Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

Žydų kultūros paveldas Dzūkijoje. Atgimusi Alytaus sinagoga

Kai kurių istorikų nuomone, pirmieji žydai Alytuje galėjo apsigyventi dar XV a. Tačiau tai patvirtinančių faktų kol kas nerasta. Jau dokumentais patvirtinta žydų istorija Alytuje prasidėjo vėliau…

Kartu su istoriku ir Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininku Vilmantu Dunderiu keliaujame po Alytų, link išlikusių žydų namų. Vienas jų – alytiškiams puikiai žinomas namas su liūtukai. Tai Bokšickių namai.

Saadia Bahat – Bokšickis išgyveno holokaustą

Bokšickių šeimos namas su liūtukais dar turi šeimininką – Saadia Bahat Bokšickis. 1928 liepos 27 d., gimęs Saadia pirmuosius vienuolika savo gyvenimo metų praleido Alytuje, kol 1939 metais persikėlė į Vilnių. Tačiau būtent Alytų jis laiko savo gimtaisiais namais.

Sadia Bahat nuolat sugrįžta į Alytų. Kaip ir šiais metais – kartu su savo darbų paroda. Sadia prisimena savo gyvenimo periodą Alytuje kaip laimingiausias dienas – tai nutiko iki holokausto, kai jis dar turėjo tėvus. Sadiaa Alytuje, jo darbų parodoje, kalbina Liudas Ramanauskas

Apie vaikystę Alytuje ir Gedimino sapną, kuris tuomet buvo kiek kitoks nei dabar… 1941 m. ankstesnis Bokšickių gyvenimas baigėsi, Saadia mokslus teko mesti ir Bokšickių šeima buvo įkalinta gete.

1943 m. prieš pat geto likvidaciją Saadia buvo atskirtas nuo šeimos ir deportuotas į koncentracijos stovyklą Estijoje, 1944 m. jis buvo perkeltas į Štuthofo koncentracijos stovyklą, kur sugebėjo pabėgti iš vaikų būrio, gabenamo į dujų kambarius Birkenau (išgyvenusiųjų buvo 7 iš 514). Vėliau j perkeltas į Danzig-Burggraben. Galiausiai išlaisvintas 1945 metais. Atgavęs jėgas jis bandė sugrįžti į Lietuvą, tačiau sužinojęs, kad vienintelis šeimos narys likęs Lietuvoje buvo jo sesuo Lilija, Saadia nusprendė vykti į Palestiną, kurią jis pasiekė 1946 metais.

Išėjęs į pensiją Saadia atrado savo naują pašaukimą ir pradėjo savo skulptoriaus karjerą. Jis yra laimėjęs apdovanojimus Izraelyje, Italijoje. Visame pasaulyje yra eksponuojama 20 jo skulptūrų. 

Visą pokalbį su Sadiaa Bahat, jo priminimus iš Alytaus, koncentracijos stovyklų  ir vėlesnių gyvenimo periodų galite žiūrėti FM99 Youtube kanale.

Alytaus sinagoga

Manoma, kad pirmoji medinė sinagoga Alytuje buvo pastatyta šalia aikštės Kauno gatvėje 1856 m. Tai buvęs nedidelis, krosnimis šildomas namas, kuriame glaudėsi mokykla ir rabino butas. Vėliau atsirado ir mūrinė sinagoga.

Vienas gražiausių ir vertingiausių istorinių pastatų Alytuje visai neseniai buvo apleistas ir griūvantis, sovietmečiu čia buvo druskos sandėlis ir druska giliai įsigėrė į plytines sienas. Veiksmų sinagogos rekonstrukcijai imtasi 2015 metais. Vienas ilgiausiai trukusių darbų – pašalinti druską iš plytų. Plytos nuolat buvo tepamos ištraukiančia medžiaga,. druska nuvaloma ir vėl iš naujo. Prireikė penkerių metų, kol pastatas tapo tuo, kuo yra dabar. 

O dabar čia verda gyvenimas. Be kitų įvairiausių koncertų ir parodų, 2022-ųjų rudenį sinagogoje atidaryta paroda iš dar vieno Alytuje užaugusio žydo, Alytaus ambasadoriaus Samuelio Taco privačios kolekcijos, atkeliavusi iš Niujorko. 

Taip Lietuvoje pirmą kartą atsidūrė du pasaulinės šlovės sulaukę XX a. meno grandai Chaïmas Soutine’as (1893 – 1943) ir Amedeo Modiglianis (1884-1920).

Parodos atidaryme dalyvavo ir kolekcijos savininkas Samuelis Tacas. Iš JAV į parodos atidarymą atvyko žymus žydų pianistas Jevgenij Kisin, kuris skaitė eiles žydų kalba.

„Ši paroda gali pasitarnauti žuvusių holokauste Alytaus žydų atminimui. Galbūt šios mano perskaitytos eilės taps tam tikra duokle jų atminimui.“ – kalbėjo J.Kisin.

1941 m. Vidzgirio miške per kelias dienas buvo išžudyti beveik visi – apie 2000 Alytaus ir jo apylinkės žydų.

Žydų bendruomenė Alytuje išnyko, tačiau šiandien ją mena atgimusi sinagoga ir sugrįžtantys bei savo prisiminimais, kūryba besidalijantys čia kadais gyvenę žydai.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros paveldo departamentas.

Kitos naujienos

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...

Paroda Alytaus kultūros centre veiks 2024-04-25 – 2024-06-08.Parodas kviečiame apž...

Balandžio 30 d. 12:00 val., antradienis, Alytaus Rotušės aikštė.