Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) teigiant, kad buitiniai vartotojai ir mažos įmonės iki 2023 metų birželio turėjo teisę be jokių mokesčių ir netesybų nutraukti fiksuotos kainos sutartis su nepriklausomais elektros tiekėjais, VERT vadovas Renatas Pocius nukentėjusiems vartotojams siūlo kreiptis į teismus ir ten įrodinėti, kad mokestis buvo neteisėtas.
Pasak jo, nepriklausomi tiekėjai tiek iki 2023 metų birželio, kai įsigaliojo įstatymo pataisos, draudžiančios taikyti mokestį pagal naujas sutartis, tiek dabar neturi teisės taikyti mokesčių, vartotojams norint pakeisti tiekėją ir nutraukti sutartį.
„Nematau nė vieno sprendimo nei reguliuotojo, nei ministerijos (Energetikos – BNS), kurie būtų leidę tiekėjams taikyti tokias baudas (iki 2023 metų birželio – BNS). Jeigu man parodysite, tai galėsime prisiimti atsakomybę. Tai absoliučiai tiekėjo sprendimas, jis sudarė sutartis su vartotoju“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete tvirtino R. Pocius.
„Galutinius sprendimus priima teismas. VERT pateikęs savo nuomonę negali pasakyti, kad ji akmeny įkalta. Tai mūsų nuomonė ir teisinės galios neturi“, – pridūrė jis.
Pernai lapkritį R. Pocius komitete sakė, kad VERT aiškinasi, ar tiekėjai taikė pagrįstus mokesčius įmonėms joms nutraukiant sutartis.
Pasak trečiadienį vykusio komiteto posėdžio dalyvių, 2021 metais priimtos Elektros energetikos įstatymo pataisos konkrečiai ir aiškiai nereglamentavo sutarties nutraukimo sąlygų. Tuo metu į Seimo komitetą dar pernai kreipęsis advokatas Marijus Velička anksčiau aiškino, kad galimybę neatlygintai nutraukti sutartis pataisos numatė.
Tiekėjos „Enefit“ Verslo klientų departamento vadovė Žana Klusovskienė įsitikinusi, kad sutarties nutraukimo atveju nukenčia abi pusės.
„Negalima taip vertinti, kad tai (nuostoliai – BNS) bus tik iš vartotojų pusės“, – komiteto posėdyje teigė „Enefit“ atstovė.
Pasak jos, įmonės taikė baudas ne todėl, kad klientas palieka įmonę, o siekdamos padengti patiriamas išlaidas: „Dalis klientų fiksavo elektros kainą, elektra įsigyjama ateities sandorių rinkoje, patiriami nuostoliai“.
Advokatas M. Velička teigė manantis, kad reikalinga tvarka, kaip klientams būtų kompensuojami praradimai.
„Taip pat labai reikalinga VERT pozicija elektros tiekėjams, tokiems kaip „Elektrum“ ir „Enefit“, kad jie nebegali toliau neteisėtu pagrindu taip elgtis – didinti įmonių ir buitinių vartotojų kaštus“, – sakė advokatas.
Jo teigimu, elektros tiekėjams esą neteisėtai reikalaujant netesybų iš klientų su šia problema susidūrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų ir labai mažų įmonių. Netesybų, anot jo, reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to elektros tiekėjai ir jų klientai bylinėjasi teismuose.
Komiteto narių prašymu VERT ir Energetikos ministerija turėtų pateikti duomenis, kiek buvo nutraukta sutarčių, kiek ir kokios baudos taikytos, keliose bylose šios institucijos dalyvauja.
„Tada suprasime, apie kokio masto kompensavimą kalbame“, – teigė opozicijai priklausantis Lukas Savickas.
Komitetas trečiadienį aiškinosi, kaip taikomas Elektros energetikos įstatymo 47 straipsnis, kad buitinių vartotojų bei labai mažų ir mažų įmonių sutartyse su tiekėjais nuo 2023 metų birželio 1 dienos draudžiama numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas už vienašališką sutarties nutraukimą
Kitame posėdyje komitetas planuoja priimti sprendimą dėl kompensacijų vartotojams, jiems nusprendus nutraukti sutartis su tiekėjais.
Komitetas šį klausimą svarsto ne pirmą kartą – diskusijos dėl elektros tiekimo sutarčių nutraukimo sąlygų trunka nuo praėjusių metų.
BNS