Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Praėjusiais metais nusižudė 1,5 karto daugiau jaunų žmonių nei žuvo eismo įvykiuose (atnaujinta)

Praėjusiais metais mūsų šalyje nusižudė 156 jauni žmonės iki 30 m. Tai yra 1,5 karto daugiau nei jaunų žmonių žuvusių eismo įvykių metu!

Problemos, dėl kurių žudosi jauni žmonės, vis rimtesnės: patirta prievarta, patyčios, alkoholizmas, savęs žalojimas. Kartais, šios problemos gali lemti jauno žmogaus sprendimą gyventi ar ne. Jaunimo, taip pat ir visos visuomenės, savižudybių situacija yra vienas didžiausių iššūkių mūsų šaliai. Lietuva pirmauja Europoje pagal savižudybių skaičių. Nerimą kelia ir tyrimai, rodantys, kad moksleiviai vis dažniau pateisina savižudybę ir laiko tai priimtinu problemų sprendimo būdu sudėtingose situacijose.  Praėjusiais metais „Jaunimo linijos” savanoriai apie savižudybę galvojantiems žmonėms pagalbą suteikė 4,5 tūkst. kartų. Per parą savanoriai atsako į 300 skambučių, iš kurių 13 – dėl savižudybės.

savizudis
Praėjusiais metais mūsų šalyje nusižudė 156 jauni žmonės iki 30 m.

Faktai apie savižudybę:

  • Jei žmogus nori nusižudyti, dar nereiškia, kad jis nenori gyventi.
  • Atviras pokalbis ir laiku suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę.
  • Tiesus klausimas apie savižudybę ir atviras pokalbis gali tik padėti.
  • Jeigu žmogus kalba apie savižudybę – rimtas ženklas, kad jis gali tai padaryti.
  • Dažniausiai žmonės praneša apie savo ketinimus nusižudyti.
  • Net ir juodžiausia neviltis nesitęsia amžinai.

Kaip teigė „Jaunimo linijos“ Vilniaus padalinio vadovas Antanas Grižas, labai svarbu, kad žmonės turėtų su kuo kalbėtis, kai jiems sunku. „Pastebėjome, kad žmonėms palengvėja po pokalbio, nes jie gali išlieti savo jausmus. Jie yra išklausomi, su jų skausmu yra išbūnama. Tai padeda atlaikyti psichologinį skausmą. Po to galima atrasti jėgų tvarkytis su savo skausmu ir problemomis. Labai svarbu, kad yra tokios linijos, kaip „Jaunimo linija“, „Vaikų linija“, „Vilties linija“ ir kitos “, – sako A. Grižas.

2016-iems metams emocinės pagalbos tarnybų, teikiančių pagalbos telefonu paslaugas, finansavimui skirta 236 tūkst. eurų (pernai – 116 tūkst. eurų). Dar 111 tūkst. eurų skiriama skambučių išlaidoms apmokėti. „Kaip rodo praktika, tokia pagalba žmonėms yra nepaprastai reikalinga, galinti išgelbėti ir gyvybę, todėl siekdami ją užtikrinti visiems, kuriems ji būtina, didiname finansavimą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Pasirūpinkite savimi. Savižudybės tema visada paveikia jausmus, todėl nevenkite pasikalbėti apie savo išgyvenimus su kolegomis, draugais, artimaisiais.

Kitos naujienos

Gyvenimas skruzdžių fermoje, neįtikėtini faktai apie vabzdžius, bitės kojos vaizdas per mikroskop...

Dauguose pradedami daugybę metų gyventojų laukti Žemaitės ir Vilniaus gatvių remonto darbai. Čia ...

Alytaus miesto savivaldybė kviečia balsuoti už „Alytiškių iniciatyvas“. Pateiktos iniciatyvų idė...

Krokialaukio moksleivis Modestas Janulis – respublikinio konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ sup...