Klausyti gyvai

13:35 - 14:00

Ši diena muzikos istorijoje

„Europos klubas – nauja valiuta kaip santuoka: įstoti lengviau nei išeiti

Nauja valiuta – kaip santuoka: įstoti lengviau nei išeiti

Finansų ministras R. Šadžius
Finansų ministras R. Šadžius

Artėjant euro įvedimui Lietuvoje laikas pagalvoti, kaip iškeisti litus. Tai ypatingai aktualu laikantiems litus stiklainiuose, čiužiniuose, pagalvėse ar kitose slaptose vietose. Litus į eurus bus galima keisti keletą mėnesių, o Lietuvos banke – visada. Tačiau gryniesiems pinigams namuose pranykti grasina ne tik vagys, bet ir pelės. Bet, lietuvaičiai pasimokė iš istorijų su Ūkio ir „Snoro“ bankais, nors komerciniuose bankuose – rekordinės indėlių sumos. Tai tik rodo, kad pinigų turime. Žlugusių bankų indėlininkams buvo sugrąžinta iki 100 tūkstančių eurų be jokių apribojimų. Jei žmonės neteko pinigų, vadinasi, turėjo jų daugiau. Žmonėms norėtųsi ir didesnio minimalaus atlyginimo kartu su euru, nepaisant to, kad, pagal valdžios tikinimus, kainos tikrai neaugs. Tad kodėl turėtų augti atlyginimai?

Įvedus eurą psichologiškai viskas sumažės tris su puse karto, tačiau kainos taip pat. Reikės vėl išmokti nesišvaistyti pinigais, ir nepirkti visko iš eilės – juk skaičiai kainose bus mažesni tris kartus.

Finansų ministras Rimantas Šadžius „Europos klubui“ sakė, kad iki gegužės 1-osios tikrai nieko neketinama keisti, tad ir minimalaus atlyginimo didinimo nebus jokių sprendimų. Šis klausimas, pasak jo, gali būti svarstomas metų pabaigoje.

„Ši diskusija tikrai vyks. Ir neabejoju, kad ji bus audringa, nes visos pusės turi savo argumentų“, – pastebėjo ministras. Darbuotojus ginančios organizacijos įsitikinusios, kad jau atėjo metas didinti minimalią algą, o verslininkai nuogąstauja, kad tokius siūlymus reikia rimtai apsvarstyti prieš priimant sprendimus. Verslui esą ir taip kainuos euro įvedimas, su tuo atsiras papildomų sąnaudų. R.Šadžius priminė, kad tai yra trišalio dialogo dalykas, ir nuo valdžios čia ne viskas priklauso.

EP Ekonomikos ir pinigų komiteto narė E. Ferreira
EP Ekonomikos ir pinigų komiteto narė E. Ferreira

Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų komiteto narė portugalė Elisa Ferreira sakė, kad jeigu Lietuvos patikimumas ir tvarumas yra toks, kokį rodo oficialūs skaičiai, Lietuvai padės buvimas euro zonoje. „Jūs vis dar turite naudą iš to, iš ko ir mes turėjome – paties stojimo. Stojimas į euro zoną keičia investuotojų perspektyvas“, – sakė portugalė. Ji minėjo papildomas investicijas, naujas darbo vietas. Be to, Lietuva, pasak europarlamentarės, yra teritorijoje, kuri gali būti traktuojama kaip naujas ekonominio augumo centras. „Džiaugiuosi, kad jums tai irgi atneš naudą, net jei tai ir dalis problemų, kurias mes patiriame kitoje periferijoje, kitoje pusėje – Vakaruose ir Pietuose. Šios šalys daug nukentėjo konkurencijoje su naujomis šalimis, tačiau su tuo turime susidurti, nes kitaip bus sukurtas dirbtinis burbulas“, – mano E.Ferreira. Tarp ES šalių, pasak jos, prasideda mokesčių mažinimo žaidimas, subsidijomis iš regioninių fondų. „Mums reikia daugiau išmokti tvarkytis su šiomis problemomis“, – sakė ji.

Europarlamentarė pasakojo, kad portugalai prisimena savo senąją valiutą, mini ją gražiuoju, tačiau jau nenorėtų prie jos sugrįžti. „Tai toks reikalas, dėl kurio turėtum būti labai tikras. Valiuta – kaip santuoka, lengviau įeiti nei išeiti. Su nauja valiuta sukurta tiek daug ryšių. Čia kaip ir santuokoje – teoriškai gali išeiti, bet yra vaikai, namas, darbas – ir išeiti būna komplikuota, net jei kartais ir turi tai padaryti“, – palygino europarlamentarė.

Taip ir valstybėse – apie išėjimą iš euro zonos pasigirsta kalbų, tačiau žino, kad valiutos bus devalvuotos, skolos bus žymiai didesnės, turės mažiau pinigų joms mokėti, pridūrė europarlamentarė. Todėl apie eurą reikia galvoti apie eksperimentą, nes dar niekas pasaulyje to nedarė, kai tiek skirtingų valstybių įvedė vieną valiutą. „Todėl turime būti kantrūs, išminti ir susitelkę, kai ateina krizė“, – kalbėjo E.Ferreira.

 Europos klubas“ – klausykite trečiadienį 10:30 val. ir ketvirtadienį 18:50 val. Laida kartojama šeštadienį 10:10 val. ir sekmadienį 13:10 val.

Prie laidos finansavimo prisideda Europos Parlamentas.

Kitos naujienos

Į pirmojo improvizuoto traukinio kupė, įsikūrusioje Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje...

Alytaus policija informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus. Smurtautojai ir sukčiai siautėja, alytiš...

Alytaus miesto taryboje bręsta planas padidinti apmokestinimą. Neformaliojo vaikų švietimo paslau...

Spalio 1 d. 11 val.