Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Europos klubas“ – kredito gavėjams daugiau informacijos

Kredito gavėjams – daugiau informacijosKlausyti „Europos klubas – Hyde Park“

Ar jums užtenka informacijos apie būsto kreditą? Ar jos užteko, kai ėmėte paskolą? Europos Parlamente netrūksta dvejonių, kad informacijos yra nepakankamai. Todėl bankai ir kitos finansų įstaigos, teikiančios kreditus būstui, turės būti sertifikuojami. Tai numato Europos Parlamento preliminariai patvirtinta nauja direktyva.
Lietuvos finansų ministras Rimantas Š adžius įsitikinęs, kad tai gerins konkurenciją ir lengvins sąlygas skolintis. „Diskusija Europos Parlamente parodė, kad Europoje iki šiol trūksta šios paslaugos vartotojo apsaugos. Arba taisyklių, kaip kredito davėjai turėtų informuoti, išsiaiškinti finansinę kredito gavėjų padėtį. Kad nekiltų problmeų, kurių pasitaikė iki šiol“, – „Europos klubui“ sakė finansų ministras.
Gyventojai kartais nepamatuotai arba stokoję informacijos ima kreditus, o susidūrę su finansinėmis problemomis neišgali padengti kredito. Kai kuriose Europos šalyse pasitaiko iškeldinimo iš butų atvejų.
Pagal Europos Parlamento patvirtintas taisykles, žmonės turės būti informuojami apie kredito ėmimo kąštus, jų riziką, lengviau bus galima grąžinti paskolą iš anksto, nes tokių skolininkų bankai negalės bausti.
Lietuvos gyventojai sutinka, kad informacijos trūksta, ji suteikiama nepilnai. Tad naujos taisyklės tikrai pagerins situaciją šioje srityje. Tuo tarpu konkurenciją sveikina visi kreditų ėmėjai. Tiesa, ekonominė krizė Lietuvos gyventojus privertė atsargiau elgtis su kreditais.
Be to, kaip teigiama Parlamento patvirtintose taisyklėse, vartotojai turės būti informuojami apie valiutų kurso svyravimus, jei paskolą paėmė užienio valiuta, o per septynias dienas po sutarties pasirašymo galės persigalvoti.
Dar vienas įpareigojimas valstybėms – jos turės nustatyti būsto kredito kainos aukštutines ribas. Pasak finansų ministro R.Š adžiaus, Lietuvoje šis klausimas sprendžiamas savaip. „Turime būsto paskolų draudimo įmonę, kuri turi socialinės pakraipos mechanizmus, padedančius išsisukti, kai žmonės praradę darbą negali gražinti kredito“, – pasakojo jis. Vieningi standartai ES, pasak jo, padėtų pagerinti kredito gavėjų padėtį,
Mūsų šalyje, pasak ministro, Centrinis bankas yra priėmęs atsakingo skolinimosi taisykles, kurios iš esmės atitinka Europos Parlamento priimtos direktyvos sąlygas. Tačiau R.Š adžius mano, kad šalims bus nustatyti papildomi įpareigojimai valstybėms nustatyti tam tikrus klientų informavimo standartus, griežtesnes jų kreditingumo sąlygas.
Lietuva, pasak ministro, pasimokė iš kreditų davimo bumo, kuris vyko prieš krizę. Tikimasi, kad ES pirmininkaujanti Lietuva pasieks, kad tokia naujovė galutinai bus įtvirtina dar šiais metais.

„Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda .

http://www.facebook.com/EuroposKlubas

kalbėk: vilija@fm99.lt

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...