Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Vilniaus mažojo teatro šiuolaikinė tragikomedija „L. YRA S.“ atvyksta į Alytų

Lapkričio 15 d. 18 val. Tarptautiniame teatrų festivalyje „COM•MEDIA“, vyksiančiame Alytaus miesto teatre, žiūrovai turės galimybę išvysti Valstybinio Vilniaus mažojo teatro, jaunosios kartos režisierės, šviesaus atminimo režisieriaus Eimunto Nekrošiaus mokinės Gretos Štiormer spektaklį „L. YRA S.“ pagal dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės pjesę.

Apie spektaklį FM99 klausytojams pasakojo aktorė Gintarė Latvėnaitė-Glušajeva.

Dviejų dalių tragikomedija „L. YRA S.“ – tai šiuolaikinė poetiška V. Šekspyro „Karaliaus Lyro“ interpretacija, kurioje pagrindinis veikėjas rodomas ankstyvoje jaunystėje. Nors atsižvelgiama į V. Šekspyro tragedijos istorijos ir siužeto niuansus, šis kūrinys yra bandymas pažvelgti į šiuolaikinio žmogaus tapatybės paieškas per kitokią prizmę – kai labiau pasitikima išore ir įvaizdžiu nei vidiniais orientyrais ir vertybėmis. Tai neįprastas ir naujoviškas klasikos interpretavimas, kuriame telpa ne tik klasikinė Šekspyro tragedija, bet ir šiuolaikinis jos turinio papildinys, inovatyvus dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės sprendimas pasukti žvilgsnį į Karaliaus Lyro jaunystę, per kurią atskleidžiamos šių dienų problemos. Jos parodomos per kartų skirtumų ir žmogaus asmenybės susidvejinimo konfliktą. Medžiaga išsiskiria kinematografiškumu, leidžiančiu dramą interpretuoti, pasitelkiant platų medijų lauką – veiksmą spręsti ne įprastu psichologizuotu būdu, o per medijų kaitą, žanrų maišymą – muzikos, videomedžiagos, vaidybos sintezę.

Spektaklyje parodoma Lyro priešistorė, spėjama, kodėl jis tapo toks, kokį mes jį pažįstame iš V. Šekspyro pjesės, – kodėl jis labiau pasitiki dalykų išore nei vidine esme? O gal tą nepasitikėjimo užtaisą jis turėjo nuo pat pradžių. Labai svarbi čia ir detektyvo linija – pagrindinė intriga slypi žmogžudystėje, mėginama išsiaiškinti, kas gi yra žudikas. G. Labanauskaitės interpretacijoje būtent tuomet Lyras tampa toks, kokį mes jį pažįstame iš V. Šekspyro pjesės. Merlina išpranašauja istoriją, ir ši nejučia ima pildytis.

Pasak režisierės, svarbiausios čia – dvi temos: pirmiausia – toksiško vyriškumo tema. Lyrui nuo mažens diegiama, koks vyras jis turi būti: šaudyk ir gaudyk, turėk patelę, susilauk vaikų. Tačiau jo prigimtis visiškai kita, ir tenka įveikti nemažai iššūkių, kovojant su tapatybės ir savo vietos karalystėje paieškomis. O svarbiausioji čia yra nemeilės sau ir auklėjimo per nemeilę tema. „Man atrodė svarbu pabrėžti, kad nemeilė šeimoje vėliau perkeliama į aplinką, plečiasi lyg koks užkratas ar nuodai, tos nemeilės daugėja, o kartu su ja – ir neišvengiamų tragedijų“, – sako rež. G. Štiormer.

Paklaustas, kuo artimas (arba priešingai) neartimas personažas Lyras, pagrindinį vaidmenį atliekantis aktorius Matas Sigliukas atsako: „Lyras labai greitai įsiaistrinantis, išgyvenantis pirmąsias paauglystės meiles. Atmetus faktą, kad jis yra karališko kraujo ir labai išlepęs, tėvų nuglostytas ir nuglostinėtas ir kad jam pakanka tik spragtelti pirštu ir jis viską gauna, ką tik nori, tą pačią akimirką, tas man labai tolima… išlepinto žmogaus momentas, bet jis yra labai svarbus. Atmetus tai, kad pjesėje yra kalbama apie monarchiją, apie pirmą įsiaistrinimą, kaip žmogus pameta galvą dėl kažko kito, o tai, manau, kiekvienam suprantama, tos pirmos meilės žavesys. Juk visi iki šiol nešiojasi prisiminimus tų dienų, tik aš gal ne taip egzaltuotai mylėjau, kaip Lyras myli. Ilgainiui Lyras tampa žudiku, tiesiogine to žodžio prasme, to priežastingumas ir mechanizmas, kaip 18-metis jaunuolis tampa žudiku, man yra dar toli… Todėl savo personažą Lyrą reikia išteisinti. Visų pirma, tai aš turiu jį pats mylėti ir pats jį mėgti, reikia rasti priežastis, kodėl jis toks: ar jis aplinkybių auka, ar visuomenė kalta, ar auklėjimas“.

