Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Varėniškiai jau šeštadienį kviečia į Grybų šventę!

Jau 26-erius metus varėniškiai kasmet kviečia į tradicinę Grybų šventę, kuri šiais metais įvyks rugsėjo 9 d. Atviromis širdimis svečių iš visos Lietuvos ir užsienio dzūkai lauks pasiruošę, o svečiai galės žavėtis įspūdingu ir per šimtmečius išsaugotu kultūriniu ir tautiniu paveldu. Visi galės iš arti susipažinti su šilinių dzūkų grybavimo tradicijomis, amatais, vietiniais verslais ir, žinoma, kulinariniu paveldu, kurį puoselėja ne tik senoliai, bet ir jaunoji karta. FM99 apie Grybų šventę bei tradicinį grybavimo čempionatą pasakojo Varėnos meras Algis Kašėta ir grybavimo čempionato organizatorė Rimutė Avižinienė.

Šiais metais Grybų šventė keičiasi – dar labiau atsigręžiama į tradicijas ir senuosius krašto amatus bei paveldą. Siekiant tobulėti, kelti šventės prestižą bei tvarumą, šiais metais organizatoriai dalyvavo projekto LIVIND koordinatorių Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro parengtose kūrybinėse dirbtuvėse „Varėnos grybų šventė tvarumo link“, kuriuose ir kilo įdomių idėjų šventės unikalumui išryškinti.

Varėnos Grybų šventė 2016

GRYBŲ ŠVENTĖ 2023

Grybų šventė neturi analogų – tik jos metu galima pajusti tikrą dzūkų kultūros dvasią, amatų meistrystės išskirtinumą, nesumeluotą bendrystę ir nuoširdumą. Čia pristatomos ryškiausios Varėnos krašto tradicijos į šventę atvykusiems svečiams ir turistams iš visos Lietuvos ir užsienio. Tačiau svarbiausias akcentas – grybai ir grybavimas, tad šiais metais ypatingas dėmesys bus skiriamas šilinių dzūkų grybavimo tradicijai.

Norinčius atvykti į Grybų šventės renginius Varėnoje ir Marcinkonyse šiemet veš ypatingas traukinys – Pasakojantis grybų traukinys (išvykimas iš Vilniaus 8:05). Šįkart jame bus galima išgirsti dzūkų pasakojimus apie velnius ir kitus „dzyvus“ dzūkiškai. Keleivių specialiame traukinio reise laukia dzūkiškos vaišės, grybų ir dzūkiškų žodžių pažinimo konkursai!

Šventės vežėjas LTG Link dalyvausiantiems vakariniame Grybų šventės koncerte, kuriame pasirodys Rokas Kašėta su grupe, Giedrius Leškevičius su grupe, grupė „Pelenai“, Džordana Butkutė su grupe ir Beissoul & Einius, siūlys grįžti atgal į Vilnių specialiu naktiniu traukiniu (išvykimas iš Varėnos 23.30 val.).

Nuo pat ankstyvo ryto (7.30 val.) Marcinkonyse vyks tradicinis Grybavimo čempionatas Varėnos rajono mero Algio Kašėtos taurei laimėti, kuris lyg savita dzūkiško sporto išraiška kasmet sulaukia ypač gausaus būrio grybautojų. Varėnos kultūros centras ragina suskubti ir suburti komandą (4 dalyviai) bei dalyvauti Lietuvos grybavimo čempionate – tai puiki proga pabendrauti, pasivaržyti ir pasigrožėti mišku. Jeigu nepavyktų suburti grybautojų komandos, ką nuveikti atvykus į Marcinkonis tikrai bus – siūlomas edukacinis pasivaikščiojimas Dainavos girioje su grybų pasaulio žinove Aurelija Plūke. Bus siūlomos ir edukacijos prie Kastinio ežero su tautodailininku Algirdu Juškevičiumi bei amatininku Romu Norkūnu. Užsiėmimai nepaliks abejingų šilinių dzūkų grybavimo tradicijai ir dzūkiškiems amatams. Tradicijų puoselėtojai pasiūlys pasigaminti peiliuką grybavimui ir išmokys nusipinti balaninę kašelę.

