Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – nuo ŽPV infekcijos bus pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės

Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos visi vaikai (ir paskiepyti, ir nepaskiepyti nuo tymų, raudonukės ir poliomielito) bus priimami į ikimokyklines vaikų ugdymo įstaigas.

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija informavo, jog negali būti taikomas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. gegužės 9 d. įsakymu pakeistas Lietuvos higienos normos „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimaiir nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. turėjęs įsigalioti šios higienos normos 79 punktas ta apimtimi, kuria minėtame punkte numatyta, jeigu vaiko Sveikatos pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant skiepų kontraindikacijų, ugdyti pagal ikimokyklinio ugdymo programą toks vaikas nepriimamas.

skiepai
Tėveliai, priimdami sprendimą dėl vaikų skiepijimo, remtųsi pagrįsta vaikų ligų ar šeimos gydytojo informacija apie skiepus (pixabay nuotr.)

Be to, negali būti taikomos statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/A „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ pildymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. V-951 „Dėl statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/A „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ patvirtinimo“, 9 punkto nuostatos, kad „pildant ikimokyklines ir (ar) priešmokyklines įstaigas lankančių vaikų Pažymėjimus, laukelyje „Diagnozė“ įrašoma, ar vaikas yra paskiepytas visais skiepais, kurie yra reikalingi, norint lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas (tymai, raudonukė, poliomielitas) (pavyzdys: paskiepytas visais reikalingais skiepais, norint lankyti ikimokyklinę ugdymo įstaigą; paskiepytas tik nuo tymų ir raudonukės; nepaskiepytas nė vienu iš reikalingų skiepų, norint lankyti ikimokyklinę ugdymo įstaigą). Jei vaikas nepaskiepytas esant skiepų kontraindikacijoms, tai privaloma nurodyti (pavyzdys: neskiepytas nuo tymų esant kontraindikacijoms)“.

Tėveliai, priimdami sprendimą dėl vaikų skiepijimo, remtųsi pagrįsta vaikų ligų ar šeimos gydytojo informacija apie skiepus. Būtent medikai turėtų išsamiai išaiškinti, kodėl svarbu skiepyti vaikus, išsklaidyti mitus, paraginti remtis tik mokslu pagrįsta informacija. Vaikų neskiepijantys tėveliai dažnai galvoja, kad persirgti, pavyzdžiui, tymais ar kitomis infekcijomis yra geriau nei skiepytis, tačiau atsisakydami skiepų jie privalo suprasti, kokią atsakomybę už savo vaikų sveikatą prisiima, kokia grėsmė kyla vaikų sveikatai ne tik šiandieną, bet ir vėliau gyvenime. Pavyzdžiui, raudonukės infekcija ypač pavojinga nėščioms moterims, nes raudonukės virusas gali sukelti apsigimimus. Epideminio parotito (kiaulytės) pasekmės gali būti itin skaudžios berniukams – persirgus šia liga gali išsivystyti nevaisingumas.

Leidžiant neskiepytą ar nepilnai paskiepytą pagal amžių vaiką į organizuotą kolektyvą, keliame pavojų kitiems vaikams, o taip pat ir aptarnaujančiam personalui. Taigi, nuo rugsėjo 1 dienos visi vaikai (ir paskiepyti, ir nepaskiepyti nuo tymų, raudonukės ir poliomielito) bus priimami į ikimokyklines vaikų ugdymo įstaigas. Taip pat norime priminti, kad nuo šių metų rugsėjo mėn. bus pradėtos skiepyti nemokamai mergaitės (kurioms rugsėjo 1 d. ir vėliau sueis 11 metų) nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Nustatyta, kad, vykdant skiepus nuo ŽPV, galima žymiai sumažinti sergamumą gimdos kaklelio vėžiu. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija ŽPV vakciną, kaip labai efektyvią apsaugos priemonę, rekomendavo visoms šalims įtraukti į nacionalinius skiepų kalendorius. 26 Europos šalys minėtą vakciną įtraukę į nacionalinius skiepų kalendorius.

Optimali skiepijimų grupė yra 11–14 metų amžiaus mergaitės, nes siekiama skiepais užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Tačiau amžiaus riba ŽPV vakcinai nenustatyta, tai reiškia, kad tiek vyresnio amžiaus mergaitės, tiek ir moterys gali mokamai pasiskiepyti minėta vakcina.

———

Europoje į nacionalinius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso yra įsitraukę 20 šalių. Didžiausias mergaičių skiepijimo apimtis nuo ŽPV yra pasiekusi Jungtinė Karalystė – 92 %, o kitose šalyse skiepijimų apimtys siekia 60 – 80 %. Iki šiol Lietuvoje pagal statistinę ataskaitos formą „Profilaktinių skiepijimų ataskaita“, kasmet savo lėšomis pasiskiepydavo nuo 500 iki 700 mergaičių iki 18 metų amžiaus.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Europoje  gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys nustatomas nuo 400 iki 500 moterų, o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų ir tai vienas iš aukščiausių rodiklių Europos regione.

virusas
Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bus pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės nuo ŽPV infekcijos (pixabay nuotr.)

Žmogaus papilomos virusas plinta lytinių keliu. Užsikrėtimo ŽPV rizika priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus: kuo daugiau lytinių partnerių, tuo didesnė rizika užsikrėsti ŽPV. Kiekvienas/a, turintys ar turėję lytinių santykių. Ši infekcija yra labai paplitusi. Lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. Du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15 – 24 gyvenimo metais, tačiau rizika užsikrėsti pavojingais ŽPV tipais moterims išlieka visą gyvenimą.

Viena iš apsaugos priemonių – skiepai nuo ŽPV. Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, t. y. ŽPV dar nėra patekęs į jų organizmą. Vis dėlto, nors daugiau nei du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15–24 gyvenimo metais, rizika užsikrėsti išlieka visą gyvenimą. Medikai primena, kad skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau.

Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bus pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės nuo ŽPV infekcijos. ŽPV skiepų esmė – skiepijama, siekiant užkirsti kelią virusui patekti į organizmą, t.y. iki lytinio gyvenimo pradžios. Todėl šios vakcinos veiksmingiausios yra jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms. Kartais girdime klausimų, kodėl reikia skiepyti dukrą, jei ji dar neturi lytinių santykių? Gydytojų argumentas aiškus – vakcina nuo ŽPV, kaip ir kiti skiepai, padeda išvengti ligos. Tai reiškia, kad skiepai geriausiai veikia kol nebuvo jokio kontakto su ŽPV, ypač su 16 ir 18 ŽPV tipais, kurie, kaip įrodyta mokslo, gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių.

 

Kitos naujienos

2019 m. Alytaus padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilęs gaisras pasekmių alytiškių ir aplinkinių ...

Balandžio 26-27 dienomis Birštone vyko Lietuvos moterų krepšinio lygos B diviziono finalas, kuria...

Į radijo stotį FM99 kreipėsi klausytojas, kuris atkreipia dėmesį šia tema:

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...