Paklausta, kas pačiai yra Lyras, režisierė G. Štiormer atsako: „Man Lyras yra savotiškas manęs pačios atspindys: net jeigu tas noras būti kitokiai reiškia dirbti teatre ar studijuoti menus, linkti prie muzikos, mėginti atrasti saviraiškos formas… Manau, kad tiesiog kiekvienas nori būti pastebėtas, išgirstas, suprastas. Tikrai labai asmeniškai žiūriu į šitą personažą. Man jis labai aiškus iš asmeninės perspektyvos. Jis gali būti agresyvus, bet tada pats nuo to savo agresyvumo apsiverkia – išsigąsta savęs. O iš tiesų jis – tiesiog nepaprastai jautrus. Dėl to ši pjesė mane ir užkabino, nes iškart pamačiau tą Lyro atspindį savyje“.

Dramaturgės G. Labanauskaitės teigimu, jai buvo įdomu sužinoti, kaip Viljamo Šekspyro „Lyras“, patikėjęs savo dukrų žodžiais apie meilę ausimis, o ne širdimi, būtų šiais laikais. Gal todėl ne tik pjesėje, bet ir spektaklyje bus ypatingai svarbi muzika ir muzikalumas – žodžiams, jausmams, potekstėms. „Pjesės pavadinimas „L. YRA S.“ – tai savotiškas žodžių žaismas, paslaptis, kurios prasmė bus atskleista apsilankius spektaklyje“, – sako dramaturgė.

Apie režisierę

Greta Štiormer – teatro režisierė, tarpdisciplininio meno kūrėja. Kaune mokėsi klasikinio fortepijono ir muzikos teorijos, o vėliau įgijo teatro režisūros bakalauro specialybę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (rež. E. Nekrošiaus kursas). Šiais metais baigė skulptūros studijų magistrą Vilniaus dailės akademijoje. Kaip kūrėja G. Štiormer domisi muzikos ir teatro sinteze, tarpdiscipliniškumu teatre ir performanso menu. Savo spektaklius ir performatyvius kūrinius yra pristačiusi Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, „Meno forto“ scenose. Naujausias darbas – spektaklis „L. YRA S.“ pagal dramaturgės G. Labanauskaitės pjesę Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre. Šio spektaklio eskizas 2022 m. buvo pristatytas „DramaTest“ konkurse ir tapo nugalėtoju.

Spektaklyje „L. YRA S.“ vaidina:  Matas Sigliukas, Vainius Sodeika, Larisa Kalpokaitė, Gintarė Latvėnaitė-Glušajeva, Eglė Mikulionytė, Mindaugas Capas, Tomas Stirna, Pijus Ganusauskas, Gintarė Šmigelskytė, Vaidas Bartušas.

Spektaklio kūrybinė komanda: režisierė Greta Štiormer, pjesės autorė Gabrielė Labanauskaitė, scenografė Aistė Marija Stankevičiūtė, kompozitorė Jūra Elena Šedytė, kostiumų dailininkė Valdemara Jasulaitytė, šviesų dailininkas Povilas Laurinaitis, choreografė, judesio koordinatorė Gintarė Šmigelskytė, videomenininkas Ignas Pavliukevičius, teksto dizaineris Dovydas Černiauskas.

Spektaklį „L. YRA S.“ kviečiame išvysti lapkričio 15 d. 18 val. Alytaus miesto centre. Bilietus platina bilietai.lt ir teatro kasa.

Kitos naujienos

Aplinkos ministras patvirtino 

Alytaus jaunimo centro bendruomenė kreipėsi į Alytaus miesto merą ir tarybos narius. Kreipimąsi p...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais antrokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos

Alytaus sporto ir rekreacijos centro baseine praėjusį sekmadienį baigėsi Lietuvos vyrų vandensvydžio čemp...