izmas“ – orientacija. Tai įvairiapusis vystymosi sutrikimas, kuriam būdingi sutrikimai pasireiškiantys trijose veiklos sritse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio.

Autizmo bruožų turintys žmonės „kitaip“ suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide.

Autizmo priežastys iki pat šių dienų yra ne iki galo žinomos. Autizmo sutrikimo formavimuisi neabejotinai turi įtakos daugelis faktorių: genų ir biologinės aplinkos įtaka prieš, per ir po gimimo gali neigiamai daryti įtaką smegenų vystymuisi ir sukelti autizmo sutrikimus. Įrodyta, jog autizmas tikrai neišsivysto kaip blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje pasekmė.

Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos.

Už galimybę rengti laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” nuoširdžiai dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, iš dalies prisidedančiam prie laidos finansavimo!

Kitos naujienos

2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl...

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ , paskelbė savo metinį pasaulinį žiniasklai...

Alytaus teatro ,,Mažojoje galerijoje" atidaromaXIX-oji LDUD - Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narių,

2024 gegužės 4 d., 12 val., Alytaus Jaunimo parke.