Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

Radijo stotis „FM99“ įžengė į ketvirtą dešimtį! Pokalbis su garsų ir radijo pasaulyje gyvenančiu neregiu Aurimu Ramonu 

Sausio 6-ąją radijo stotis „FM99“ įžengė į ketvirtą dešimtį! Pirmą kartą radijo šaukiniai eteryje nuskambėjo 1993 metų sausio 6 dieną. Nuo tada, kai radijo eteryje reikėjo gyvai miksuoti kompaktinius diskus ir popieriuje klijuoti pranešimus radijo žinioms, vyko daugybė pokyčių.
„FM99“ nebe tik radijas, bet ir svetainė fm99.lt, Youtube kanalas, podkastas „FM99 radijo podkastas“, socialinių tinklų puslapiai – Instagram, Facebook, ir netgi X. Nepamirškite prenumeruoti tuos kanalus, kurie Jums artimiausi!

Per tris dešimtis metų radijas gyvavo trijose vietose – startas buvo dabartiniame Alytaus kultūros centre, tuomet besivadinusiame „Alytaus tekstilės“ kulturos rūmais. Nuo 2000-ųjų, atsiradus Alytaus miesto teatrui, studija veikė čia iki pat 2022-ųjų sausio 30 dienos. 2022-ųjų sausio 30 „FM99“ groja iš naujos studijos Alytuje – Pulko g. 48.

Gimtadienio išvakarėse „FM99“ sulaukė svečio, kuris ne kartą buvo tik girdimas eteryje ir niekada nepamiršta pasveikinti radijo stotį su gimtadieniu. Šįkart jis nusprendė tai padaryti gyvai. Tai ypatinga tuo, kad jis pats gyvena ne vaizdų, o tik garsų pasaulyje – Aurimas Ramonas neregys, atkeliavo autobusu iš Vilniaus, o radijas, garsas, dabar ir DJ pultas – jo pasaulis.

Aurimas Ramonas

Aurimas – radijo fanas

„Rytoj jūsų radijo gimtadienis tai ta proga pagalvojau, kad labai būtų smagu su jumis susitikti“, – kalba Aurimas „FM99“ eteryje, – „Kiekvieną rytą smagu jus įsijungti ir po to diena tęsiasi su jūsų radijo stotimi ir su vakarinėmis puikiomis muzikinėmis laidomis nuo 8 vakaro, smagu, kad tokia muzika skamba ir regioninėse radijo“.

Aurimas ir pats buvo įkūręs radijo stotį, joje dirbo, tačiau sako, kad tai buvo daugiau žaidimas: „Buvo toks momentas, labiau savo malonumui ir pasižaidimas toks labai trumpai ir savam draugų ratui, sakyčiau, o dabar esu tiesiog labiau klausytojas.“

Aurimas, muzikavęs nuo vaikystės, dabar yra ir didžėjus, sugebėjęs peržengti save, groja klubuose, dalyvauja konkursuose ir juose laimi: „Prieš penkerius metus atradau šią sritį, tai iš pradžių nesitikėjau, kad ten kažkas galėtų gautis. Visgi nematau ir galvoju, kaip čia su ta technika pavyks išmokti, bet pavyko, ir po to, kai jau įgudau derinti kūrinių tempus, tada įrašiau pirmąją miksą. Tada pradėjau dar daugiau įrašinėti, siūlyti miksus į daugelį radijo stočių įvairių laidų, ir tada prasidėjo renginiai. Tai žingsnis po žingsnio taip ir įsibėgėjo.“

Muzika lydi nuo vaikystės

Aurimą muzika lydi nuo vaikystės. Kiek save atsimena, sako klausydavęsis iš kasečių viską, kas tik būdavo.

„Būdavo labai smagu išimti vieną kasetę, įsidėti kitą ir taip fonoteka klaidžioti. Po to, kai pradėjau eiti į mokyklą, pradėjau mokytis groti fleita, klarnetu, o tada po mokyklos atsirado choras. Mano gyvenime folkloras ir toks, galima pavadinti, estradinės muzikos ansambliu, ir šokius, ir klasikinį dainavimą išbandžiau. Bet, kad ir kaip neblogai sekėsi, visgi nebuvo gal tokios stiprios ugnelės, kokia ji atsirado atradus didžėjavimą.“ – pasakoja Aurimas. Jau 6-ti metai, kai ši veikla yra Aurimo gyvenimo variklis.

