Klausyti gyvai

17:30 - 18:15

Savaitgalio promenada

Savaitgalį Dailidžių ežerėliuose maudomės, o Dusios – ne, sako specialistai

Savaitgalį Dailidžių ežerėliuose maudomės, o Dusios – ne, sako specialistai

Vasara, panašu, neskuba iškeliauti. Rugpjūčio pabaiga dovanoja išties karštus orus, o drauge su jais – ir kylančias temperatūras vandens telkiniuose. Antroje mėnesio pusėje Lietuvos ežerai yra įšilę iki 23-25 laipsnių šilumos, tad maudytis būtų smagu, jeigu ne vis dažniau pasigirstantys poilsiautojų skundai dėl išbertos odos ar alerginių reakcijų.

FM99 domisi ir kalbina specialistus klausdami, ar galima maudytis Alytuje esančiuose Dailidžių ežerėliuose bei Dzūkijos jūra vadinamame Dusios ežere.

Povilas Jagelavičius (AMS nuotr.)

Kaip sako Alytaus miesto savivaldybės gydytojas Povilas Jagelavičius: Didžiojoje ir mažojoje Dailidėje paskutiniai tyrimų mėginiai buvo paimti rugpjūčio 9 dieną. Pagal paskutinius duomenis maudytis yra saugu. Teigti, kad žmonės išsimaudę ežerėlyje buvo išberti, negalėtume, nes pagal gautus tyrimo protokolus, vanduo atitinka higienos normą. Išberti galėjo ne tik vanduo, – gali alergizuoti odą saulė, maistas, kremai nuo saulės. Specialisto teigimu, visgi reikėtų žmogui įvertinti vandens skaidrumą, – jeigu vanduo labai neskaidrus, rekomenduojama nesimaudyti.

O štai kaip sako Visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento direktorė Dalytė Nekraševičienė, turint omenyje, kad ir dienos, ir nakties temperatūra laikėsi gana aukšta, o mikrobams tai labai palanku, tikėtina, kad vandens užterštumas padidėjo. Bėrimus ir niežulį paskutiniu metu iššaukia cerkarinis dermatitas, kurį sukelia cerkarijų lervos. Žmogus užsikrečia kontaktuodamas su vandeniu, kuriame yra cerkarijų. Maudantis, žuvaujant, plaunant skalbinius cerkarijos prasiskverbia į odą ir sukelia dermatitą.

Dalytė Nekraševičienė

Nors žmogaus organizme jos daugintis ir išlikti negali, ieško vandens paukščių, kuriuose galėtų gyventi, bet žmogus išskiria panašias pritraukiančias medžiagas, tad lervos puldamos žmones, pažeidžia odos išorinį vientisumą, kuris gali būti niežtintis, skaudantis, deginantis. Priklausomai nuo vandens temperatūros moliusko kūne cerkarijos susiformuoja per kelias savaites. Kiekvieną parą iš užsikrėtusio moliusko išeina keletas tūkstančių cerkarijų, kurios laisvai plaukioja vandenyje. Masinėse moliuskų susikaupimo vietose 1 ml vandens gali būti 5–7 tūkstančiai cerkarijų.Nors lervos negali gyventi ant žmogaus organizmo, specialistė pabrėžia, kad norint išvengti nemalonių pojūčių, galima prieš maudantis, nusiprausti, kūną ištepti spiritiniais skysčiais, po maudynių nusišluostyti energingais, stipriais judesiais. Tačiau geriausias patarimas – artimiausiomis dienomis tiesiog nelipti į vandenį. Pažeidimo vietoje jaučiamas dilgsėjimas, deginimas, odos niežulys, atsiranda bėrimai. Šie simptomai atsiranda praėjus 10–15 minučių po kontakto su užterštu vandeniu ir išnyksta po kelių valandų, rečiau – po kelių dienų.

Gražaus, saugaus savaitgalio!

„Miesto informatorius“

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Alytuje vykdant prieš dvi dienas dingusios nepilnametės paiešką, policija prašo gyventojų pagalbo...

Šeštadienį, birželio 21 d., Alytaus ir Prienų rajonuose užfiksuota virtinė nerimą keliančių įvykių.

Atkeliauja ilgiausia metų diena ir trumpiausia naktis, tad tradiciškai pasiruoškime švęsti Jonine...

Kasmet apie birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia...