Klausyti gyvai

18:00 - 18:35

Kitokia diena

Krašto apsaugos ministras – „Kariuomenė neturėtų būti suprantama kaip perauklėjimo įstaiga”

 

Šiandien Alytaus Radijo „FM99“ studijoje viešėjo Lietuvos Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas bei Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius. Laidoje „Dienos tema“ Liudas Ramanauskas su pašnekovais kalbėjosi apie krašto apsaugą ir pilietiškumą.

"FM99" studijoje - Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas bei Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius
„FM99” studijoje – Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas bei Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius

Pradėdamas Didžiosios Birutės batalione vykstančiomis Lietuvos ir Amerikos karių pratybomis, Lietuvos krašto apsaugos, ministras Juozas Olekas tęsė: „Geopolitinę situaciją galima vertinti įvairiai. Taip, Rusijos pajėgų koncentracija prie Ukrainos sienų tęsiasi, karo veiksmai atsinaujina. Tačiau taip pat pastebimas ir didesnis demokratinio pasaulio dėmesys Baltijos šalių saugumui, Lietuva yra saugesnė nei prieš pora metų.“ Ministras taip pat džiaugėsi ir besikeičiančia Lietuvos gyventojų nuomone krašto apsaugos  atžvilgiu: „Žmonės pritaria jaunuolių tarnybai, skiria dalį savo pajamų ir svarbiausia – palaiko morališkai.“

Svarstant klausimą dėl leidimo Šauliams laikyti sąjungai priklausančius automatinius ginklus, pašnekovai sutarė, kad ginklų laikymas namuose yra draudžiamas ne dėl nepasitikėjimo šauliais, bet dėl bendro saugumo. Juozas Olekas teigė: „Jeigu ginklai namuose, prie jų nėra prieigos. Tarnybiniai ginklai turėti likti tarnyboje, centralizuotose ginklinėse. Nereikėtų išsinešioti“.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas atskleidė kitą nenoro išdalinti ginklus pusę: „Šaulių sąjungos paskirtis – ne tik paruošti gynybai, bet ir ugdyti patriotinę tautos dvasią.“, bei pritarė Krašto apsaugos ministrui: „Savininkams nenutuokiant, ginklas, esantis namuose, gali pakliūti į netinamas rankas. Matomas puikus Ukrainos pavyzdys, kai ginklai atsidūrė rankose žmonių, kurie nejaučia atsakomybės.“

Prie diskusijos prisijungęs Alytaus miesto meras nuogąstavo, „kad staigios invazijos metu, centralizuotas ginklų laikymas gali būti silpna vieta“, tačiau priminė, kad policijos pareigūnai su savimi turi pistoletus, o kai „grėsmė buvo sausio 13-ąją, turima ginkluotė buvo išdalinta be jokio pasirašymo.“. Miesto meras taip pat stebėjosi, kad „po įvykių, viskas sugrįžo atgal.“

Ryte savivaldybėje vykusiame susitikime su miesto gyventojais pradėta tema apie šauktinius, tęsėsi ir studijoje. Į klausimą „Ar nepritrūksime jaunų žmonių pilietiškai nusiteikusių atlikti pareigą tėvynei?“, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas šypsodamasis atsakė: „Verksniai buvo taip išpopuliarinti, kad galima pamanyti, kad visa Lietuva tokia. Tačiau taip nėra“. Ministras pateikė skaičius – į privalomąją tarnybą ketinta pakviesti 3000 šauktinių, bet dabar manoma, kad jų nebeprireiks – savanoriškai į tarnybą užsirašė jau 2137 jaunuoliai.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas susitikime su Alytaus miesto gyventojais
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas susitikime su Alytaus miesto gyventojais

Atsakydamas į tarybos narių klausimus apie prioritetus šaukiant piliečius privalomajai karo tarnybai, Krašto apsaugos ministras išreiškė savo nuomonę, sakydamas, kad tarnyboje jis kaip tik laukia vyresnių, tvitą požiūrį turinčių vyrų. Jis teigė kad kariuomenė neturėtų būti perauklėjimo įstaiga, tad reikia skatinti savanorystę, šauktinių kvietimą paliekant atsarginiam planui – “Savanoriai ateina tarnauti, o šauktiniai – patarnauti. Čia esminis skirtumas”. Juozas Olekas padėkojo Alytaus miesto savivaldai už paramą kviečiant savanorius – būtent iš šio regiono savanorių atsirado daugiausiai.

Regione aktuali dar viena tema – yra įmonių, kurios prie krašto apsaugos gali prisidėti gamybiniais pajėgumais.  Šiuo klausimu, Juozas Olekas sakė: „Verslo atstovai yra kviečiami aktyviau dalyvauti bendradarbiavimo procese. Pastatų remontas, maisto atsargos, karių apranga – paslaugos, kurias gali suteiki vietinės įmonės“. Ministras taip pat priminė: „Briuselyje NATO štabo įrengimo konkursą laimėjo Lietuvos gamintojai, tad nereikėtų apsiriboti vien Lietuva, o galvoti plačiau“.

Studijos svečiai diskusiją baigė mintimis, kad siekiant užtikrinti visuomenės saugumo jausmą, turimos karinės technikos demonstravimas turėtų būti lydimas atsakomybės prisiėmimo bei patriotizmo ugdymu. Šiame procese šeimos, mokyklos ir kariuomenės interesai sutampa. “Kariuomenė gali prisidėti sprendžiant bedarbystės ar užimto problemas, ugdant pilietį, kuris patarnavęs įgauna gyvenimiškos patirties.“, teigė Julius Sabatauskas. Krašto apsaugos ministras Juozas Olegas pritarė: „Apie kariuomenę kalbėti reikia – apie realią kariuomenės situaciją, parodant visas puses. Tik taip bus užkirstas kelias propagandai.“

Kitos naujienos

Balandžio 26-27 dienomis Birštone vyko Lietuvos moterų krepšinio lygos B diviziono finalas, kuria...

Į radijo stotį FM99 kreipėsi klausytojas, kuris atkreipia dėmesį šia tema:

Ukrainoje tebesitęsiant žiauriam karui kuriama ir šalies ateitis – galvojama, apie Ukrainos atstatymą, pa...

Gegužės 8-oji - Raudonojo Kryžiaus diena! Šia proga FM99 studijoje vieši Lietuvos Raudonojo Kryži...