Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Skerdimui skirti gyvūnai „keliauja“ po pasaulį. Kokiomis sąlygomis?..

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Daugiau kaip pusantro milijardo gyvų gyvūnų, skirtų maistui, kasmet keliauja po Europą. Toli gražu ne visada gabenimo sąlygos jiems tinkamos ir Europos Parlamentas po 18 mėnesių trukusio tyrimo siūlo kaip lengvinti gabenamų gyvūnų gyvenimą. Apie naujas taisykles – su europarlamentarais Broniu Rope ir Liudu Mažyliu.

Kasmet milijonai gyvūnų ES ir už jos ribų dideliais atstumais vežami veisti, penėti ir skersti. Jų gerovei užtikrinti nuo 2005 m. veikia specialios ES taisykles, tačiau jų įgyvendinimas problematiškas. 

Po 18 mėnesių trukusio tyrimo europarlamentarai kviečia Europos Sąjungos valstybes geriau saugoti gabenamus gyvūnus ir ilgainiui pereiti nuo gyvų galvijų prie skerdienos ir mėsos vežimo.

Per metus ES gabenama per 1,6 milijardo gyvūnų, daugiausiai paukščių

ES gyvų gyvūnų pardavimai viršija 8 milijardus eurų. Per metus gabenama per 1,6 mlrd gyvūnų, daugiausiai paukščių – 1,3 mlrd. 35 mln kiaulių, per 4 mln galvijų, 3,3 mln ožkų ir avių, 60 tūkstančių arklių.

Liudas Mažylis

Priklausomai nuo gyvūno rūšies pagrindinės eksportuotojos – Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Danija, Rumunija, Vengrija, Belgija, Ispanija ir Lenkija. Taip pat pervežama beveik 46 000 tonų gyvų žuvų. Čia didžiausi eksportuotojai Prancūzija, Danija, Čekija 

Su ne ES valstybėmis gyvūnų kelionės sudaro 10 % viso judėjimo.

Todėl 2020 metų birželį Europos Parlamentas įsteigė tyrimo komitetą transportuojamų gyvūnų apsaugos klausimais, kuris savo išvadose konstatavo, kad ES valstybės nesilaiko vežamų gyvūnų apsaugos taisyklių. Tarp nustatytų pažeidimų minimas pakankamos erdvės gyvūnams trūkumas, nepakankamas vėdinimas, netinkamas maisto ir skysčių tiekimas. Gyvūnai transportuojami tam nepritaikytose transporto priemonėse, gabenami ilgą laiką ir labai karštomis dienomis. Todėl pateiktos rekomendacijos taisyklių peržiūrai, kuri yra numatyta 2023 m.

„Buvo sunku sukontroliuoti, ar gabenamas gyvūnas nepatiria ypatingų kančių ir streso”, – apie priežastis, kodėl imtasi tokios iniciatyvos, pasakoja EP Aplinkos komitete dirbantis Liudas Mažylis. Anot jo, judėjimas vyksta ne tik ES viduje: „Vokietijoje išauginti gyvūnai vežami į Ukrainą į Rusiją, turbūt pusė milijono kiaulių per metus pergabenama į rytus.“

Bronis Ropė

Gabenti gyvūnus neketinama uždrausti, tačiau sąlygos turi būti tinkamos, jie girdomi, maitinami, turi būti pakankamai vietos ir gera temperatūra, tačiau ketinama skatinti, kad skerdyklos pačios atvyktų, o ne būtų vežami gyvūnai.

„Pirmiausia reikia apriboti gyvūnų vežiojimo laiką, kad gyvūnas būtų vežamas ne ilgiau kaip 8 valandas“, – aiškina Žemės ūkio komiteto narys Bronis Ropė. Taip pat gyvūnams turi būti „teikiamas servisas“, užtikrinamos geros sąlygos, pasakoja pašnekovas. Tikslas, kad gyvūnai kuo mažiau būtų gabenami, jei jie skirti skerdimui, galima vežti jau skerdieną, o ne gyvūną.

Anot B.Ropės, strategijoje „Nuo lauko iki stalo“ tikslas tas pats – kad kuo daugiau būtų vartojama vietinės produkcijos ir kuo mažiau gabenama.

„Tai ir signalas šalims narėms, kad kuo daugiau organizuotų reikiamų produktų gamybą savo šalyje. Lietuvos atveju – mes auginam maždaug pusę kiaulienos, kurią valgom, dar iš tos pusės eksportuojam, nes mūsų gera kokybė ir turim rinkas, o apie 70% kiaulienos atsivežam, tai kažkoks marazmas“, – kalba Žaliųjų frakcijos EP narys.

Bronis Ropė pasakoja apie siūlymus, prisimena ir savo akimis matytas gyvūnų kančias gabenant.

Klausykite plačiau…

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...