Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – apie paauglystės iššūkius iš pirmų lūpų

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – dar viena puiki proga pasikalbėti apie be galo svarbius dalykus kiekvienam augančiam žmogui! Šioje laidoje kalbame su AJC Jaunųjų žurnalistų kursų nariais septintoke Livita Kuncaite, abiturientu Dariumi Zagrebaičiu ir studijas pradėjusia Gyte Augustinaityte apie paauglystės iššūkius, emocinį jaunų žmonių raštingumą, priklausomybes bei pradedamą diegti gyvenimo įgūdžių programą.

Juk paauglystė – neišvengiamas gyvenimo etapas kiekvienam žmogui be išimties. Skiriasi trukmė, tai, kaip mes paauglystę išgyvename, kaip sekasi įveikti kylančius iššūkius, kokio palaikymo (ne)sulaukiame… Situacijos skirtingos, tačiau žmogaus raidoje paauglystė atkeliauja visiems.

Kaip sako Livita, prakalbus apie paauglystę, pirmoji kylanti mintis – stresas, pastangos spėti visur ir viską atlikti bei susitarimai su tėvais. Merginos teigimu, tėvai turėtų labiau pasitikėti augančiais vaikais, palikti jiems daugiau laisvės ir leisti klysti, priimti sprendimus patiems. Nors tai yra ir pavojų metas įnikti į priklausomybes, Livita sako, kad greičiausiai taip atsitinka dėl streso ir emocijų audrų, tačiau labai svarbu užsibrėžti ribas, kurias žinotų ir bendraamžiai, bendraklasiai. Tuomet net nesiūlo išmėginti tokių sveikatą žalojančių dalykų kaip garinimas, alkoholis ir panašiai. Laidos viešnia pastebi ir pataria: jeigu blogai jautiesi, turi savimi labiau pasitikėti, – viskas išsispręs!

Gytės teigimu, paauglystė yra pirmiausia apie emocinį foną. Su emocijomis sunku susitvarkyti paauglystės metais, o juk net ir akademiniai įvertinimai didele dalimi siejasi su tuo, kaip jautiesi, kaip sekasi tvarkytis su emocinėmis audromis. Neretai, pasak merginos, konfliktai su aplinkiniais paauglystės metu ir kyla dėl negebėjimo susitarti su savimi ir visa nepažintų emocijų palete, kai nesugebi pakelti viso svorio, kurį ant tavęs krauna aplinka. Todėl labai svarbu jaunam žmogui suteikti pagalbą, paramą, palaikyti, ypač artimoje aplinkoje, šeimoje. Moralai šioje situacijoje tikrai nepadės, tik dar labiau stums į užsivėrimą. Labai svarbu nuo pat mažų dienų turėti ryšį su tėvais, jausti palaikymą ir žinoti, kad galima kreiptis, atsiverti, išsipasakoti. Svarbus pasitikėjimas ir kalbėjimas. O jeigu nepavyksta atrasti santykio su tėvais, labai svarbu kreiptis į specialistus, – tai, pasak Gytės, tikrai nėra silpnumo ženklas – atvirkščiai, rodo jauno žmogaus stiprybę ir išmintį.

Dariui paauglystė asocijuojasi pirmiausia su pokyčiais, naujais atradimais, iššūkiais, o kartu – ir naujais sunkumais, savarankiškumo paieškomis. Šiuo nelengvu metu ne visada paprasta paaugliui ir padėti, tad, pasak vaikino, suaugusiesiems svarbu suprasti ir žinoti, su kuo turi reikalą – atsižvelgti į vaiko amžių, aplinką, kasdienybės veiklas, nes yra skirtumas, kaip bendrauti su dešimtmečiu ir penkiolikmečiu. O ir draudimai nelabai veikia, jie dažniausiai kaip tik paskatina siekti uždrausto vaisiaus. Nors tėvai, turėdami daug patirties, gali stengtis padėti, patarti, paaugliai visgi dažniausiai remiasi bendraamžių patirtimi bei pavyzdžiu. Dar vienas labai svarbus momentas – nereikia užsidėti jokių kaukių, visuomet geriausia stengtis išlikti savimi, būti tuo, kuo esi kiekvieną dieną.

Laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Kitos naujienos

Gegužės 5 d. 16:00 val., sekmadienis, Alytaus kultūros centras, didžioji salė.

Jau visai netrukus Alytaus miesto teatro scenoje išvysite spektaklį-koncertą vaikams „Voro vestuv...

Gegužės 9 d., 17 val., kviečiame į Samuelio Bako, vieno ryškiausių pasa...

Alytaus teatro ,,Mažojoje galerijoje" atidaromaXIX-oji LDUD - Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narių,