Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”: spalio 22 d. tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Kaip padėti mikčiojančiam vaikui?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Spalio 22 d. minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena.

Apie tai, kas yra mikčiojimas? Kodėl kyla tokie kalbos sutrikimai? Kaip padėti mikčiojančiam vaikui ir kaip spręsti šią problemą? O gal spręsti nereikia, – vaikas „išaugs”?… Apie tai kalbame su VDU Švietimo akademijos dėstytoja, logopede, psichologe dr. Vilma Makauskiene.

Dr. Vilma Makauskienė

Mikčiojimas dažniausiai pasireiškia antraisiais–penktaisiais gyvenimo metais, intensyviai formuojantis vaiko kalbai. Nepaisant ilgamečių mokslininkų pastangų atskleisti mikčiojimo priežastis, jos iki šios nėra aiškios. Manoma, kad vaikas gali turėti įgimtą polinkį į kalbos nesklandumus. Jei šeimoje bent vienas iš tėvų ar artimųjų mikčioja, tikimybė, kad vaiką gali varginti šis sutrikimas, yra net penkis kartus didesnė, nei tuo atveju, kai nemikčioja nė vienas iš artimųjų.

Kaip kalbėjo dr. V. Makauskienė, mikčiojimas yra ne tik mikčiojimas, tai yra kaip ledkalnis, kurio mažytę dalį mato ir girdi klausytojai, o didžioji jo dalis slepiasi po vandeniu. Daug mitų yra susiję su mikčiojimo kilme. Pokalbio viešnios nuomone, streso teorija yra per daug primityvi, nes išsigąsta visi vaikai ir visi žmonės patiria neigiamų emocijų, bet jie nepradeda mikčioti. Manoma, remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, kad žmogus gimsta turėdamas polinkį į kalbėjimo nesklandumus, o įvairios teigiamos, neigiamos emocijos, aplinkos veiksniai gali paveikti ir šią problemą išprovokuoti, paskatinti ir vienaip ar kitaip paveikti žmogaus kalbą.

Ne tik neigiamos emocijos, išgąstis ar stresas yra mikčiojimo atsiradimo priežastis. Kartais nuovargis, labai intensyvi raida, emocionalumas, temperamentas, nebūtinai ypač reikšmingi, dideli įvykiai gali tai išprovokuoti. Kartais susideda daug mažyčių priežasčių tame intensyviame kalbos raidos laikotarpyje ir gali mikčiojimą paskatinti.

V. Makauskienė

Atliktų tyrimų duomenys rodo, kad mikčiojimą sukelia daugelio veiksnių (neurofiziologinių, psichologinių, genetinių ir socialinių) sąveika. Įdomu, jog Aristotelis, Niutonas, Čerčilis, Merlin Monro, dabartinis prezidentas Džo Baidenas, Bruce Willis mikčiojo. Šie žmonės neleido kalbos sutrikimui jų sustabdyti ir tapo žinomi visame pasaulyje.

B. Willis ir V. Makauskienė

Apie laidos „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” viešnią: logopedė ir psichologė Dr. Vilma Makauskienė – dirba individualiai ir grupėje su mikčiojančiais vaikais, paaugliais bei suaugusiais. Konsultuoja mikčiojančiųjų šeimos narius, pedagogus. Stažavosi North Western (JAV), Eastern Washington (JAV), Alberta (Kanada) universitetuose, M. Palin pagalbos mikčiojantiesiems centre (Londonas), dalyvavo konferencijose Australijoje, Rusijoje, Kroatijoje, Belgijoje, Rusijoje, Graikijoje ir kt. Skaito pranešimus Lietuvos ir užsienio šalių logopedams.  Parengė keletą mokslinių straipsnių, metodinių leidinių, vadovėlį “Sklandaus kalbėjimo sutrikimai”. Aktyviai dalyvauja Lietuvos logopedų asociacijos veikloje.

Dėkojame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, dalinai finansuojančiam laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”!

Kitos naujienos

Jau ketvirtadienį 13val FM99 eteryje laida apie Merkinę ir iš jos kylantį pasaulį. Laidą veda istorikas, ...

Kviečiame sužinoti, kokie renginiai Alytuje vyks gegužės 7-12 dienomis!

Nuo gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro eksploa...

„Plevenu per gyvenimo pievą, Sutinku ir...