Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

„Apie sveikatą ir gyvenimą…“ – kodėl verta skiepytis?

 

Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad skiepijimai turėtų būti pripažįstami ne tik kaip esminės žmogaus teisės į sveikatos priežiūrą dalis, bet ir kaip asmens, visuomenės ir valdžios pareiga.

Šiuo metu pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo 11 infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos.

Kartais klaidingai galvojama, jog sumažėjus sergamumui atitinkama liga, skiepyti vaiko nereikia. Anaiptol – juk ligos sukėlėjas neišnyksta, o skiepų pagalba pasiekus aukštą kolektyvinio imuniteto lygį, visuomenė tampa atspari ligai. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis paskiepijus 90 – 95 proc. asmenų, susidaro pakankamas kolektyvinis imunitetas ir skiepais valdomą užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti. Alytaus apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigose atsakingai vykdomas imunoprofilaktinis darbas, kuris vertinamas pagal atskirose amžiaus grupėse paskiepytų vaikų skaičių. Mūsų apskrityje beveik visose vaikų amžiaus grupėse paskiepijama 90 – 95 proc. ir daugiau skiepintinų vaikų. To dėka pasiekiamas aukštas kolektyvinio imuniteto lygis, leidžiantis suvaldyti užkrečiamąsias ligas. 2015 metais apskrityje registruoti 2 kokliušo atvejai: Druskininkų savivaldybės teritorijoje kokliušu sirgo 1 mėn., Lazdijų rajone – 3 mėn. amžiaus neskiepyti kūdikiai. 2014 metais apskrityje registruotas 1 kokliušo atvejis (Alytaus rajone sirgo 5 m. nepilnai pagal amžių skiepytas vaikas).

skiepai
Skiepijimai turėtų būti pripažįstami ne tik kaip esminės žmogaus teisės į sveikatos priežiūrą dalis, bet ir kaip asmens, visuomenės ir valdžios pareiga

Šiais metais Alytaus apskrities administracinėse teritorijose susirgimų skiepais valdomomis infekcijomis neregistruota. Vis dar pasitaiko atvejų, kai tėvai atsisako skiepyti savo vaikus pagal skiepų kalendorių. Tam įtakos turi klaidingi įsitikinimai, žinių stoka, viešoje erdvėje skleidžiama neigiama informacija apie vakcinas bei jų sukeliamas pašalines reakcijas. Tačiau statistika rodo, kad nepageidaujamos reakcijos į skiepus registruojamos retai, 2012 – 2014 metais Alytaus apskrityje neregistruota, 2015 metais registruota viena nepageidaujama reakcija į skiepą (po skiepo nuo tuberkuliozės išsivystė limfadenitas). Tai patvirtina tą faktą, jog šiuo metu naudojamos vakcinos yra veiksmingos ir saugios.

Labai svarbu savalaikiai paskiepyti vaikus pagal amžių priklausančiomis vakcinomis. Dėl skiepų kalendoriaus nustatytų terminų nesilaikymo nukenčia vakcinos apsauginės savybės. Pirminės imuninės reakcijos metu susidariusi organizmo apsauga dažniausiai nėra ilgalaikė, todėl atliekamos revakcinacijos. Tuomet patikima apsauga išlieka ilgam.

Ir toliau vykdomas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės valstybės lėšomis, todėl vyresni nei 26 metų amžiaus asmenys, norintys pasiskiepyti nuo minėtų infekcijų, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Taip pat valstybės lėšomis skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys nuo pneumokokinės infekcijos ir gripo.

Skiepijimas yra viena iš užkrečiamųjų ligų kontrolės prioritetinių sričių, siekiant suvaldyti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas. Skiepai padeda apsaugoti tiek vaikus, tiek ir suaugusius asmenis nuo susirgimų, jų komplikacijų bei mirčių.

Kitos naujienos

Prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje vairuotojas kaltinamas klastojęs automobilių kelion...

Lietuvos Vyriausybės rũmuose minimas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje ir NATO 20-metis.

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Dzūkijos futbolo klubas DFK „Dainava“ po ilgos pertraukos pagaliau grįžta žaisti į Alytų - savo n...