Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„Europos klubas“ – ar reikia Lietuvai privalomo balsavimo?

Europarlamentarė L. Andrikienė
Europarlamentarė L. Andrikienė

Ar reikia Lietuvai privalomo balsavimo?

Ar reikia dalyvavimą rinkimuose padaryti privalomais? Rinkėjų aktyvumas krenta per kiekvienus rinkimus, tad kokia turi būti riba, kad rinkimai galėtų būti paskelbti galiojančiais? Jei 1979 metais balsavusių per Europos Parlamento rinkimus buvo 62 procentus, tai per praėjusius rinkimus, kurie vyko prieš penkerius metus, vidutiniškai rinkėjų aktyvumas siekė 42 procentus. Belgija, Liuksemburgas, Graikija ir Kipras yra įvedusios privalomą balsavimą, tad bendrą ES statistiką šios šalys, žinoma, kiek pagerina. Ar privalomi rinkimai Lietuvoje būtų išeitis? Praeivių nuomonė vieninga – nors balsavimas yra pilietinė pareiga, tačiau tai neturėtų būti privaloma. O štai Belgijos ir Liuksemburge per praėjusius rinkimus balsavo 91 proc. šią teisę turinčių piliečių. Europarlamentarė Laima Andrikienė mano, kad apie privalomą balsavimą reiktų pradėti kalbėti ir Lietuvoje. „Mes apie tai diskutuojame daug metų, tačiau tai Seimo reikalas“, – sakė ji. Kiekviena šalis nusprendžia, kaip jai elgtis. L.Andrikienė neatmetė, kad kai balsuotojų procentas taps kritiniu, tada ir Lietuvoje ateis laikas įvesti privalomą balsavimą. Tuo tarpu kairiųjų atstovė Europos Parlamente Vilija Blinkevičiūtė mano, kad privalomas balsavimas primintų sovietmetį. Pasak jos, turi užaugti naujos kartos, o sąmoningumą reikia ugdyti gerosios praktikos pavyzdžiais. „Žinoma, nusivylimas yra, ypač Europos Sąjunga dėl to, kad per krizę tapo žmonėms sunkiau gyventi, neteko darbo, sumažėjo pajamos. Tad sumažėjo ir pasitikėjimas valstybe“, – sakė ji.

Prieš penkerius metus rinkimuose į Europos Parlamentą Lietuvoje atėjo penktadalis rinkėjų – 21 proc. Tai antras nuo galo rezultatas visoje ES. Mažiau balsavo tik Slovakijoje. Tiesa, tuomet nebuvo prezidento rinkimų antrojo turo mūsų šalyje. O šįmet jis gali būti, svarsto politologai.  Ir vyks kartu su Europos Parlamento rinkimais.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Kaip evoliucionavo automobilių dizainas per paskutinius 40 metų? 1980-ieji - charizmatiškais laikais buvo...

FM99 pokalbis su Alytaus turizmo informacinio centro gide Birute Malaškevičiūte apie tai, ką rugpjūtį ver...

(BNS). Teisėsaugos pareigūnai baigė tirti prieš trejus metus pradėtą dokumentų klastojimu kaltinamos Alyt...

Gary Moore sūnaus Jack Moore ir grupės GARY MOORE TRIBUTE BAND #mooreplaysmoore koncertas – šalia pa...