Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Šiandien, spalio 19 Lietuvoje minima atšvaitų diena. Jos tikslas – dar kartą atkreipti pėsčiųjų dėmesį į būtinybę būti matomam kelyje tamsiuoju paros metu.
Pietų Lietuvoje šiais metais keliuose jau žuvo 8 žmonės, sužeista 160 žmonių. Apie šią statistiką „FM99“ pokalbis su Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos vadove Kristina Janulevičiene.
Pėstieji žūsta, nes jų nemato
2019-2022 m. metų statistika rodo, jog 41%, visų žuvusių pėsčiųjų, buvo senjorai vyresni nei 65 metai, o net 67 %, visų tragiškai pasibaigusių eismo įvykių įvyko tamsiu paros metu todėl, kad vairuotojas nepastebėjo pėsčiojo.
Vyriausiojo policijos komisariato atstovės teigimu, nors atšvaitai Pietų Lietuvos regione yra dalinami, vis dar galima pastebėti pėsčiųjų, kurie atšvaito nenešioja.
Per šiuos metus Pietų Lietuvos regione tamsiu paros metu žuvo 8 pėstieji, 161 buvo sužeistas.
„Šiuo sezonu kai tamsus paros laikas trunka ilgiau, o kelio sąlygos dėl drėgno oro gali būti apsunkintos, atšvaitą matomoje vietoje ant striukės, palto rankovės dėvėti būtina visiems pėstiesiems eismo dalyviams. Tai didina galimybes būti pastebėtiems kelyje ir tuo pačiu užtikrina saugumą“, – sako Kristina Janulevičiene
Pareigūnai stengiasi šviesti
Pareigūnai aktyviai dirba su darželinukais ir mokyklinio amžiaus vaikais saugaus eismo tema, reguliariai lankosi pas vaikus.
Ilgėjant tamsiam paros laikui pareigūnai didesnį dėmesį skirs atšvaitų dėvėjimui, jau yra ir nubaustų administracinėmis baudomis pėsčiųjų, sako policijos atstovė.
Būkime saugūs kelyje
Dar viena problema – paspirtukininkai ir dviratininkai nenulipantys nuo savo transporto priemonės – net važiuojant dviračių taku, kuriame galima kirsti kelią nenulipant, dviratininkai turi įsitikinti, kad juos praleidžia.
Pareigūnai primena, kad kelyje būtinas sąmoningumas ir akių kontaktas bei dėmesingumas
Būkime matomi ir matykime vieni kitus.
Kaip nešioti atšvaitą
„FM99“ atkreipia dėmesį ne tik į atšvaito svarbą, bet ir tinkamą jo nešiojimą. Atšvaitas turi būti gerai matomas iš visų pusių, jo neturėtų užstoti rankinės ar kiti daiktai. Einant užmiestyje prieš automobilių judėjimo kryptį, atšvaitas turi būti dedamas ar kabinamas dešinėje pusėje, maždaug suaugusio pėsčiojo kelių aukštyje, kad būtų gerai apšviečiamas automobilio žibintų. Atšvaitų diena Lietuvoje tradiciškai minima trečią spalio ketvirtadienį. Jos tikslas dar ir dar kartą atkreipti pėsčiųjų dėmesį į būtinybę būti matomam kelyje tamsiuoju paros metu.
Kiekvienas paraginkime savo vyresnius šeimos narius, artimuosius, kaimynus užsidėti atšvaitą – tai ne smulkmena, o gyvybes išsaugantis sprendimas.
Atšvaitas ar šviesą atspindinti liemenė leidžia vairuotojui pastebėti pėsčiąjį saugiu atstumu ir, esant reikalui, sustabdyti automobilį. Tuo tarpu, savo saugumu nepasirūpinę pėstieji tampa itin pažeidžiami – matomumo laukas vairuotojui sutrumpėja vos iki keliasdešimt metrų, tad tinkamai reaguoti į situaciją kelyje nebelieka pakankamai laiko ir tokios akistatos, deja, neretai pasibaigia nelaime.
„Miesto informatorius“