Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Pagal gyvenimo kokybės indeksą Alytaus apskrityje pirmauja Druskininkai, paskutinis – Lazdijų rajonas, Birštonas Lietuvos penketuke

Geriausia gyvenimo kokybė Alytaus apskrityje yra Druskininkuose, antra Alytaus miesto savivaldybė, toliau rikiuojasi Alytaus rajonas, Varėnos rajonas ir penketuko gale Lazdijų rajono savivaldybė. Tarp didžiųjų  miestų, kurių kategorijai priskiriama Alytaus m. savivaldybė, Alytus paskutinis, šeštas. Druskininkai iš keturių Lietuvos kurortų taip pat užima paskutinę ketvirtą vietą.

Lietuvoje aukščiausias Gyvenimo kokybės indeksas (GKI) yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Kauno rajone, į penketuką grįžo Birštono savivaldybė – pirmą kartą nuo 2018-ųjų. Finansų ministerija skelbia Gyvenimo kokybės indeksą remdamasi 2022 metų duomenimis.

Materialinės gyvenimo sąlygos

Pagal materialines gyvenimo sąlygas situacija panaši, kaip ir bendro GKI, tik čia paskutinę vietą penketuke užima Varėna, Lazdijai ketvirti, tačiau geriausios materialinės sąlygos yra Druskininkuose, toliau Alytaus m. ir rajonas.

Materialinės gyvenimo salygos, GKI subindeksas Alytaus apskrityje

Bendrai tarp Lietuvos savivaldybių Druskininkai 16-oje vietoje, Alytus – 28-oje, Alytaus rajonas 32-oje, Varėnos rajonas gale – 59-oje vietoje, Lazdijų raj. – 56-as.

Verslumas

Gyventojų verslumas ir konkurencingumas geriausiai įvertintas Alytaus mieste ir  Druskininkuose, šios dvi savivaldybės gerokai išsiveržę į priekį. Toliau rikiuojasi  Alytaus rajonas, Varėnos ir paskutinis Lazdijų rajonas. 

Verslumo subindeksas Alyatus apskrityje

Bendrai tarp Lietuvos savivaldybių Alytus – 18-oje vietoje, Druskininkai 21-oje,  Alytaus rajonas 40-oje, Varėnos rajonas – 44-oje vietoje, Lazdijų raj.priešpaskutinis  – 59-as.

Sveikata

Sveikatos paslaugos taip pat geriausiai įvertintos Alytaus m ., blogiausia padėtis Alytaus rajone. Antroje vietoje Druskininkai, toliau – Varėnos ir Lazdijų rajonai.

Alytus – 9, Druskininkai  – 14, Alytaus rajonas 57-as.

Sveikatos paslaugų subindeksas Alytaus apskrityje

Švietimas

Geriausios švietimo paslaugos vėl Alytaus mieste (15-ta vieta Lietuvoje), toliau seka Varėnos (16-ti), Lazdijų (47 vieta, Druskininkų (52 vieta)  savivaldybės ir gale Alytaus rajonas  – 59-as.

Demografija ir pilietiškumas

Demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo indekse Alytaus m, savivaldybė (39-ta vieta Lietuvoje) aplenkė tik Varėnos rajoną (50-oje vietoje). Čia pirmauja Druskininkai (18-ti), antra Alytaus rajono savivaldybė ir trečioje vietoje Lazdijų rajonas.

Demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo subindeksas, Alytaus apskr.

Infrastruktūra geriausia Druskininkuose

Viešoji infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybė ir saugumas geriausiai įvertintas Druskininkuose (lietuvoje trečia vieta), blogiausiai – Lazdijų rajone (41-a vieta Lietuvos sąraše). Viduriuky – Alytaus (dešimtas Lietuvoje) miestas,  rajonas ir Varėnos rajonas.

Viešoji infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybė ir saugumas

Lietuvoje pirmauja Vilnius ir Kaunas

Finansų ministerija remdamasi 2022 metų duomenimis, skelbia, kad palyginti su 2021 metais, iš geriausiųjų savivaldybių penketuko iškrito Neringa, o Klaipėdos miestas pakilo į trečią poziciją, apsikeisdamas vietomis su Kauno rajonu. Pirmos dvi vietos liko tos pačios – Vilniaus ir Kauno miestai.

Rodikliai

Gyvenimo kokybės indeksas sudarytas iš 40 rodiklių, apimančių šešias sritis: materialinės gyvenimo sąlygos; gyventojų verslumas ir verslo konkurencingumas; sveikatos paslaugos; švietimo paslaugos; demografija, pilietinis ir visuomeninis aktyvumas; viešoji infrastruktūra, gyvenamosios aplinkos kokybė ir saugumas.

Anot ministerijos, naudojantis gyvenimo kokybės indeksu galima pamatyti kiekvienos savivaldybės bendrą, atskirų sričių ir rodiklių įvertinimą, savivaldybes palyginti tarpusavyje ar stebėti pokyčius 2013–2022 metais.

Vertinant savivaldybes pagal atskiras sritis tarp lyderių patenka ir žemesnes pozicijas užimančios savivaldybės.

Pavyzdžiui, pagal gyventojų verslumą ir verslo konkurencingumą antrą vietą užima Mažeikių rajonas, pagal sveikatos paslaugas geriausiai įvertintos Palangos ir Šiaulių miesto savivaldybės, pagal švietimą antrą vietą užima Pakruojo rajonas, 2021 metais buvęs 11-oje vietoje, trečią – per metus keturiomis pozicijomis pakilusi Marijampolė.

Pagal demografijos, pilietinio ir visuomeninio aktyvumo rodiklius antrus metus iš eilės lyderio poziciją išlaiko Neringos savivaldybė. Ji pirmauja indekse ir pagal viešąją infrastruktūrą, gyvenamosios aplinkos kokybę ir saugumą. Šioje srityje ketvirtoje vietoje atsidūrė Rietavas, pernai buvęs dešimtas.

Žemiausia gyvenimo kokybė nustatyta Skuodo rajone, Kalvarijoje, Vilkaviškio, Lazdijų ir Kelmės rajonuose. Tačiau Skuodas užėmė dešimtą vietą pagal švietimo paslaugas.

Gyvenimo kokybės indeksas pirmą kartą viešai pristatytas 2021-ųjų lapkritį.

Anot ministerijos, tikimasi, kad jis prisidės prie duomenimis grįstų sprendimų priėmimo viešajame sektoriuje bei atskirties tarp savivaldybių mažinimo.

Komentarai (1)

  1. Ramas. prieš 2 savaitės

    Nu gal, jeigu gyvenimo kokybė yra kvėpavimas iš mašinų dusliarkų, kamščiai visada ir visur žiurkių lenktynės, tai sveikinu su kokybišku gyvenimu.

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Pavasariop prasideda aplinkos tvarkymo darbai. Gyventojai raginami atkreipti dėmesį, kokiais atve...

Alytaus kraštotyros muziejuje antradienį pristatyta Vilmanto Dunderio knyga apie Kovo 11-osios akto signa...

Per pirmą dieną, vasario 21-ąją, kai buvo pradėti rinkti parašai už kandidatus į prezidentus, TS-LKD kand...

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) teigiant, kad buitiniai vartotojai ir mažos įm...