Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Europos Parlamentas triuškinama balsų dauguma pritarė siūlymui pagal naująją Ukrainos finansavimo priemonę skirti 50 mlrd. eurų Ukrainai atkurti ir modernizuoti per 2024-2027 metus. Būtinas sprendimas, deja, to negana, „FM99“ sako Europos Parlamento frakcijos Atnaujinkime Europą/Renew Europe narys Petras Auštrevičius.
Ilgalaikis įsipareigojimas
Geroji naujienos pusė, kad tai įsipareigojimas ilgametei paramai, sako europarlamentaras. Ukrainos ekonomika susitraukė daugiau nei du kartus, tad pagalbos reikės daug ir ilgai.
„Aš nemanau, kad po 12 milijardų, jeigu išdalinti 4 metų laikotarpiui, tai yra viskas, ką Europos Sąjunga turės suteikti arba padėti Ukrainai, kad jinai išgyventų kaip valstybė ir dar sugebėtų priešintis tokiam dideliam agresoriui, kaip Rusija. Aš manau, kad tai tik dalis, ir net mažesnė“, – neabejoja P.Auštrevičius.
Sankcijų politika turi veikti tikslingai
Paklaustas apie Rusijai taikomas sankcijas ir apie lietuvaičių eksportuojamus itališkus ir ispaniškus vynus į Rusiją, europarlamentaras pabrėžė, kad ne visi prekybiniai keliai su Rusija yra uždaryti ir ne visi ryšiai nutraukti.
„Kad per Lietuvą plaukia prekės į Rusijos rinką, kokia čia paslaptis“, – sako pašnekovas – „Lietuva tampa paskutine ES valstybe, tiekimo grandinėje tarp ES ir Rusijos, čia yra neišvengiama …()…, bet mes esame vieni iš pagrindinių vartų, todėl visos tos prekės ir registruojamos kertant sieną kaip lietuviškos kilmės ir tenka pripažinti , kad ši tiekimo grandinė (į Rusiją) per Lietuvą veikia labai darniai“.
Jis abejojo, kad tai suderinama su sankcijų politika.
„Kiek mes padėsime Rusijai ekonomiškai, tiek ilgiau pratęsime jos karinę agresiją prieš Ukrainą“, – kalbėjo P.Auštrevičius. Anot jo, kai kurie sprendimai turi būti daromi Vilniuje, o ne Briuselyje.
„Verslas turi būti atsakingas, atsižvelgti į viešąjį interesą“, – europarlamentaras ragino nutraukti ryšius su Rusija, – „O mūsų viešasis interesas, kad Ukraina laimėtų, Ukrainos pergalė reiškia ir Lietuvos, kiekvieno iš mūsų, tų pačių vežėjų šeimų gerovę“.
Reikalingi nepopuliarūs sprendimai
Vienas iš Petro Auštrevičiaus siūlomų sprendimų – apriboti tam tikras prekių kategorijas, kurios tiekiamos Rusijai, pavyzdžiui, nutraukti tiekimą prekių, kurios stiprina jos ekonominius pagrindus.
„Europos Sąjungoje turi galioti bendra politika ir kontrolė. Tai turi būti privaloma, nes kitu atveju sankcijų politika tampa skylėta, o versle kai yra tokios galimybės, ir kai nedraudžiama, reiškia leidžiama“, – P.Auštrevičius pabrėžė, kad tai turi galioti ir šalims kandidatėms.
Kita skandalinga situacija – Vengrijos prezidento Viktoro Orbano vizitas į Kiniją, kur jis susitiko ir su Putinu.
Kova su terorizmu Izraelyje – tarptautinis reikalas
„Situacija labai grėsminga“, – sako europarlamentaras, klausimas tik kokio pobūdžio ir kokio ilgio bus karas. Tačiau kova su terorizmu tarptautinis reikalas.
Jis akcentavo Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) atsakomybę ieškoti būdų, kaip efektyviai kovoti prieš terorizmą, tačiau taip pat būtinybę surasti Palestinos valstybei sugyvenimo modelį, saugumo sistemą.
„Aš neįsivaizduoju kaip Gazoje gali būti kalašnikovų surinkimo gamykla arba ginklų gamybos gamykla, kadangi ji nukreipta prieš kaimynus“, – stebisi P.Auštrevičius
„Žmonių kraujo pralieta labai daug abiejose pusėse, todėl greitų ir lengvų sprendimų nesitikėkime, matyt dar karas kurį laiką tęsis, karas turi baigtis taika ir kažkokiu susitarimu, bet terorizmas turi būti nugalėtas, kitaip nebus taikos“,– neabejojo pašnekovas.
ES pinigai buvo naudojami neaišku kam
Apie tai kaip galima būtų kontroliuoti Europos Sąjungos skiriamus pinigus ir tai, kad nemaža jų dalis keliavo į Palestiną ir Gazos ruožą neaiškia paskirtimi, jis teigė, kad Europos Sąjunga neturėtų tiesiog skirti lėšas ir visiškai nekreipti dėmesio į tai, kokiems tikslams lėšos naudojamos.
„Buvo pasitikėjimas“, – apie kasmet po kelis šimtus ES skirtų milijonų eurų kalbėjo Petras Auštrevičius.
„Finansuodavom vadovėlių leidybą ir palaikymą švietimo sistemai, o juose būdavo neapykanta skleidžiama ir prievartinis gyvenimo būdas propaguojamas Izraelio atžvilgiu, ir užauginome tas naujas kartas, kurie dabar paėmė ginklus į rankas ir puolė Izraelį“, – apgailestauja europarlamentaras.
Klausykite plačiau pokalbyje su EP nariu P.Auštrevičiumi.
Laida parengta bendradarbiaujant su EP frakcija Renew Europe/Atnaujinkime Europą