Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Europarlamentaras Liudas Mažylis. Paralelės tarp istorinių įvykių ir šiandienos konfliktų bei ES plėtros planai

Neramūs įvykiai pasaulyje ir konfliktai ypatingai suaktyvėję pastaruoju metu turi ir istorines paraleles, sako europarlamentaras Liudas Mažylis, tad tai, kas vyksta vienu metu Ukrainoje, Izraelyje, Kaukaze, gali būti neatsitiktinai.

„1991 sausio 13-ąją Vilniuje žiaurią agresiją įvykdė tuomet dar sovietine Maskva, Kremlius, ir tai buvo sinchronizuota su „Audra dykumoje“, kuri vyko Irake, tad peršasi panašios paralelės ir dabar“, – istorinius įvykius Vilniuje primena Europos liaudies partijos frakcijos narys Liudas Mažylis.

EP simbolinės asmenybės

Pastarosiomis dienomis Europos Parlamente viešėjo simbolinės asmenybės – Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas, Ukrainos vienos iš partijų lyderė Julija Tymošenko, buvo priimta rezoliucija dėl Izraelio veiksmų prieš teroristinius „Hamas“ veiksmus, tad visų šių įvykių sąsajos galbūt ir ne simbolinės, svarsto europarlamentaras.

Jis primena ir tai, kaip smerkiant Rusiją dėl Ukrainos puolimo buvo atlaidžiai žiūrimą į jos vaidmenį Kaukaze, kur etniniai armėnai turėjo palikti gimtąsias vietas po Azerbaidžano puolimo. Armėnijos premjeras viešėdamas EP kalbėjo labai atsargiai, sako L.Mažylis, tikrai ne taip, kaip kalbėtų Moldovos ar Ukrainos atstovai. Armėnijos nerimas akivaizdus, nes konfliktas gali būti ir toliau Rusijos eskaluojamas

„Tarptautinė tvarka turi tam tikrų grimasų“, – sako pašnekovas. Nors Europos Sąjunga neturi daug svertų šiems konfliktams, tačiau Europa svarbi kaip rinka, kaip minkštoji galia. Europarlamentaras Liudas Mažylis dar pavasarį kreipėsi į Europos Komisiją dėl sankcijų Rusijai apeidinėjimo schemų per Centrinę Aziją.

Užšaldyti konfliktai tikslingi

Pastovi įtampa ir už pavadėlio laikomos kaimyninės valstybės – toks užšaldytų konfliktų tikslas. Praėjusios savaitės kibernetinės atakos Lietuvoje turėjo tą patį tikslą, kelti nerimą ir nepasitikėjimą valstybė, o formos bandomos visokios.

„Ypač jie mėgsta kartoti tą patį, kas kažkada jau pasiteisino, groja senas plokšteles ir bent save nuramina, kad jiems pasiseks“, – sako L.Mažylis.

Dėl Izraelio ir Hamas nuotaikos įvairios

Izraelio ir Palestinos nuolatinė įtampa tęsiasi nuo pat Izraelio valstybės įkūrimo ir sprendimo kol kas arti nesimato.
Nuotaikos EP taip pat įvairios, sako L.Mažylis. Nors labai svarbu vengti humanitarinės katastrofos, visgi yra įtarimų, kad dalis paramos per ilgus metus nuėjo visai ne paramai, o ginklavimuisi, apgailestauja jis.

Net ir priimant rezoliuciją dėl šio konflikto EP diskusijų buvo labai karštų ir sutarimo pavyko pasiekti ne iškart.

Parama Ukrainai dvejonių nekelia

Dėl Ukrainos Europos Parlamente abejonių nekyla, bet parama ateina per vėlai, sako europarlamentaras. Atvykusi Julija Tymošenko taip pat priminė, kaip svarbu nenutraukti paramos ir jokiu būdu nebandyti Ukrainos skatinti į kompromisus, nes šalis pasiryžusi eiti iki galo.

Europarlamentaras Liudas Mažylis

Rinkimų metai

Kiti metai bus įtempti, laukia rinkimai ir Europos Sąjungoje, ir kitose demokratinėse valstybėse. Ar negresia pavojus Europai pavargti ir visuomenei radikalėti?

