Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Gyvas miestas“ – tyčia ignoruojame neįgaliųjų gyvenimą Lietuvoje?

 

Radijo stoties „FM99“ eteryje – nauja laida „Gyvas miestas“. Kiekvieną trečiadienį kalbame apie tai, kas vyksta miestuose, gyvenvietėse, mūsų gyvenamosiose erdvėse. Čia ir architektūros aktualijos iš Lietuvos bei pasaulio.

„Gyvas miestas“ „FM99“ eteryje trečiadieniais po 14 valandos.

_A100792
Neįgaliųjų gyvenimas Lietuvoje – nepastebimas savo noru?

Neįgaliųjų gyvenimas Lietuvoje – nepastebimas savo noru? Ar pakankamai rūpinamės tais, kuriems labiausiai to reikia? Apie judėjimo negalią turinčių asmenų padėtį šalyje pasakojo Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis.

Prieš kelis metus buvo atliktas tyrimas, kiek lėšų reikėtų tam, kad visi visuomeniniai pastatai būtų pritaikomi neįgaliesiems? Zigmanto Jančauskio teigimu, apie 7 milijardų litų. Tačiau šios sumos nepakaktų gyvenamiesiems pastatams, kuriuos pritaikyti neįgaliųjų poreikiams yra sunku. Renovuojant daugiaaukščius namus dėl lėšų stokos nėra keičiami ir liftai į patogesnius, pritaikytus judėjimo negalią turintiems. Dažnai ir patys žmonės, būdami nusivylę, nesikreipia dėl gyvenamosios vietos pritaikymo, nes to įgyvendinimas gali trukti net keletą ar keliolika metų.

Socialiniai būstai taip pat labai retai pritaikyti specialiesiems poreikiams. Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininko Zigmantas Jančauskio teigimu, kol kas tokius užtikrina tik Vilniaus savivaldybė. Lietuvoje per metus būstų pritaikymui neįgaliesiems skiriama 2,6 mln. litų, o už tokią sumą galima patenkinti 34% poreikių – valstybė pastaraisiais metais skiria vis mažiau lėšų.

Apie padėtį kitose valstybėse Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas nedaugžodžiavo: Skandinavijos šalyse žmogus iš reabilitacijos įstaigos grįžta į jau pritaikytą aplinką. Deja, Lietuvai dar toli iki tokio lygio, negana to – situacija per pastaruosius metus ne gerėja, bet prastėja, kadangi finansavimas mažėja, o statybos darbų kainos didėja.

_A100792
Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė

Zigmantas Jančauskis „FM99“ teigė, jog neįgaliųjų draugijos noras būtų toks, kad 2014-2021 m. struktūrinių fondų lėšos būtų skirtos tiems projektams, kuriuose numatytas ir pilnas pastatų pritaikymas specialiesiems poreikiams. Politikai to žadėti nelinkę, netgi numatyti projektai įrengti įėjimus bei liftus renovuojamuose pastatuose nebuvo įgyvendinti, nes didesnę kainą tektų mokėti daugiabučių gyventojams bendrai, o su tuo namų bendrijos, dažniausiai, neturi noro sutikti.

O kokia neįgaliųjų situacija keliuose? Zigmanto Jančauskio teigimu, jeigu ne retos akcijos, šios vietos nuolat būtų užimtos. Kita problema – egzistuoja automobilių parkavimo kortelės, leidžiančios nemokamai stovėti mokamose vietose. Tačiau šia privilegija naudojasi ir tie, kurie šios teisės neturi – niekas nežiūri, ar prie neįgaliojo lipduku pažymėtos transporto priemonės yra ir automobilio statymo kortelė.

Anot Zigmanto Jančauskio, neįgalieji turėtų gyventi lygiavertį gyvenimą su likusia visuomenės dalimi, turėdami tam reikalingas technines priemones. Susimąstykim – ar viską padarom dėl to, kad kitiems gyventi Lietuvoje taip pat būtų gera?

Klausykite laidos. Laida „FM99“ eteryje transliuojama trečiadienį po 14 valandos, kartojama ketvirtadienį vakare bei savaitgalį.

Išsakykite savo pastebėjimus ir nuomonę: [email protected]
Aplankykite „Gyvas miestas“ Facebook
www.gyvasmiestas.lt

Instagram

Kitos naujienos

Jau gegužės 17-18 dienomis Lazdijuose ir jų apylinkėse įvyks pirmasis šių metų Lietuvos automobil...

Prieš penkerius metus vykusiuose Prezidento rinkimuose Alytaus miesto apygardoje pirmaja...

Gegužės 6 d., likus vienai dienai iki išankstinio balsavimo pradžios, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ...

Pavasarį dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dvirat...