Klausyti gyvai

17:30 - 18:15

Savaitgalio promenada

Archeologijos muziejus kviečia į parodos „Unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje“ atidarymą!

Balandžio 5 d., 16.30 val., Archeologijos muziejuje vyks parodos „Unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje“ atidarymas. Parodos atidarymo metu taip pat galėsime klausyti archeologo-juvelyro Evaldo Babensko paskaitos „Kodėl šie XIII–XIV a. žiedai unikalūs? Jų archeologija ir rekonstrukcija“.

Grožis, jo suvokimas mumyse užkoduotas per tūkstantmečius, gal todėl net prieš keliasdešimt tūkstančių metų sukurti papuošalai, amuletai ir šiais laikais atrodo žavūs, – svarsto archeologas-juvelyras E. Babenskas, atkūręs aštuoniolika XIII-XIV a. žiedų, kuriuos išvysti galėsime Archeologijos muziejuje.

Kaip pasakojama Alytaus kraštotyros muziejaus kvietime: XIII–XIV a. Lietuvoje nešioti žiedai būdingi beveik visai rytų Europai, tačiau iš Lietuvoje rastų šio laikotarpio išsiskiria keletas specifinės konstrukcijos sidabrinių žiedų. Šiandien žinoma 18 tokių žiedų. Visi jie rasti senosios Lietuvos žemėse gana siauroje teritorijoje, o daugiausia jų aptikta ankstyviausiuose miestuose – Vilniuje ir Kernavėje.

Šie žiedai išsiskiria savo stiliumi ir gamybos sudėtingumu: kiekvienas žiedas unikalus, bet visus žiedus vienija konstrukcinė ypatybė – tuščiaviduriai žiedų korpusai suformuoti iš filigraninės pertvaros. Trys žiedai buvo paauksuoti, išlikusios žiedų akutės – stiklinės, o vienas žiedas puoštas akute išpjauta iš kriauklės.

Detalių smulkumas ir naudotos to meto sudėtingiausios juvelyrinės žinios leidžia teigti, kad žiedus gamino aukščiausio lygio juvelyras(ai), galimai dirbę Vilniuje arba Kernavėje. Tokius žiedus nešioti galėjo tik to meto aukštuomenės atstovai. Šioje parodoje bus pristatomos tikslios šių prabangių žiedų kopijos, kurias atliko archeologas-juvelyras Evaldas Babenskas.

Paroda veiks iki birželio mėn. 2 d.

Už viršelio nuotrauką dėkojame jos autoriui Sauliui Mikalauskui.

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Namo viduje Alytaus rajone iš antro aukšto šeštadienį nukrito mažametis, apie 22 val. 30 min. Alytaus r. ...

Šį savaitgalį Alytaus kultūros centre vyks neeilinis renginys – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų f...

Ar vaikams svarbūs mitybos klausimai? Su kokiomis problemomis, įpročiais, mitais gyvena vaikai ir...

Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka jaunimui dovanos neišdildomų kultūrinių įspūdžių ir pat...