Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Jurgio Kunčino viešoji biblioteka – vienintelė Lietuvoje, kurioje sausio 17-ąją lankysis Robert Silberstein

giedrePenktadienį, sausio 17 d., Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje lankysis JAV ambasadorės Lietuvoje pavaduotojas ponas Robert Silberstein, kuris įteiks bibliotekai JAV ambasados dovanojamų knygų rinkinį ir pristatys jas Alytaus miesto bendruomenei.

Visi besidomintieji laukiami renginyje, kurio pradžia 14 val.

Prieš tai – 13:30 val. ponas Robert Silberstein Klevų g. kapinėse pagerbs NATO misijoje Afganistane žuvusio alytiškio, Lietuvos kariuomenės seržanto Arūno Jarmalavičiaus atminimą.

Apie tai „FM99” studijoje kalbėjome su Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktore Giedre Bulgakoviene, pasakojusia ir apie bibliotekos praėjusių metų pasiekimus bei 2014-ųjų didžiausius planus bei kultūrinius renginius.

Kviečiame pasiklausyti.

 

P.S.: Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos vyresn. metodininkės Jūratės Čėsnaitės žodžiais tariant: ” J. Kunčino viešojoje – šiuolaikiškos bibliotekos privalumai.

Užsimerkite ir įsivaizduokite biblioteką. Ar į jūsų vaizdinį neprasprūdo nuobodi kuoduota bibliotekininkė, bedėliojanti keistas korteles, rodos, tik jai vienai tesuprantama tvarka? Jeigu ne, tai jūs – šiuolaikinis bibliotekos lankytojas, puikiai susipažinęs ir aktyviai besinaudojantis per pastarąjį dešimtmetį koja kojon su kompiuterine technika šuoliuojančia biblioteka.

Pasižvalgykime po Jurgio Kunčino viešąją biblioteką. Kas pirmiausia patraukia lankytojo akį? Knygų jūra ir… kompiuteriai. Na tai kas, sakysite, juk kompiuterinė technika yra visiškai įprasta kasdienybės realybė. Kas gi čia modernaus? Ogi vis platėjantis spektras bibliotekos paslaugų, kuriomis galima naudotis ne tik įprastai, bet ir nuotoliniu būdu.

Abonemento skaitytojų pamėgta galimybė – naujausias, visų laukiamas knygas užsisakyti internetu ir užeiti į biblioteką tik gavus pranešimą elektroniniu paštu, kad leidinys jau yra. Pernai internetu skaitytojai užsisakė ar rezervavo beveik 4000 leidinių. Be trikdžių veikia ir knygų grąžinimo dėžė, kur skaitytojai leidinius gali grąžinti net neužsukę į biblioteką ir tai atlikti nors ir naktimis ar sekmadieniais, kai biblioteka uždaryta. Šiuo būdu per metus bibliotekos fondus pasiekia daugiau nei 1000 grąžinamų leidinių. Skubančiame užimtų žmonių pasaulyje populiarėja ir kita galimybė – knygų grąžinimo termino pratęsimas nuotoliniu būdu.

Kokios tendencijos tvyro bibliotekos skaityklose? Ar ir ten įmanoma aptikti šiuolaikiškumo apraiškų? Apsilankykime.

Periodikos skaitykloje popieriniai laikraščiai ir žurnalai patyliukais keliasi į virtualią erdvę (pvz.: „Valstybės žinios“, „Alio reklama“). Tad vienoje patalpoje draugiškai „sugyvena“ dvi šį virsmą pabrėžiančios skaitytojų grupės – interneto naršytojų ir popierinių lapų „čežentojų“. Čia pat sutinkame prie kompiuterio prisėdusį įdėmų Teisinės informacijos duomenų bazės INFOLEX.Praktika vartotoją. Su bibliotekininkės pagalba bet kuriam lankytojui tampa įveikiama net ir sudėtingiausia teisės aktų paieška.

mokymaiBendrojoje knygų ir Interneto skaityklose – didžiausias judėjimas vyksta prie kompiuterių. Mat Alytuje nebelikę privačių interneto kavinių, tad lankytojai džiaugiasi, galėdami pasinaudoti kompiuteriu svarbiems reikalams – atsispausdina autobusų, lėktuvų, kultūros renginių bilietus, išrašus iš bankų. Vien bilietus atsispausdinusiųjų lankytojų skaičius per metus – daugiau kaip 2000. Moksleiviai kuria spalvotus lankstinukus, kalendorius, studentams patogu atsispausdinti rašto darbus ir čia pat pasinaudoti įrišimo paslauga.

Viešosios interneto prieigos skaitykloje su atskiru įėjimu iš Seirijų gatvės vyksta veiklos, orientuotos į šiuolaikinius savišvietos būdus, jaunimo ir suaugusiųjų mokymus pavieniui bei grupėmis. Mokinukai nuo pat rugsėjo smagiai prie kompiuterių lukštena žaidimo „Iššūkis“ užduotis, sudarytas pagal mokymo programos turinį, leidžiančias savarankiškai mokytis ir net gauti realius įvertinimus mokykloje. Alytaus jaunimas skatinamas žaisti ne įprastus kompiuterinius žaidimus, o interaktyviai mokytis. Senjorai čia taip pat mokosi atrasti kompiuterio teikiamas galimybes. Emigruojanti jaunoji karta Lietuvoje likusiems tėvams diktuoja „Skype“ ir elektroninio pašto reikiamybę, ateina ir kitų smalsumo genamų žmonių, pasiryžusių įveikti kompiuterinio raštingumo subtilybes.

Informacijos ir kraštotyros centre vyksta preciziški, tiesiog laboratoriniai procesai paslaptingu pavadinimu „skaitmeninimas“. Bibliotekos vykdomi skaitmeninimo procesai leidžia perkelti į virtualią erdvę vertingus sukauptos kraštotyrinės informacijos klodus. Retrospektyvios bibliografinių straipsnių kraštotyros kartotekos įrašai perkeliami į šiuolaikišką elektroninį bibliotekos katalogą. Suskaitmeninta spaudoje publikuota informacija apie žymius kraštiečius. Tai nuolat besiplečianti duomenų bazė, suteikianti lankytojams tyrinėjimo ir pažinimo erdvę.

Dar praplėsti veiklas padės naujas 20 000 Lt vertės serveris, kurį J. Kunčino viešoji biblioteka laimėjo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inicijuotame konkurse „Bibliotekų kompiuterizavimas 2013 metams“. Naujoji įranga pagelbės virtualių parodų projektų įgyvendinimui, bibliotekos informacijos ir kraštotyros dokumentų, tarp jų – ir gausaus fotografijų archyvo, kaupimui bei saugojimui. Taip pat – J. Kunčino viešosios bibliotekos specialistų jau parengtų kraštotyros duomenų bazių publikavimui internete.”.

 

Kitos naujienos

Socialinius tinklus užplūdo šiaurės pašvaistės virš Alytaus ir Dzūkijos nuotraukos. Ryškiai rožinė spalva...

Į gyvą susitikimą Alytuje Jus kviečia projekto „Metai su knyga 2“ suaugusiųjų skaitymo ambasadorė...

Jau gegužės 17-18 dienomis Lazdijuose ir jų apylinkėse įvyks pirmasis šių metų Lietuvos automobil...

„Sekmadienį padarom „ReferendumDarom!“. Taip paragino Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Hen...