Klausyti gyvai

12:00 - 15:00

TOP33 naujienos

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – apie Šv. Velykų tradicijas ir 3000 margučių Senamiesčio skvere!

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės sulaukę pačios gražiausios pavasario šventės! Lai džiaugsmas, šypsenos, gražiausios Šv. Velykų tradicijos džiugina, o margučiai patys tvirčiausi būna!

Šioje „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” laidoje vieši Rimantė Adomaitienė – “Kutis” vadovė, daugybės įvairiausių veiklų vaikams ir šeimoms iniciatorė bei organizatorė ir Livita Kuncaitė – AJC jaunųjų žurnalistų kursų narė! Kviečiame pasiklausyti smagaus velykinio pokalbio ir būtinai užsukti į margučiais numargintą Senamiesčio skverą Alytuje, pasigrožėti mažųjų alytiškių kurtais daugiau kaip 3000 margučių!

Rimantė Adomaitienė

Kaip pasakojo FM99 viešnia Rimantė, Šv. Velykų tradicijas visa šeima atranda ir kuria kartu, susirinkdami prie bendro vaišių stalo, margindami margučius, puošdami namus negausiai, bet labai spalvingai! O štai Livita pasakoja, kad Velykų tradicijos jos šeimoje ir giminėje išties stiprios – nuo pasiruošimo, maisto gaminimo visiems kartu, susirinkus pas močiutę, iki margučių marginimo vašku, jų ridenimo – ir vaikams, ir suaugusiesiems!

Livita pasakoja: „Prieš Velykas labai mėgau kiaušinių marginimą vašku, o per Velykas – margučių ridenimą. Danguolė Ražanauskienė – mano močiutė. Kai ji buvo vaikas, buvo labai daug velykinių tradicijų, kurių dabar ne visi laikomės ar net nežinome, kad jos egzistavo” ir kviečia paskaityti trumpo interviu apie Šv. Velykas, kuriame kalbino savo močiutę. 

Livita su močiute Danguole

Kokių velykinių tradicijų anksčiau laikėtės, o dabar ne?

Mano vaikystėje ir jaunystėje šv. Velykų laukimas prasidėdavo Didžiojo ketvirtadienio pamaldomis bažnyčioje. Didžiojo šeštadienio naktį daug žmonių melsdavosi bažnyčioje ir laukdavo Kristaus prisikėlimo. Mes, jaunos mergaitės, baltais drabužiais apsirengusios, taip pat per naktį melsdavomės bažnyčioje ir laukdavome Kristaus prisikėlimo rytinių Mišių. Po Mišių grįždavome namo. Pusryčiams pirmiausia turėdavome suvalgyti bent po vieną kiaušinį. Viskas keičiasi, Velykų tradicijos taip pat. Dabar jau niekas Didžiojo šeštadienio naktį bažnyčioje nesimeldžia. O visos kitos tradicijos mūsų šeimoje išlikusios.

Ką veikdavote prieš Velykas?

Mano močiutė prieš Velykas visada kepdavo pyragus. Penktadienį ir šeštadienį margindavome kiaušinius.

Kaip manote, kodėl velykinės tradicijos po truputį pradėjo nykti?

Vakarietiškos šventės užgožia mūsų gražias lietuviškas tradicijas. Vis daugiau žmonių pamiršta tikrąją mūsų tradicijų prasmę.

Kokia buvo jūsų mėgstamiausia veikla per Velykas?

Prieš Velykas labai mėgau kiaušinių marginimą vašku, o per Velykas – margučių ridenimą.

Dabartinė karta nesureikšmina Verbų sekmadienio, o kaip Verbų sekmadienį švęsdavote Jūs?

Anksčiau Verbų sekmadienį nešdavo verbas į bažnyčią šventinti. Grįžę iš bažnyčios namiškius priliesdavo verbomis ir sakydavo: „Verba muša, ne aš mušu, po nedėlios ir Velykos.“ Verbos daugiausia būdavo padarytos iš kačiukų ir kadagio šakelių.

Ar per šv. Velykas eidavote šventinti kiaušinių?

Pati šventinti margučių nėjau, bet močiutė nešdavosi porą kiaušinių pašventinti.

Kas Jums yra Velykos?

Velykos – ne tik Kristaus prisikėlimo, bet ir pavasario šventė. Nubudusi gamta: pražydę kačiukai, iš beržų bėganti sula, parskridusių paukščių čiulbėjimas, saulėtos dienos. Susirinkusi visa šeima kartu. Kiaušinių marginimas, kiečiausio kiaušinio rinkimai, ridenimas…

Interviu parengė Livita Kuncaitė. 🙂

Šilčiausi apkabinimai ir sveikinimai! Su Šv. Velykomis!

Kitos naujienos

Jau tradiciniu tapęs festivalis gamtoje „Vidur girių“ ir šiemet kviečia patirti bundančią Dzūkijos gamtą ...

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...