Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Ar maistas bus švaresnis, o ūkininkai turtingesni? BŽŪP reforma

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Ar maistas bus švaresnis, o ūkininkai turtingesni? Lapkritį Europos Parlamentras pritarė Bendrosios žemės ūkio politikos reformai. „Nieko naujo, neatitinka žaliojo kurso ir strategijos Nuo ūkio iki stalo, skriaudžia smulkius ūkius“ sako vieni, „subalansuota, lankstesnė ir skaidresnė“ – apie tą pačią žemės ūkio politikos reformą teigia kiti. Plačiau – „Europos klube“ su EP žaliųjų frakcijos atstovais Broniu Rope ir Prancūzijos europarlamentaru Claude Gruffat bei EP socialistų atstovu Juozu Oleku.

Dabartinių BŽŪP taisyklių galiojimas buvo pratęstas nuo praėjusių metų pabaigos – derybos užsitęsė trejus metus, ir ES Bendroji žemės ūkio politikos reforma patvirtinta tik dabar. Tiesa, europarlamentaras Bronis Ropė sako, kad ir reforma ne tokia jau reforma, ir nelabai atitinka nūdienos poreikius, nes rengta dar senosios Europos Komisijos, kuomet ir žaliojo kurso nebuvo nė padujų.

Nepasiekta ir to, ko tikėtasi prieš kelis metus Lietuvoje – tiesioginės išmokos ūkininkams ir šioje reformoje nepriaugo ES vidurkio (kol kas apie 83% jo), galutinis terminas dar nukeltas. 

Nors BŽŪP Europos Parlamemnte surinko reikiamą kiekį balsų, tačiau jai pritarė toli gražu ne visi, tarkim Žaliųjų frakcija balsavo prieš. 

Prancūzų europarlamentaras, Ekonomikos komiteto narys Claude Gruffat sako balsavęs prieš, nes šį BŽŪP visiškai prieštarauja kitiems pastarojo meto planams – strategijai „Nuo ūkio iki stalo“ ir Žaliajam susitarimui.

Europos liaudies frakcijos, palaikiusios reformą atstovas vokietis Peter Jahr sakė, kad inovatyvu šioje reformoje, tai, kad valstybės narės turi pateikti rodiklius. apskaičiuoti, kaip, ir ar vykdoma žemės ūkio reforma. Numatytos ir poveikio priemonės – yra 33 rodikliai, kurių nevykdant gali būti taikomos sankcijos. 

„Aš balsavau prieš ir žaliųjų frakcija taip balsavo, nes ši BŽŪP neatitinka „Nuo ūkio iki stalo“ (F2F) strategijos nei Green deal strategijos, nes F2F numato pasiekti 25 procentus ekologiškų ūkių Europos Sąjungoje, o ši BŽŪP nesiūlo gerų sprendimų tam, išvis to nenumato. Taip pat F2F sako, kad turime sumažinti pesticidų vartojimą 50 proc, 20 procentų sumažinti trąšų,  50 proc. sumažinti antibiotikų gyvuliams naudojimą ir daug panašių dalykų, ir ši BŽŪP nenumato tokio žemės ūkio modelio, kuris tai leistų. Ši BŽŪP ateinančius 7 metus seks tuo pačiu modeliu, kaip ir dešimt praėjusių metų, tai neatitinka to, ko mums reikia dėl klimato, bioįvairovės, ko visos ES šalys ir gyventojai tikisi dėl klimato pokyčių“, – Europos klubui sako Claude Gruffat.

Renew/Atnaujinkime Europą frakcijos atstovė Ulrike Muller aiškino, kad EP pasirūpino, kad informacija apie lėšų gavėjus būtų skelbiama viešai, kas padidins skaidrumą ir palengvins ūkininkų veiklą. 

Žemės ūkio eurokomisaras Janusz Wojciechowski kalbėdamas Europos Parlamente pabrėžė naujai atsiradusius socialinius aspektus ir skaidrumą – tiesioginės išmokos susietos su darbo įstatymų laikymusi. 

Socialistų ir demokratų frakcijos narys dirbantis Žemės ūkio komitete Juozas Olekas sako reformai pritaręs, tačiau sutinka ne su viskuo.

Kokie Lietuvos atstovų EP argumentai – klausykite Europos klube.

Kai ES Taryba patvirtins naujas taisykles, jos bus taikomos nuo 2023 m. sausio 1 d.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

,,Adamkiada" – gražia tradicija tapusi respublikinė sporto ir meno šventė, kurios sumanytojas - Bu...

Dirbančių ir dirbusių Alytaus rajono švietimo įstaigų  vadovai, savivaldybės Švietimo, kult...

Įvyko 2022 m. Lietuvos breiko ir Lietuvos hiphopo čempionatai, kuriuos rengė Lietuvos sportini...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad g...