Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – Svetlana Žadeikienė: „Dzūkų tarmė – paukštuko giesmė”

 „Dzūkiška tarmė pamažu nyksta, ypač miestuose, kur retas šneka cikrine dzūkų šnekta, nors būtent tarmė yra vienas iš tų dalykų, kuris tiksliausiai parodo mūsų kilmės šaknis.” – pasakoja Svetlana. Ji pripažįsta, kad yra sutikusi žmonių, nepagarbiai atsiliepiančių apie dzūkų tarmę ir laiko tai neišprusimo ženklu. 

Svetlana sako turinti misiją – išsaugoti dzūkų tarmę bei pabrėžia, kad viskas prasideda nuo mažų dienų. Todėl ir gimė idėja išleisti knygą vaikams „Paukštukai ir Būžukai“, kurioje mažasis skaitytojas ras ne tik nuotaikingus dzūkiškus eilėraščius, bet ir smagias iliustracijas.

„Jei žmogus moka daug kalbų, į jį žiūrima pagarbiai. Norėčiau šį požiūrį pakoreguoti. Labai gerbiu žmones, kurie moka daug kalbų, bet manau, kad ne mažiau gerbtinas turi būti ir savo prigimtinės tarmės, šnektos mokėjimas. Taigi bandau šią nuostatą skleisti, nuolat vesdama dzūkų tarmės pamokėles vaikams, juk tarmė – kalbos pagrindas, kuris mus lydėdavo ir turi lydėti nuo kūdikystės.“ – mintimis dalijasi pašnekovė.

„Manau, kad pirmas žingsnis prisidedant prie dzūkų tarmės išsaugojimo, yra jos įtraukimas į savo kasdienę aplinką.” – sako Svetlana. – „Didžiausias džiaugsmas man išgirsti, kaip edukacijoje dalyvavę mokiniai vėliau atėję į klasę sveikinasi „Labų rytų“. 

Svetlana Žadeikienė

„Dzūkų tarmė – paukštuko giesmė“

„Noriu, kad vaikai, skaitydami šią knygelę, girdėtų tą stebuklingo paukštuko giedojimą,“ – taip apie naujausią knygelę atsiliepia jos autorė ir teigia, jog nuotaikingi eilėraštukai dzūkų tarme ir pačių vaikų pieštos iliustracijos sukuria šiltą, betarpišką aplinką. 

Praturtindama kasdienybę, skatindama bendrauti, etnokultūra, tradicijų puoselėjimas įneša džiaugsmo į tarpusavio santykius ir suteikia priklausymo bendruomenei jausmą.

„Paukštukai ir Būžukai“ jau ketvirtoji Svetlanos Žadeikienės knyga, kurios leidyba šįkart rūpinosi Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka, finansavo Lietuvos kultūros taryba, prisidėjo Alytaus miesto savivaldybė.

Kitos naujienos

Alytuje vyksta mažasis kino ir kultūros festivalis „Scanoramos vasara“. Šiais metais kino stovykl...

Nuo Liepos 1 dienos prie Kauno kolegijos prijungta Alytaus kolegija.

Lietuvos gyventojai savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti ...

Naujai išrinktas europarlamentaras Aurelijus Veryga dirbs Europos konservatorių ir reformuotojų f...