Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Neįprasti kiaušiniai, kurių nereikia marginti

Artėja gražiausia pavasario šventė – Šv. Velykos. Visi puikiai žinome, kad kiaušinis yra neatsiejamas Velykų simbolis ir pagrindinis patiekalas, kadangi simbolizuoja gyvybės atsiradimą. O kas gi zoologijos sode per metus padeda daugiausiai kiaušinių? Tai Indijos (bėgikės) greitosios antys.

Indijos (bėgikės) greitosios antys (Lietuvos zoologijos sodo nuotr.)

Šios veislės antys iš Indijos pirmą kartą į Europą buvo atvežtos 1850 m. ir pradėtos jaukinti auginimui ūkiuose. Indijos bėgikės antys labai vertinamos dėl gausaus dėslumo, per metus jos padeda 200 ir daugiau kiaušinių. Indijos bėgikių kiaušiniai yra skanūs ir skiriasi nuo kitų ančių kiaušinių, nes neturi specifinio ančių kiaušiniams būdingo skonio. Naujojoje Zelandijoje Indijos greitoji antis pasiekė rekordą – per metus padėjo 363 kiaušinius. Na o ir kiaušiniai šių ančių ne bet kokie, o gražios žaliai melsvos spalvos, iš jų Velykoms galima primarginti nuostabiai gražių margučių.

Indijos (bėgikės) greitosios antys (Lietuvos zoologijos sodo nuotr.)

Tačiau šios antys ypatingos ne tik dėl dedamų kiaušinių. Indijos bėgikės savo pavadinimą gavo dėl didelio judrumo, jų nepaveja jokios kitos antys. Jų kūnas status, primenantis pingvino ar butelio formą, todėl dažnai jos dar yra vadinamos butelinėmis antimis. Šios antys eina tiesiai, nekrypuodamos, o bėgdamos dažnam primena pingviną. Indijos bėgikių plunksnos gali būti įvairiausių spalvų, nuo baltos iki rusvai margos ar netgi juodos spalvos. Patinėliai uodegoje turi vieną į viršų užsirietusią plunksną, taip juos galima atskirti nuo patelių.

Indijos greitųjų ančių kiaušiniai neįprastos žaliai melsvos spalvos (Lietuvos zoologijos sodo nuotr.)

Indijos greitosios antys yra labai tvarkingos, savo plunksneles prižiūri ir jas išsivalo į šiaudus ar žvyrą. Taip pat mėgsta pliuškentis vandenyje, tačiau vandens telkinys plaukiojimui joms nėra būtinas.

Indijos greitųjų ančių kiaušiniai neįprastos žaliai melsvos spalvos (Lietuvos zoologijos sodo nuotr.)

Lietuvos zoologijos sode gyvena 10 šios rūšies ančių, jas galima pamatyti vaikų labai mėgstamame ožiukų kiemelyje. Indijos bėgikės yra taikios, todėl puikiai sutaria su kitais šiame kiemelyje gyvenančiais paukščiais bei gyvūnais.

Kiaušinių dydis būna labai įvairus ir priklauso nuo paukščio rūšies. Didžiausius kiaušinius tarp dabar gyvenančių paukščių deda strutis, kuris yra 2000 kartų didesnis nei kolibrio kiaušinis. Stručio kiaušinis yra apie 180 mm pločio ir 140 mm aukščio bei sveria apie 1,2 kilogramo. Kolibrio kiaušinis yra 13 mm ilgio ir 8 mm pločio ir sveria apie pusę gramo. Išnykusio milžiniško paukščio epiornio kiaušiniai buvo 7 kartus didesni nei stručio. Net ir vienodo dydžio paukščių kiaušiniai neretai būna nevienodo didumo. Pavyzdžiui, gegutės kiaušinis sveria 3 gramus, putpelės – 7 g, apkuokėlio – 12 g, perkūno oželio – 17 g, nors visi šie paukščiai sveria apie 100 gramų.

 

Kitos naujienos

Gegužės 5 d. 16:00 val., sekmadienis, Alytaus kultūros centras, didžioji salė.

Motinos diena - viena gražiausių pavasario švenčių, kai kiekvienas iš mūsų skiriame dėmesį savo mamoms. [audio...

Gegužės pirmąjį sekmadienį visos pasaulio gėlės žydi tik Mamoms! Lai žydi ne tik gėlės, bet ir Ma...

Gegužės 13 d. 18:00 val., pirmadienis, Alytaus kultūros centras.