Rugsėjo 9 d. į Grybų šventę atvykstančius automobiliu Senojoje Varėnoje (Vytauto g. 12) esančiame Verslumo ugdymo ir turizmo informacijos centre pasitiks Dzūkijos tradicinio maisto gidas – turgelis „Gamtos ritmu“, kur išradingieji dzūkai ne vieną nustebins tradicijų potencialu: čia bus galima susipažinti su vietos gamintojais ir paragauti tradicinių dzūkiškų valgių.

Nuo 10 iki 19 val. veiks maitinimo erdvė, kurioje bus galima pasimėgauti dzūkiško maisto skoniais. „Pasaulio puodų“ šefas Vytautas Brėdikis užkurs vietinės mėsos ir pagardų fiestą. Kavinės „Grilis“ savanoriai paruoš voveraičių sriubos ir grikinių pyragėlių, o Alytaus „Alaus restoranas“ – baravykų šventinio alaus.

Svečius žada nustebinti ir edukacija „Duonos gundymai“. Vietiniai duonos gamintojai pristatys savo kepamos duonos išskirtinumą ir papasakos duonelės kelią nuo grūdo iki gardaus kepinio, o taip pat su svečiais pasidalins ir savo sukurtu unikaliu raugu.

Ir tai dar ne viskas! Verslumo ugdymo ir turizmo informacijos centre veiks susitikimo su gamintojais erdvė, kur Ievos Šidlaitės dirbtuvėse bus galima sužinoti, kaip pasigaminti fermentuotų produktų. Jūsų lauks ir „obuolių rojus“ su skaniausiais obuoliais ir sultimis, o „Žolynų asorti“ pasiūlys vietoje spaudžiamo sėmenų aliejaus, įvairių rūšių vietinių miltų ir kruopų. Bus ir vietinių mėsininkų skaniausi ir naudingiausi pasiūlymai, Kilmokų ūkio daržovių derlius ir „Sūrininkų namų“ sūriai bei jų pagardai.

Svarbus Grybų šventės akcentas – bendruomenių kiemeliai, kurie įsikurs Legendų ir padavimų parke. Šiemet kiemelių šeimininkai visus pasitiks šūkiu – „Griekas dzūkų nemylėc“! Čia bendruomenės pristatys savo kraštą, kultūrines veiklas, praktikuojamą paveldą, nematerialųjį kultūros paveldą, siūlys įtraukiančias veiklas. Taip pat bus galima įsigyti Varėnos krašto ūkininkų, bitininkų, grybininkų produkcijos bei tautodailininkų ir amatininkų dirbinių.

Organizatoriai kviečia nepraleisti progos ir būtinai apsilankyti „Žinių ir pramogų alėjoje“, kur galėsite susipažinti su Varėnos miesto įstaigų ir įmonių veikla – čia veiks ir fotografijų paroda „Kaip grybais lietus lis“.

Nuo 16 val. Legendų ir padavimų parke vyks šventinis koncertas, kurio metu pasirodys Varėnos krašto atlikėjai. Bus atliekamas Varėnos miesto himnas su Varėnos kultūros centro mišriu choru „Harmonija“, savo pasirodymais džiugins Varėnos kultūros centro ir Varėnos švietimo centro kolektyvai, Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos ir lopšelio-darželio „Žilvitis“ auklėtiniai.

Nuo 18.30 val. scenoje pasirodys dzūkas Rokas Kašėta su grupe, Giedrius Leškevičius su grupe, o vakaro kulminacija taps grupės „Pelenai“, Džordanos Butkutės ir grupės „Beissoul&Einius“ koncertai.

Dėkojame Varėnos rajono savivaldybei už informaciją ir Laukiame Jūsų! Susitikime rugsėjo 9 d. Varėnoje!

Daugiau informacijos apie šventę rasite ČIA.

„Miesto informatorius“

Kitos naujienos

Tylos užtvanka sugriūna ir erdvę užlieja šviesos! Merkinėje jau ketvirtą kartą vyks menų festival...

Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė bus prijungta prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės, tr...

Tradicinis ir tūkstantines žiūrovų minias pritraukiantis, vienas laukiamiausių vasaros renginių A...

Tai sužinosime parodoje „Atsiminimų miestas“ liepos 31 d. (trečiadienį), 17 val. Ilgai lauktas „M...