Klausyti gyvai

10:40 - 12:00

Savaitgalio promenada

Internetiniai sukčiai: Būkime atidūs net ir draugams rašydami savo telefono numerį!

Gavote Messenger draugo žinutę su prašymu priminti savo telefono numerį? Priminėte? Praradote savo Facebook paskyrą?.. Su tokia nemalonia patirtimi, visai neseniai teko susidurti ir „FM99“ žurnalistei Eglei Malinauskienei.

Tokias paslaugos net siūlomos internete – galima užsisakyti, kad jums nulaužtų kieno nors paskyrą!

Daug sukčių atakų sulaukta ilgąjį Vėlinių savaitgalį

„Mano pažįstama moteris paprašė mano telefono numerio, aš aišku jį parašiau, nes gi prašo pažįstama moteris, tada ir prasidėjo“, – pasakoja Eglė.

Per ilgąjį Vėlinių savaitgalį tokių atvejų buvo itin daug, pasakoja kibernetinio saugumo ekspertas Arūnas Girdziušas.

„Daug pažįstamų kreipėsi į mane tomis dienomis, kurių paskyros buvo pagrobtos“, – pasakoja Arūnas.

Pastaruoju metu vis dažniau žiniasklaidoje arba asmeninėje aplinkoje, matomi pranešimai apie bandymus įsilaužti į socialinių tinklų paskyras bei tokiu budu pavogti privačių asmenų kontaktinius duomenis. 

Apie internetinio sukčiavimo būdus ir kaip nuo jų apsisaugoti kalbėjome su ‘’Baltic Amadeus’’ kibernetinio saugumo ekspertu Arūnu Girdziušu.

Kaip apsisaugoti nuo internetinių sukčių?

Pirma vartotojų klaida – lengvai įmenamų slaptažodžių naudojimas, tokių, kaip miestų pavadinimai ar įsimintinos datos, kuriuos lengvai galima atspėti – įvardija pašnekovas.

Antra klaida – nevykdoma išmaniųjų įrenginių prevencija, nesinaudojama apsauginėmis programėlėmis ar papildoma paskyros autentifikacija. Sukčiai stebi socialinius tinklus, žymių žmonių, kurie turi didelį sekėjų skaičių, taip pat žurnalistų kurie turi prieigą prie valstybinių duomenų ar kitos visuomenei aktualios informacijos, taip gaudami duomenis apie socialinių tinklų vartotojus.

Pašnekovas įvardija, kad sukčiai pasisavina duomenis siųsdami žinutes į mobilųjį telefoną ar laiškus elektroniniu paštu tam tikram konkrečiam naudotojui. Žinutėje rašoma, kad su jūsų paskyra kažkas negerai, reikia pasikeisti slaptažodį, siuntinėjamos nuorodos socialiniame tinkle Facebook, kurios yra virusinės. Tokias žinutes gali būti siunčiamos net iš pažįstamų žmonių profilių. Jas atidarius, apsimetėlis siuntėjas mato jūsų elektroninio pašto adresą, telefono numerį. Antras žingsnis – jie bando pasiekti, kad vartotojas įvestų savo slaptažodį, tai atlikęs žmogus praranda savo paskyrą. 

Svarbiausi punktai kurie gali sukelti įtarimą, kad norima pavogti  jūsų duomenis:

  • Žmogus skatinamas greitai atlikti tam tikrus veiksmus.
  • Gaunate sms žinutes iš valstybinių įstaigų. Atminkite, kad jos nesiuntinėja jokių sms žinučių ir neskambina be išankstinio abipusio susitarimo.
  • Gaunate tekstinę žinutę su gramatinėmis, stilistinėmis ar loginėmis klaidomis.

Kibernetinio saugumo ekspertas pataria vengti greitos reakcijos į žinutes ar elektroninius laiškus iš nežinomo adresato. Tokiu būdu jūsų asmeniniai duomenys bus apsaugoti.Taip pat reikia vengti viešinti savo duomenis, tokius kaip telefono numeris ar elektroninis paštas, socialiniuose tinkluose.

Prarasti vilties nereikia

Arūnas Girdziušas ramina, kad atgauti savo paskyrą visgi įmanoma. 

„Jeigu kalbame apie feisbuką, tai pirmiausia einama į pagalbos skyrių, ten yra skiltis, kur reikia nurodyti, kad jūsų paskyrą nulaužė ir kad ją reikia blokuoti“, – aiškina kibernetinio saugumo ekspertas. –„Užblokavus ją gausite nurodymus, kad reikia susirasti savo paskyrą per telefono numerį ir gauti pranešimo kodą, kuris ateina su feisbuko inicialais. Kodas šešiaženklis, kurį reikia įvesti. Jeigu ateina sms bet su įtartinais žodžiais ar ženklais, turite įtarti, kad tai piktybinis siuntėjas“.

Klausykite plačiau eksperto patarimus, kaip apsisaugoti nuo sukčių ir įvairius pavyzdžius, apie bandymus „nulaužti“ paskyras.

„Miesto informatorius“

Kitos naujienos

Rugsėjo 15 d., 13:00-16:00, Jaunimo parke vyks „BTA Velomaster Academy“ organizuojamas renginys d...

Dainininkas ir muzikos prodiuseris Linas Adomaitis su savo muzikos gerbėjais dalijasi puikia nauj...

Rugsėjo 14-ąją visi keliai ves į patį miškingiausią Lietuvos rajoną, kuriame 27-ąjį kartą vyks tr...

Jovani pristato solinį albumą „Noriu šokt“: „Tai – lyg nusikėlimas laiko mašina į jaunystę“