Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – kaip elgtis vandenyje?

Lietuvoje maudymosi sezonas prasidėjo nuo birželio 1 dienos ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Dailidės ežerėlio vandens kokybės tyrimai pradėti nuo gegužės 24 d. ir reguliariai atliekami kas dvi savaites birželio, liepos, rugpjūčio mėnesiais iki rugsėjo mėnesio. Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus  ir žarnines lazdeles. Nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas paimamas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos. 

Ar vandenyje galima maudytis tikrai negalima nustatyti vizualiai, todėl visada patariama maudytis tik tuose vandens telkiniuose, kurių vandens kokybė nuolat tikrinama. Jeigu ketinate maudytis nuolat tikrinamoje maudykloje, prieš tai įsitikinkite ar vandens kokybė atitinka reikalavimus. Tuo įsitikinti galite paplūdimo stende, kuriame pateikiama informaciją apie maudyklos vandens kokybę ar ji atitinka higienos normos reikalavimus, ar nustatyta tarša.

Dailide
Ar vandenyje galima maudytis tikrai negalima nustatyti vizualiai, todėl visada patariama maudytis tik tuose vandens telkiniuose, kurių vandens kokybė nuolat tikrinama (FM99 nuotr.)

Nors vandens kokybė atitinka higienos normos reikalavimus, nepatariame maudytis „žydinčiame“ vandenyje, ypač alergiškiems žmonėms. Paprastai vanduo pradeda „žydėti“ liepos pradžioje. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų vandens „žydėjo“ laikotarpis gali keistis. Visgi jeigu nusprendėte maudytis „žydinčiame“ vandenyje ir pastebėjote pirmuosius alergijos požymius daugiau nebesimaudykite  šiame vandenyje. Dažniausi alergijos požymiai yra odos bėrimas, niežulys, gali prasidėti alerginė sloga. Labiau alergiškiems žmonėms pirmieji požymiai gali pasireikšti stipriau, kitiems silpniau. Alergija gali trukti kelias dienas, o išsivysčiusi alerginė sloga net kelias savaites. Tokiu atveju reikia kreiptis pas gydytoją bei naudoti vaistus nuo alergijos. Jei vanduo yra užkrėstas žarninėmis lazdelėmis ar žarniniais enterokokais, gresia žarnyno infekcija, todėl maudantis reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Užterštas vanduo taip pat gali sukelti akių bei ausų infekcijas. Maudymasis tokiame vandenyje ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms.

Norint sumažinti vandens taršą būtina, kad poilsiautojai laikytųsi asmens higienos taisyklių. Taip pat  nepatariama maudytis, po smarkių liūčių. Vandens užterštumas labiau padidėja per karčius, nes paspartėja bakterijų dauginimasis vandenyje, vanduo nespėja išsivalyti – į vandenį išskiriama toksiškų ir pavojingų žmogaus sveikatai medžiagų apykaitos produktų. Tad mėgaujantis vasaros malonumais svarbiausia laikytis pagrindinių taisyklių.

Kaip elgtis vandenyje ir prie vandens telkinio:

  • Niekada neikite į vandenį apsvaigę nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų. Apsvaigęs žmogus neadekvačiai reaguoja į aplinką, pervertina savo galimybes. Neplaukiokite vieni. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti.
  • Į seklų ar nepažįstamą vandens telkinį iš pradžių visada reikia bristi, o ne nerti ar šokti. Nėrimas į vandenį galva į priekį yra viena dažniausių galvos ir kaklo traumų priežasčių.
  • Nerekomenduojama maudytis po valgio.
  • Jei kaitinotės saulėje, niekuomet staiga nešokite į vandenį. Pirmiau apsišlakstykite juo. Įkaitusį kūną staiga panardinus į vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis. Jei vandenyje raumenis sutraukė mėšlungis, stenkitės nepanikuoti (net ir mėšlungio atveju galite valdyti galūnę), įtempkite raumenį ir plaukite į krantą.
  • Visada nepertraukiamai ir iš arti stebėkite prižiūrimą vaiką, esantį vandenyje ar šalia vandens. Vaikai iki 5 metų amžiaus skęsta tyliai, nes panėrę į vandenį jie nesuvokia, kas vyksta. Jiems nuskęsti užtenka kelių sekundžių, todėl mažamečių skendimų rizika yra itin didelė.
  • Leiskite vaikams maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis, o vaikams iki 5 metų amžiaus rekomenduojama dėvėti specialias liemenes, turinčias galvos atramas. Pripučiami ratai, rankovės yra tik žaislai, o ne gelbėjimosi priemonė.
  • Negalima leisti vaikams maudytis praėjus mažiau nei 60 min. po valgio, taip pat negalima maudytis kramtant.

Kitos naujienos

Alytaus Rotušės aikštės abejose pusėse atsirado transporto priemonių eismą draudžiantys kelio ženklai, li...

Kiekvieną gegužę Lietuvos muzikos pasaulis praturtėja naujais kūriniais apie vasarą. Kiekvienas daininink...

Į Alytaus Jurgio Kunčino viešąją biblioteką (Seirijų g. 2) grįžta alytiškių visada laukiamas, kra...

Haris Poteris, Ronja plėšiko dukra, Papė Ilgakojinė, Emilis iš Lionebergos – retas antrokas, kuri...