Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Pulti Ukrainą su 100 tūkstančių karių – koks idiotas galėtų?“ ES sankcijos ir Green Deal

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Lietuva siunčia pagalbą Ukrainai, Vakarai skelbia sankcijas Rusijai, Vokietija paskelbė stabdanti licencijos išdavimą Rusijos dujotiekiui „Nord Stream 2“. Dėl sankcijų paketo, vis dar skirto atgrasymui, pasiliekant rankoje pagrindinius kozirius, antradienį susitarė ir Europos Sąjunga. 

Pagrindinės ES sankcijos – dar ateityje

„Šis paketas yra ad hoc paketas, kaip atsakas į pripažinimo faktą, tai nėra tas didysis sankcijų paketas, kurį jau kelis mėnesius ruošia Europos Komisija ir derina su valstybėmis narėmis. Tai vis dar yra kaip priemonė, kad atgrasyti Putiną nuo tolesnės agresijos prieš Ukrainą. Ten yra labai daug stiprių įrankių, daug kas yra ant stalo, Rusija tą puikiai žino, todėl dabar bus labai įdomu matyti, kokios yra prezidento Putino intencijos, ar jis yra pasiruošęs mokėti bet kokią kainą savo politikai įgyvendinti, ar jis vis dar skaičiuoja tam tikrus  pragmatinius interesus, ar jam rūpi Rusijos ekonomika ir žmonių gerovė”, – sako Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius.

Arnoldas Pranckevičius

Vakarų lyderiams pastaruoju metu  itin daug bendraujant su Rusijos prezidentu, visai rimtai vertinama ir galimybė, kad V.Putinas nebėra sveiko proto ir apsėstas paranojų.

„Tikrai apie tai diskutuojama, nes pastaruoju metu daug kas su juo susidūrė tiesiogiai”, – patvirtina A.Pranckevičius. Anot viceministro, daugeliui susidaro įspūdis, kad kalbama su žmogumi, kuris, kaip Angela Merkel yra pasakiusi, gyvena visai kitoje realybėje.

„Dažnai Vakarų pasaulio sprendimai, atgrasymo priemonės, koordintuoti žingsniai, diplomatinės pastangos, jos eina iš racionalaus logiško pagrindo, lyg mes kalbėtume su protaujančiais žmonėmis, kurie skaičiuotų pasekmes, kurie turi tam tikrą norą susitarti, tačiau jei kitoje pusėje to noro nėra, jei mes matom visišką akivaizdų melą, žaidimą, bandymą apgauti visą pasaulį ir išsijuokti iš viso pasaulio viešai, tuomet racionali logiška vakarų pasaulio pozicija turi ribas.“ – sako pašnekovas.

Sprendimai dėl tolimesnių veiksmų dėl Rusijos bus priimami vertinant situaciją ir laikant „ant stalo” tiek diplomatines, tiek tolimesnių sankcijų galimybes, ir teikiant kiek įmanoma didelę pagalbą Ukrainai, sako viceministras.

Ukrainai reikia ne tik sankcijų, bet ir visureigių

Jonas Ohman

O pagalba reikalinga labai įvairi ir toli gražu ne žodžiais, teigia asociacijos Blue/Yellow įkūrėjas, Lietuvos ir Ukrainos patriotas švedas Jonas Ohman. Ne sankcijų, o Land Cruiser reikia ukrainiečiams, sako jis.

„Duokit mums mašinas, duokit mums ginklus ir mes patys“ – ukrainiečių žinutę iš fronto perduoda Johnas Ohman. Vienas Toyota Land Cruiser geriau nei dešimt sankcijų, atvirai kalba jis.

Anot Jono, Rusijos paskelbtas Donecko ir Luhansko pripažinimas – lauktas ėjimas.

„Tiesiog dabar rusai oficialiai ten yra, tas pats per tą patį, bet man čia yra ženklas, kad Rusija tikrai Ukrainos pilnu maštabu nepuls, atidirba savo Donbasą, provokuoja, ir viskas. Pulti Ukrainą su 100 tūkstančių karių – koks idiotas galėtų, kokia pora milijonų, tada šnekėčiau apie puolimą, dabar pravalas ir viskas”, – emocijų neslepia J.Ohman, kalbėdamas iš fronto linijos.

„Jūs patys nesuprantat, kokį gerą darbą darot, lietuviai. Mes taip tikslingai panaudojam suaukotus pinigus!“ – kviečia prisidėti Jonas. Tai galima padaryti telefonu 1482.

“Mes viską patys padarysim, mums tik reikia tam tikrų priemonių”, – Jono lūpomis sako ukrainiečiai.

„Pulti Ukrainą su 100 tūkstančių karių – koks idiotas galėtų, kokia pora milijonų, tada šnekėčiau apie puolimą.“

Jonas Ohman

Tuo metu Lietuva trečiadienį praneša, siunčianti į Ukrainą civilinės saugos tarptautinės pagalbos siuntą – valčių, dozimetrų, dujokaukių, pirštinių, pošalmių. Nutarta suteikti pagalbą ir ginkluote. Bendra civilinės saugos paketo ir paramos ginkluote vertė sieks 1,8 mln. Eurų. Tiesa, nei vieno visureigio, kurio taip reikia ukrainiečiams.

Vyriausybė nutarė iš valstybės rezervo Ukrainai skirti penkias pripučiamas valtis su varikliu, 30 mobilių netiesioginio šildymo priemonių patalpoms šildyti skystuoju kuru, 100 individualių dozimetrų ir 500 filtruojančių dujokaukių su kombinuotu filtru. Taip pat į Ukrainą bus siunčiama 500 porų ugniagesio pirštinių ir 500 pošalmių. Iš Informatikos ir ryšių departamento atsargų ukrainiečiams bus pateikta 40 ugniasienių, du maršrutizatoriai ir viena tarnybinę stotį.

Dujos brangsta dėl noro sužlugdyti Green Deal

Dar vienas iššūkis Europos laukia energetikoje. Vokietijai paskelbus apie stabdomą #NordStream2, Rusijos ekspremjero Dmitrijaus Medvedevo reakcija tviteryje:

Andrius Kubilius

„Sveiki atvykę į naują pasaulį, kuriame europiečiai netrukus mokės 2000 eurų už kubinį metrą dujų!“

Maskva grasinasi, tačiau ir be karo dujų kaina pakilusi iki rekordinių aukštumų, o jas kelia ir visai su dabartine situacija nesusiję faktoriai, mano europarlamentaras Andrius Kubilius. Anot jo, Rusija siekia sužlugdyti Europos Sąjungos žaliąjį susitarimą ir atsisakyti iškastinio kuro, nes jo įgyvendinimas būtų milžiniškas smūgis Rusijos ekonomikai.

„Rusijos biudžete šiuo metu 60% pajamų į biudžetą ateina iš dujų ir naftos pardavimų. Antras dalykas, tarp to, ką Rusija parduoda Europai vėlgi 60% yra dujos ir nafta. Trečias dalykas Europos Sąjunga iki 47%, Vokietija ir virš 50% yra priklausomi nuo dujų importo iš Rusijos ir ketvirta – kiek šiuo metu suprojektuota Grean Deal persoektyva, yra studijų, kuriose vartojami ES prognozuojami skaičiai ir kur parodoma, kad po 2035-ųjų ES sumažins dujų importą bendrai 60 – 70%, tai reiškia, kad dujų importas iš Rusijos irgi sumažės ir Rusijos ekonomikos struktūra turės radikaliai keistis, ko dabar nedaroma“, – aiškina A.Kubilius.

Klausykite podkastą apie visa tai plačiau!

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...