Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Bandymai keisti Alytaus bendrąjį planą ir miesto centre leisti penkiaaukščius papiktino visuomenę ir specialistus. ketinama subjauroti ir taip labai nedidelį išlikusį senojo Alytaus veidą. Apie tai, kas vyksta: Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, admnistracijos direktorius Gintaras Rakaitis, Alytaus miesto Bendrojo plano rengėjas, architektūros dr. Evaldas Ramanauskas.
Bendymai sudarkyti senąjį Alytaus dalį piktina visuomenę
Bandymai keisti Alytaus bendrąjį planą (BP) ir miesto centre leisti penkiaaukščius papiktino visuomenę ir specialistus. ketinama subjauroti ir taip labai nedidelį išlikusį senojo Alytaus veidą.
„Ar Alytaus architektūros perlais ruošiamės kiaules šerti?“ – bendrojo plano svarstyme klausė seniūnaitė Aldona Marcinkevičienė.
Šią savaitę Alytaus m. savivaldybėje vyko BP keitimo naujų korekcijų svarstymai. Diskusinių vietų buvo keletas, tačiau tiek miesto gyventojai, tiek architektai, istorikai, gyventojai ypatingai prieštaravo vienam siūlomam sprendiniui – pakeisti statinių aukštingumą senajame Alytaus bulvarinių gatvių kvartale tarp Birutės – Margio ir Pulko gatvių.
Tokį siūlymą pakeisti bendrąjį planą pateikė bendrovė, vadovaujama Motiejaus Remeikos, kuris yra ir laidojimo paslaugas teikiančios įmonės „Skausmo užuovėja“ vadovas. Jis arba bendrovė per keletą pastarųjų metų nusipirko du sklypus Birutės ir Margio gatvėse ir būtent dėl jų siūlomas pakeitimas.
Sklypuose stovėjo šiam kvartalui įprasti dviaukščiai gyvenamieji namai, kurie dabar nugriauti. Vietoje vieno namo Birutės gatvėje pradėjęs dygti statinys, kitas sklypas – Margio gatvėje – paverstas smėlio kopomis. Būtent dėl pastarojo savininkai jau prieš keletą metų bandė tartis su kaimynais, kad šie sutiktų leisti jame išdygti penkiaaukščiui.
Sklypas su nugriautu namu Margio g. Statomas namas Birutės g.
Akivaizdu, kad nors projektuota taip, bendrajame plane tokios galimybės nebuvo, tad dabar siūlomi BP keitimai. Pradėtasis statyti namas Birutės g. dabar stabtelėjęs – galimai laukiama sprendimo dėl bendrojo plano.
Meras savo siūlymų atsisakyti neketina
Nors nei visuomenė, nei jau ir patys bendrojo plano rengėjai, matydami tiek objektyvias sąlygas, tiek visuomenės nepritarimą tokiems keitimas nepritaria, nei meras Nerijus Cesiulis, nei direktorius Gintaras Rakaitis neketina atsisakyti galimai savo pažadų sklypų savininkui.
Visuomenei svarstant BP siūlymus meras Nerijus Cesiulis nedalyvavo, nors jo darbotvarkėje buvo numatyta, kad jis susitikime su visuomene bus, rašė „Alytaus gidas“.
Būtent savivaldybės administracijos vadovybės nurodymu siūlymai keisti aukštingumą ir buvo įtraukti svarstyti, tai paaiškėjo aptarimo su visuomene metu.
Ketvirtadienį radijo stoties FM99 paklaustas, kaip elgsis, ar atsižvelgs į ekspertų ir visuomenės nuomonę, Nerijus Cesiulis pareiškė, kad siūlymų nekeis, teiks svarstyti būtent tokį bendrąjį planą tarybai.
„Toje vietoje yra daugiabutis, ten yra senos statybos įvairių pastatų, šitoj vietoje teiksime siūlymus, jei taryba pasakys kitaip, meras nebalsuoja, taryba balsuoja“, – pareiškė Alytaus m. meras. Kaip balsuoja 16 socialdemokratų iš 27 narių turinti taryba, aiškinti niekam nereikia
Administracijos direktoius mato augantį Alytų
Administracijos direktorius teigė, kad galutiniai sprendimai dar nepriimti, bet savo nuomonės nekeičia.
„Mano asmenine nuomone, tai aš matau augantį Alytų“, – teigė Gintaras Rakaitis.
FM99 paklaustas, ar būtent toje vietoje ir į viršų augantį, sakė, kad taip. Beje, tame pat svarstyme buvo ir du verslo siūlymai leisti didinti prekybos centrų plotą priešais prekybos centrus „Senukai“ ir „Norfa“ Statybininkų gatvėje, tačiau į šiuos siūlomus augimus atsižvelgti ketinimų nėra.
Bendrojo plano rengėjai sutinka su visuomenės nuomone
Alytaus miesto bendrojo plano rengimo projekto vadovas dr. Evaldas Ramanauskas, nors ir įtraukė siūlymus dėl aukštingumo padidinimo į svarstymą su visuomene, jiems nepritaria ir pamatęs visuomenės bei miesto architektų, istorikų poziciją, ketina to nepalaikyti.
„Akivaizdu, kad visuomenė nepritaria tokiam sprendiniui, taip pat ir profesinė bendruomenė, buvo ir architektų atstovai, kurie irgi išreiškė nepritarimą, vietiniai, kurie puikiai žino tą situaciją, tai mes kaip rengėjai irgi manom, kad reikia tą sprendimą peržiūrėti ir siūlyti išlaikyti esamą situaciją“, – teigia E.Ramanauskas.
Paklaustas, kokia praktika, kaip atsižvelgiama į įvairius siūlymus, kuriuos teikti turi teisę visi gyventojai, verslininkai ir pan., BP rengėjas aiškina, kad atsižvelgiama arba ne viską įvertinus.
„Į siūlymus atsižvelgiama tokia apimtimi, kad jie yra išnagrinėjami, jeigu jie yra priimtini ir suderinami su bendra urbanistine koncepcija, su planuojamos teritorijos vizija ir visais kitais viešojo intereso veiksniais, tai jie priimami ir tenkinami, bet jeigu jie nepagrįsti ir prieštarauja viešajam interesui, tai jie atmetami“, – aiškino įprastą praktiką architektas.
Anot jo, priimant sprendimus didelę reikšmę turi visuomenė, specialistai, kurie atstovauja viešąjį interesą, kurį, beje, atstovauti ir savivaldybė.
Iš FM99 išgirdęs mero ir direktoriaus poziciją, BP rengėjas sakė, kad dar turės tartis su savivaldybe.
„Mes priimam sprendimą pagal viešojo susirinkimo metu vykusią diskusiją ir mes manome, kad čia yra tam tikras pagrindas, ir mūsų, kaip BP rengėjų, teisė priimti tam tikrus sprendimus. Kur apsvarstėme Margio gatvę, jeigu savivaldybės nuomonė kad jį teikti, mes siūlysim, kad jį reikia palikti kaip buvo, nedidinti ten aukštingumo“, – radijo stočiai sake architektūros mokslų daktaras.
Po aptarimo su visuomene rašomas protokolas, vyksta tolesnės procedūros ir bendrasis planas keliauja tvirtinimui į tarybą.
„Miesto informatorius“