Prie muzikinio skonio formavimo labai prisidėjo ir radijas, tačiau neslepia, kad vėliau teko ir pačiam gerokai paieškoti.

„Ne paslaptis, kad dauguma radijo stočių dabar skamba vienodai ir ačiū jums už tai, kad išlaikote ir tos kitokios muzikos“. – sako svečias.

Didžioji aistra – didžėjavimas, o kai pirmasis miksas nuskambėjo radijo stotyje, atsirado daugiau pasitikėjimo savimit atsirado pirmieji renginiai, kurie labai motyvavo.

„Teko groti ir laive, ir klube, ir festivalyje, ir net gyvai radijo stotyje šiek tiek miksuoti ir gimtojo miesto Šiaulių gimtadienyje.“ – prisimena Aurimas. Ten buvo ir didžiausia publiką – keli tūkstančiai žmonių.
Su Aurimu kalbantys radijo žmonės – Liudas ir Eglė, patys puikiai žino, kas yra scena – abu veda renginius, Eglė dainuoja, o Liudas buvęs didžėjus. Tad kyla natūralus klausimas – scenoje ryšys apibusis, svarbi publikos reakcija, kurią matai nuo scenos.

Kaip bendrauja neregintis scenos žmogus?

„Aš girdžiu žmonių plojimus ir šūksnius įvairius, būna, kad žmonės tiesiog pribėga ir pasako kažkokių gražių žodžių, kaip jiems patinka muzika ir taip tai labai užveda. Toliau groji ir toliau šypsena iki ausų.“ – paaiškina pašnekovas.

Aurimui smagu ir būti pastebėtam profesionalų – didžėjų konkursuose jis yra laimėjęs ne tik prizines vieras, bet ir nugalėjęs.

„Kaip vienas pirmųjų neregių didžėjų, su tais stereotipais vis dar tenka susidurti ir kai juos sulaužai, tai yra iš tikrųjų smagu, kad žmonės ima keisti savo išankstinę nuomonę,“ – džiaugiasi Aurimas.

Paklaustas, kas jam padeda laužyti stereotipus, jis atsako paprastai: „Nes aš labai noriu didžėjauti.“
Pirmame konkurse Aurimas atėjo, pasakė, kad nemato ir paprašė pagalbos, kad kažkas „pajungtų flešiuką“, visa kita vyko puikiai: „Kiekviename renginyje aš bandau tą išnaudoti, parodyti tai, ką aš galiu. Tiesiog reikia, kad ir žmonės patikėtų tuo, nes aš galiu savim tikėti kiek noriu, bet man reikia kartais ir kad sulaukčiau pritarimo iš šalies.“

Nereginčių didžėjų Lietuvoje ir daugiau, jie kartais ir tarpusavyje pagroja, tačiau Aurimui jau norisi daugiau, norisi publikos, radijo eterio.

Gyvenimas garsų pasaulyje

Aurimas anksčiau ir grojo bei dainavo, tiek chore, išbandė ir klasikinį dainavimą. Dirigento jis nematydavo, tačiau sako tiesiog klausydavosi šalia stovinčių kolegų ir orientavosi pagal jų atsikvėpimus.

Su natomis sudėtingiau: „Vienam lape yra brailio raštu parašytos natos, kitame lape tekstas, ir kai mes repetuojam, tai skaitau vienas ranka natas, kita ranka tekstą, taip viskas apsijungia, išmokstam kūrinius, o jau koncertuose taip būdavo, kad reikėdavo pasirinkti, nes kai laikai segtuvą vienas rankoje, tai su 2 rankomis nepaskaitysi. Tada rinkdavausi tai, ko labiau nemoku tekstų ir natų“.