„Mes demokratiniame pasaulyje ir gyvename tų rinkimų laukimu“, – kalba Liudas Mažylis, – „Dažnai tikimės gero, kartais mus baugina, kaip pasikeis, nežiūrint toli į priekį galim padaryti analizę pastarųjų rinkimų artimose valstybėse. Slovakijoje, deja, laimėjo tos jėgos, kurios bando ir Ukrainai paramą stabdyti, Lenkijos (…) nemanau, kad pozicija ir geopolitinė orientacija pastebimai pasikeistų, nemanau, kad ir Jungtinių Valstijų atvejis čia minėtinas. O su Europos Parlamento rinkimais – atstovauju Europos liaudies partiją, mes vertinam, prognozuojam, kokie klausimai bus esminiai, bet šiuo metu jaučiamės pakankamai užtikrintai“.

Anot jo, visada kiek neramu dėl kraštutinių kairiųjų ar dešiniųjų jėgų, bet svarbu nepalikti daug erdvės, kad jos ir liktų paraštėse.

Problemos ES viduje

Tokios valstybės kaip Slovakija ir Vengrija, kurios premjeras Viktoras Orbanas nuvyko į Kiniją, spaudė ranką Putinui, kelia klaustukų, ten dominuoja viena partija ir gali atrodyti, kad įsitvirtina autokratinis režimas.

Bandymai spausti V.Orbano vyriausybę atsimuša į jo kontrveiksmus, o jis kaip įmanydamas kelia kainą visur, tai ypač lengva daryti užsienio ir gynybos srityse, kur reikalingas vienbalsiškumas, pasakoja Liudas Mažylis.

„Jis bet kada išmeta kortą, kad blokuos, ir savo kūno kalba, ir savo logistika, ir kur jis važinėja, tai kainos kėlimas iki ribos, o kaina yra ir eurai, nes dėl teisės viršenybės nepaisymo užšaldomos lėšos Vengrijai, o jam jas reikia „atšildyt“, tad žaidimas sudėtingas, tokiu būdu ir gali nutikti, kad 26 valstybės gali tapti vienos įkaitėmis“, – aiškina europarlamentaras. Anot jo, dėl to ir vyksta svarstymai, kad reikėtų pokyčių, o tokiems klausimams turėtų galioti valstybių kvalifikuotos daugumos balsavimo taisyklė. Visgi veto teisė kitoms valstybėms, įskaitant ir Lietuvą, svarbus ginklas, kai didžiosios bando spausti mažąsias, tad radikalių naujovių kažin ar bus sulaukta.

ES plėtros planai

Artimiausi ES plėtros planai Liudui Mažyliui ne visi atrodo aiškūs.

„Matau visiškai daug panašumų, net nepaisant to, kad vyksta žiaurus alinantis karas, kur kiekvienas Rusijos raketos sprogimas vėl vers atstatinėt infrastruktūrą ir tai vėl kainuos. Gerai atsimenu, kad Lietuvai tai užtruko 11 metų“, – paraleles su kažkada Lietuvoje vykusiu procesu veda Europos Parlamento delegacijos narys EURONEST Parlamentinėje asamblėjoje.

Dabar Ukraina, Moldova ir Sakartvelas su išlyga, turi kandidatės statusą, kitas etapas – pradėti derybas.

„Iš Ukrainos valdžios pusės labai aiškūs ženklai, kad jie nusiteikę tai daryti, nepaisant daužymų, būtinybės kariauti, jie puikiai suvokia, kokį didelį teisyną jiems reikės perkelti į savo valstybės teisę (..), jie tam nusiteikę, o Europos Komisijai daromas spaudimas, kad tai vyktų dar šiemet“, – pasakoja pašnekovas ir prisimena, kaip Lietuva praėjo šį periodą. Anot jo, sunkiausias ir paskutinis derybų skyrius buvo žemės ūkis ir biudžetas, o lengviausias – statistika, nuo kurio galima ir pradėti derybas su Ukraina ir Moldova. Su Lietuva tai užtruko pora mėnesių, panašiai galėtų trukti ir čia, ir tai būtų aiškus ženklas, kad ES yra pasiryžusi eiti pirmyn.

Klausykitės plačiau – pokalbis su Europos Parlamento Europos liaudies partijos frakcijos nariu Liudu Mažyliu prieinamas podkastų platformose.

Laida rengiama bendradarbiaujant su Europos liaudies partijos frakcija Europos Parlamente

Kitos naujienos

2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl...

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ , paskelbė savo metinį pasaulinį žiniasklai...

Alytaus teatro ,,Mažojoje galerijoje" atidaromaXIX-oji LDUD - Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narių,

2024 gegužės 4 d., 12 val., Alytaus Jaunimo parke.