Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Sekmadienį padarom „ReferendumDarom!“

„Sekmadienį padarom „ReferendumDarom!“. Taip paragino Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, dalyvaudama laidoje radijo stoties FM99 eteryje.

Sekmadienį Lietuva, rinkdama šalies prezidentą, kartu spręs ir ilgametę problemą – lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Referendume spręsime, ar mūsų piliečiai, jau gimimu įgiję LR pilietybę, galės ją išsaugoti, jeigu įgis kitos Lietuvai draugiškos valstybės pilietybę.

Daugiau kaip trisdešimt metų Hamburge, Vokietijoje gyvenanti D. Henke, kalbėdama apie pilietybės išsaugojimo svarbą ir artėjantį referendumą, prašė neatimti to, ką žmogus gavo su gimimu. Kasmet Lietuvos valstybė praranda apie 1 000 savo piliečių. Ir tai nėra tik skaičius, tai gyvos istorijos.

Dalia Henke

Lietuva – viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių narių, kurios neleidžia išsaugoti pilietybės (be Lietuvos, Austrija, Estija, Nyderlandai, Slovakija). 22 iš 27 ES valstybių narių leidžia ją išsaugoti.

Referendumas būtų laikomas įvykusiu, jei jame dalyvautų daugiau kaip pusė balsavimo teisę turinčių LR piliečių. Sprendimas būtų laikomas priimtu, jeigu referendumas įvyktų ir už teikiamą klausimą balsuotų daugiau nei pusė referendume dalyvaujančių asmenų, t. y. apie 1,2 mln. rinkėjų balsuotų už.

Tadas Kubilius

„Referendumas gali atverti duris lengviau sugrįžti“, – pristatydamas diasporos grįžimo į Lietuvą aktualijas, sakė Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento Grįžimo į Lietuvą skyriaus vedėjas Tadas Kubilius. Stebima ketverių metų iš eilės tendencija, kai daugiau žmonių į Lietuvą grįžta, nei kad iš jos išvyksta.

Kad šis institutas būtų įteisintas, už tai referendume turi balsuoti daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių. Nepasiekus šios kartelės toks referendumas neįvyko 2019 metais. Tuomet už dvigubos pilietybės įteisinimą balsavo 956 tūkst. 564 arba 38 proc. rinkėjų.

Su prezidento rinkimais Lietuvoje vyksta ir privalomasis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Siūloma pakeisti Konstituciją iš jos išbraukiant sakinį, kuris dabar užkerta kelią Lietuvos piliečiams įgyti antrą pilietybę – kad „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“. Pareikšti nuomonę reikės dėl pataisytos Konstitucijos formuluotės: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Šiandien, gegužės 20 dieną žurnalistai pakviesti į spaudos konferenciją, skirtą Alytaus miesto šventei. T...

Alytaus tėvai toliau kovoja už teisę priešmokyklinukams likti darželiuose.

Gegužės 31 dieną 18 val. Alytaus Rotušės aikštėje visų alytiškių ir miesto svečių laukia renginys...

Šiuo metu dėl kilnaus tikslo Ajana Lolat-Pažarauskienė siekia nueiti net 320 kilometrų per visą Lietuvą. ...