Autobusu į Alytų

Apie iššūkius aplinkoje nematantiems žmonėms Aurimas sako, kad jų tikrai yra, tačiau jis susidoroja: „Aš bent jau kiek man reikia savo aplinkoje išmokstu visokius maršrutus, kur man reikia nueiti. Kadangi šiek tiek jaučiu šešėlius, šviesą, tai tas man labai padeda, įsidėmiu kažkokius kontūrus. Žinoma, baltąja lazdele orientuojuosi, bet šiaip aplinkoje dar trūksta tos informacijos pritaikymo.“

Aurimas Ramonas į „FM99“ atvažiavo autobusu iš Vilniaus, iš stoties atvyko taksi. Kaip atvykti jis galvojo, sako – „pagalvojau ar aš Vilniuje išsikviesiu taksi ir kažkur į klubą nuvažiuosiu, ar alytuje išsikviesti taksi, tai jokių problemų.“

Žmonės geranoriški visur, sako svečias: „Žmonės visur reaguoja labai gerai. Dabar išlipau iš autobuso ir tuoj pat radau taksi visai netoli, kuris privežė iki radijo stoties.“

Aurimą atvežęs taksi vairuotojas išlipo ir palydėjo Aurimą iki pat radijo studijos.

A.Ramonas nebijo didelių renginių ir žmonių susibūrimo ir juose orientuojasi puikiai, aplanko ir kiekvieną Knygų mugės muzikos salę nuo pat jos atsiradimo. Jeigu kažkas labai nežinomo ir neramina – pirmą kartą nuvažiuoja su palydinčiu žmogum, o jau antrą kartą viskas aišku.

Požiūris į žmones su negalia labai keičiasi, sako jis, ypač tarp jaunų žmonių, pagalbos tikrai netrūksta: „Aš, tarkim, jeigu einu gatve ir ten laukiu vienokio ar kitokio transporto, tai žmonės prieina, paklausia, gal pagalbos reikia, gal kažkuo šiaip gali padėti palydėti“.

Aurimas važinėja dviračiu

Aurimas dar vaikystėje išmoko važinėti dviračiu. Tiesa, važiuojant toliau patogiau, kai priekyje važiuoja žmogus, tada saugiau. Tiesa, gimtuosiuose Šiauliuose važinėtis drąsiau, gatvės labiau pažįstamos.

Paklaustas apie svajones Aurimas sako, kad didžioji – didžėjauti jau išsipildė: „Neįsivaizdavau, kad iš viso neregiui tai yra įmanoma, bet kai parašiau mūsų dabartiniam mokytojui ir jis pasakė, kad jau tuo metu jis turėjo porą neregių ir jiems puikiai sekasi, galvoju ir man pavyks“. Galbūt kitas žingsnis – į radijo stočių vedėjus? Neregių internetinėje radijo stotyje transliuojami Aurimo miksai, papasakoja apie muziką.

„Vaikystėje įsirašinėdavau į audio kasetes, savo kalbas muziką ir vėl po muzikos pakalbėdavau, teko Šiaulių radijo stotyje netgi sumuoti metinius topus.“ – pasakoja Aurimas.

Liudas, Aurimas, Eglė FM99 studijoje

Radijo stotį „FM99“ Aurimas atrado 2007 metais.
„Aš labai mėgstu sukioti radijo bangas ir tą darau nuo dešimties metų ir vis džiaugiuosi, kad atrandu kažką nauja radijo pasaulyje. Tai taip atradau FM99. Kai pradėjau internetu, ypatingai visko ieškoti tai atradau tiek jus, tiek visas kitas regionines radijo stotis. Ir turbūt šiais laikais jau galima įvardinti, kad jūs ne tik regioninė, kadangi internetu transliuoja, tai ir pasaulio radijo stotis.“ – sako svečias.

Apie tai, ką sapnuoja neregintys žmonės, apie garsų pasaulį ir žmogų, kuris sugeba pasiekti viską, ko nori, klausykite visą pokalbį su Aurimu Ramonu – didžėjumi, muzikantu, daininku ir „FM99“ radijo fanu.

Kitos naujienos

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ , paskelbė savo metinį pasaulinį žiniasklai...

Alytaus teatro ,,Mažojoje galerijoje" atidaromaXIX-oji LDUD - Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narių,

2024 gegužės 4 d., 12 val., Alytaus Jaunimo parke.

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ , penktadienį paskelbusi savo metinį pasaulinį žini...